Powrót
21.2.2023

Ile kosztuje remont kuchni 8 m²?

Ile kosztuje remont kuchni 8 m²?
Autor
Anna Dobrzanska

Odnawianie kuchni jest czasochłonne i pracochłonne. Na dodatek co chwilę trzeba sięgać do kieszeni, żeby sfinansować kolejne nieprzewidziane wydatki. Ceny mebli i sprzętu AGD łatwo policzyć, jednak koszt położenia płytek i armatury może nas bardzo zaskoczyć. Ile może kosztować remont kuchni, na przykład takiej o powierzchni 8 m²?

Przejdź do sekcji artykułu:

  1. Ile kosztuje remont małej kuchni: cena wymiany płytek
  2. Koszt remontu kuchni to głównie wyposażenie i sprzęt AGD
  3. Ile kosztuje kuchnia - podsumowanie kosztów remontu

Ile kosztuje remont małej kuchni: cena wymiany płytek

Wymiana płytek to znaczna część kosztu remontu nawet małej kuchni. Jest on oczywiście zależny od wielu czynników. Bardzo duże różnice są już w cenach płytek, które wahają się od 34 zł do około ponad 100 zł za metr kwadratowy. Jeśli doliczymy do tego koszt skuwania starych, przygotowania ścian i samego układania – suma może nas przerazić. Z tego względu wiele osób decyduje się na zakup tańszych kafelków. W przypadku podłogi nie ma to jednak większego znaczenia, bo w kuchni o powierzchni 8 m2 maksymalnie zaoszczędzimy na nich 400 zł. Jest to niewielka różnica, więc lepiej zainwestować w płytki lepszej jakości i niższej ścieralności, które dłużej nam posłużą.

ile kosztuje remont kuchni 8m2 - ile kosztuje wymiana płytek - infografika
Koszty remontu kuchni 8m2 - wymiana płytek na podłodze

Inaczej sprawa wygląda w przypadku ścian. Wyłożenie płytkami pod sam sufit kosztuje nawet ponad 7000 zł, dlatego warto zmienić koncepcję. Dobrym pomysłem jest założenie ich tylko w strategicznych punktach, na przykład wyłącznie nad meblami lub przy zlewozmywaku. Ciekawą alternatywą jest naklejenie wodoodpornej fototapety, która nie powinna kosztować więcej niż 300 zł. Dzięki temu uda się zaoszczędzić większą kwotę. Świetnie sprawdza się także ozdobny beton akrylowy. Pokrycie jednej ściany to koszt ok. 300-500 zł, a w dodatku takie wykończenie ładnie i schludnie wygląda. Dzięki temu wydatek na ściany spadnie nawet o ¼, a zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na droższe dekory, które znacznie ożywią kuchnię i pomogą podkreślić jej styl.

Ile kosztuj remont kuchni m2 - ile kosztuje położenie płytek ściennych - infografika z kosztami
Koszt remontu ścian w kuchni 8m2

Koszt remontu kuchni to głównie wyposażenie

Remontując kuchnię, trzeba liczyć się z tym, że jej wyposażenie to najdroższy punkt w kosztorysie. Na tak wysoką cenę składają się nie tylko urządzenia AGD, ale także same szafki. Ich cena, nawet w przypadku modeli dostosowanych do niewielkiej kuchni, jest niestety dość wysoka. Trudno będzie znaleźć komplet tańszy niż 2000 zł, a przeciętnie trzeba zapłacić znacznie więcej. Dobrej jakości meble do kuchni w bloku, wyposażone w system dotykowego otwierania szuflad, będą z pewnością kosztowały więcej niż 4000 zł. Zła wiadomość czeka także na właścicieli nieustawnych czy bardzo wąskich kuchni, którzy potrzebują szafek robionych na wymiar – cena najtańszych, zrobionych według prostego projektu może przekroczyć 1300 zł za metr bieżący. Dodatkowo zapłacisz także za zabudowanie urządzeń AGD.

Różnice w cenie mebli na pierwszy rzut oka są zaskakujące. Jak to możliwe, że przedział jest tak szeroki? Okazuje się, że duży wpływ na to ma przede wszystkim wybór materiału – te najtańsze, a zarazem najmniej trwałe, są wykonane z płyty PCV pokrytej folią lub okleiną. Fornirowe i drewniane są już znacznie droższe, a ich cena także waha się w dość szeroko rozstawionych granicach. Jest to związane ze stopniem zdobienia frontów i wykorzystaniem dodatkowych materiałów, np. szkła.

Nie zapominajmy o blatach – to bardzo ważny element użytkowy i dekoracyjny. Ile kosztuje blat? Ceny blatów kuchennych są bardzo różne i zależą od użytych materiałów. Najtańsze, laminowane, kosztują już od 80 zł/m2, najdroższe i najbardziej trwałe blaty kompozytowe mogą za to okazać się droższe niż wszystkie szafki i sprzęt AGD razem wzięte.

Ile kosztuje remont kuchni8m2 - wyposażenie kuchni koszty - infografika
Koszt wyposażenia kuchni 8m2

Ile kosztuje kuchnia? Podsumowanie kosztów remontu

Poza płytkami i wyposażeniem kompletne wykończenie kuchni wymaga zatroszczenia się o wiele szczegółów. Budujące nastrój i podkreślające styl ściereczki, podkładki pod kubki i garnki, karnisz i delikatne zasłonki, doniczki na zioła – wydawałoby się, że to drobiazgi, ale ich cena może nas poważnie zaskoczyć. Może okazać się, że za wszystkie elementy dekoracyjne zapłacimy nawet ponad tysiąc złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt kontaktów, włączników i cenę ich montażu oraz ewentualne przenoszenie podłączeń kanalizacyjnych czy gazowych.

Ile zatem kosztuje nowa kuchnia? Najczęściej dużo więcej, niż się spodziewamy. Niezależnie od tego, czy wyposażasz ją od podstaw w nowym mieszkaniu, czy przeprowadzasz generalny remont, musisz liczyć się z tym, że to najbardziej kosztowne pomieszczenie. Z tego względu wiele osób decyduje się na tańsze materiały, które pomogą im jak najbardziej obniżyć remontowy budżet, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Na kuchni nie ma co oszczędzać, jest to przecież pomieszczenie, w którym spędzamy mnóstwo czasu. Drastyczne obcięcie kosztów oznacza zazwyczaj gorszą jakość, a to najczęściej skutkuje koniecznością powtórzenia remontu już po kilku latach. Jeśli budżet na remont się nie dopina, wstrzymaj się z niektórymi zakupami, poczekaj na promocje w sklepach, możesz tez skorzystać z oferty szybkiej pożyczki przez Internet.

Ile kosztuje remont kuchni 8m2 - kosztorys infografika
Kosztorys remontu kuchni 8m2

Najnowsze porady