Powrót
29.4.2020

Ile kosztuje remont łazienki 5m²?

Ile kosztuje remont łazienki 5m²?
Autor
Anna Dobrzanska

Jakie czynniki decydują o całkowitym koszcie remontu łazienki? Wydaje się, że najwięcej wyniesie wymiana instalacji i robocizna, okazuje się jednak, że o tym, ile kosztuje remont łazienki, decydują przede wszystkim wykorzystywane materiały. Poznaj ceny i dowiedz się, co zrobić, by wykończenie łazienki nie wykończyło twojej kieszeni.

Przejdź do sekcji artykułu:

  1. Ile kosztuje łazienka: wymiana płytek
  2. Urządzenia sanitarne, czyli ile za remont łazienki
  3. Ile kosztuje wykończenie łazienki?
  4. Ile kosztuje łazienka 5m2?

Ile kosztuje łazienka: wymiana płytek

Jeżeli przeraża cię to, ile kosztuje łazienka i zastanawiasz się jak zmniejszyć tę kwotę, musisz wiedzieć, że bardzo dużą część budżetu zajmuje wymiana płytek. Masz jednak kilka możliwości na zmniejszenie kosztów. Przede wszystkim zastanów się nad ceną płytek – ta może się wahać od 20 nawet do 80-90 zł za metr kwadratowy. Ze względów oszczędnościowych wiele osób decyduje się na najtańsze płytki, jednak w przypadku wykładania podłogi nie ma to większego znaczenia – wahania cen mogą podwyższyć koszt o mniej więcej 200 zł.

Ile kosztuje wymiana płytek w łazience?
Ile kosztuje wymiana płytek w łazience?

Cena płytek ma za to większe znaczenie, jeżeli chodzi o ściany – droższa wersja może podnieść finalny koszt nawet o 1500 zł! Twoje wymarzone kafelki są jednak z wyższej półki cenowej? Zastanów się nad tym, żeby nakleić je tylko wokół umywalki i kabiny prysznicowej bądź nad wanną, a pozostałą część ścian pomalować farbą. Szczególnie w niewielkich łazienkach sprawdza się także rozmieszczenie płytek tylko do pewnej wysokości, np. 1,5 m, co pozwala znacznie zaoszczędzić, a dodatkowo wydłuża małe pomieszczenie. Możesz także w ogóle zrezygnować z płytek. Istnieje wiele innych materiałów, które równie doskonale poradzą sobie w tym wilgotnym pomieszczeniu. Zastanów się więc, czy łazienka bez płytek nie będzie ciekawszym rozwiązaniem.

Remont łazienki - ile kosztuje wymiana płytek
Remont łazienki - ile kosztuje wymiana płytek

Ważną częścią budżetu na remont łazienki jest także koszt wykonania, czyli tak zwana robocizna. Jest to oczywiście zależne od rejonu i renomy wykonawcy, ale nie tylko. Okazuje się, że za zwykłe położenie dużych płytek zapłacisz znacznie mniej niż za mniejsze czy mozaikę. Średni koszt montażu kafelków wynosi od 38 do 64 zł/m2. Ułożenie mozaiki lub płytek o nieregularnych wymiarach jest już znacznie droższe – od około 60 nawet do 110 zł/m2.

Urządzenia sanitarne, czyli ile za remont łazienki

Mniej więcej 1/3 finalnej kwoty zajmuje koszt urządzeń sanitarnych. Na rynku jest bardzo szeroka oferta sprzętów różnego typu, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Na szczególną uwagę zasługują natryski. Ceny kabin prysznicowych wahają się od 800 do kilku tysięcy złotych. Same sprzęty różnią się nie tylko jakością, ale też wyposażeniem. Te najdroższe posiadają dysze rozmieszczone na różnych wysokościach i po różnych stronach kabiny oraz opcję sauny.

Podobnie wygląda przedział cenowy wanien. Na rynku dostępne są i te najtańsze, o prostokątnym kształcie, których cena nie przekracza 250 zł, jak i te najdroższe, mieszczące swobodnie dwie osoby, wyposażone w hydromasaż lub funkcję jacuzzi, które mogą kosztować nawet 5-6 tysięcy zł. Do ceny wanny należy doliczyć jeszcze koszt obudowy i montażu. Najdrożej wyjdzie obudowa z płytek – około 500 zł, najtańsza plastikowa nie powinna przekroczyć 200 zł.

Znacznie mniej rozbieżne są ceny kompaktów WC. Mogą wahać się w granicach 180-500 zł. Podobnie jest w przypadku podwieszanych misek sedesowych na stelażach podtynkowych. Montaż urządzeń najczęściej nie przekracza 80 zł.

Remont łazienki: koszt urządzeń sanitarnych
Remont łazienki: koszt urządzeń sanitarnych

Ile kosztuje wykończenie łazienki?

Kiedy już masz wszystkie najbardziej czasochłonne prace za sobą, wydaje ci się, że i ty i twój portfel możecie odetchnąć. W końcu łazienka została wykończona, są ułożone kafelki i wymieniona cała hydraulika. Myślisz, że takie drobiazgi jak szafka, kosz na pranie, lustra i inne elementy wyposażenia to już drobny wydatek? To bardzo się mylisz. Ostateczne wykańczanie łazienki może bardzo mocno uderzyć po kieszeni, nawet jeżeli zdecydujesz się na kupienie tańszych akcesoriów.

Nawet nie zdajesz sobie sprawy, w jak wiele rzeczy musisz zainwestować. Cena standardowego lustra łazienkowego waha się od 180 do 1300 zł, a zamówienie go na wymiar może oznaczać jeszcze większy wydatek. Podobnie sprawa się ma z szafkami łazienkowymi – jedna może kosztować od 150 do 700-800 zł.

Nie mniej kosztowne są drobne elementy wyposażenia łazienki. Za zestaw dozowników, kubeczków i mydelniczek zapłacisz od kilkudziesięciu do kilkuset złotych – zwłaszcza bezdotykowe dozowniki do mydła to wydatek rzędu 200-300 zł. Zwykły kosz na pranie nie kosztuje mniej niż 70-80 zł, a cena może dochodzić nawet do 250. Dołóż do tego wieszaczki na ręczniki, dywaniki podłogowe i zasłonę prysznicową, a szybko okaże się, że na dodatkowe akcesoria trzeba będzie wyłożyć dobrze ponad 1000 zł.

Ile kosztuje łazienka 5m²

Im większa łazienka, tym więcej zapłacimy, ale znaczna większość mieszkań ma łazienkę o wielkości od 4 do 7 m2. Chociaż najmniejsza w mieszkaniu, zdecydowanie zajmuje sporo miejsca w remontowym budżecie. Nie warto jednak na tym zbyt oszczędzać – to duży koszt, który jednak ponosi się nawet rzadziej niż raz na dziesięć lat. Jeżeli zainwestujesz w porządne materiały i powierzysz zadanie zaufanej ekipie wykończeniowej, możesz być pewien, że przez długi czas nie dołożysz do łazienki ani złotówki.

Koszt remontu łazienki 5m2
Koszt remontu łazienki 5m2

Planujesz rewitalizację innych pomieszczeń? Przeczytaj, ile kosztuje remont kuchni 8 m2.

Najnowsze porady