Powrót
10.4.2024

Ceny w Macedonii – ile kosztują wakacje w tym kraju?

Ceny w Macedonii – ile kosztują wakacje w tym kraju?
Autor
Anna Dobrzanska

Kraj jeszcze nie do końca zbadany przez przyjezdnych, w którym szlaki są nieprzetarte, a często nawet dzikie i urzekające naturalnością. Podróż do Macedonii to doświadczenie autentyczne i pozwalające poznać oryginalną mieszankę kultur, religii i obyczajów. To pomysł na urlop zarówno dla lubiących wypoczynek nad wodą i wycieczki piesze, jak również miłośników zabytków. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim wyruszysz do Macedonii.

Wakacje w Macedonii - co warto wiedzieć przed wyjazdem

Planując podróż do Macedonii weź pod uwagę obowiązujące w tym kraju przepisy. Dowiedz się również, ile gotówki możesz wwieźć oraz w jakiej walucie płacić na miejscu:

Czym płacić w Macedonii: waluta oraz sposoby płatności

W Macedonii obowiązuje denar macedoński, który w przeliczeniu na złotówki ma wartość ok. 0,076 zł. Miejscowi nie używają centów, więc wszystkie ceny są zaokrąglane w górę. Pieniędzy nie opłaca się wymieniać w Polsce, ponieważ kursy są niekorzystne. Lepiej zabrać ze sobą euro, które już na miejscu zamienimy na denary. Nawet w nieco mniejszych miastach bez problemu znajdziemy też bankomaty. W większości miejsc można też płacić kartą. Warto jednak mieć przy sobie gotówkę, ponieważ może się okazać, że w mniejszej restauracji nie będzie terminala.

Jakie dokumenty potrzebne są w Macedonii? Czy do Macedonii wystarczy dowód osobisty?

Chociaż Macedonia nie należy do Unii Europejskiej, przekraczając granicę, możemy legitymować się ważnym dowodem osobistym. Warto jednak mieć przy sobie aktualny paszport, ponieważ bez niego często może być nam trudno załatwić niektóre sprawy związane z podróżą. Problemy mogą pojawić się np. przy rejestracji w hotelu, korzystaniu z banku lub wypożyczaniu samochodu.

Pamiętajmy też, że jeśli będziemy dysponować jedynie dowodem osobistym, powinniśmy na granicy otrzymać dokument z pieczątką. Jest to ważne, ponieważ często w drodze powrotnej zdarzają się kontrole, poza tym można napotkać na problemy w hotelach. Istotna jest suma pieniędzy w gotówce, jaką chcemy wwieźć do kraju. Deklaracji nie wymagają sumy do 2 tysięcy euro.

Osoby, które podróżują pożyczonym samochodem, powinny mieć przy sobie dokument z pełnomocnictwem właściciela. Brak takiego upoważnienia grozi nawet konfiskatą auta przez policję w razie kontroli.

Zielona Karta w Macedonii

Jeśli do Macedonii wybieramy się samochodem, musimy mieć ze sobą Zieloną Kartę, która obowiązywać będzie na ten kraj. Będziemy mogli kupić ją również na niektórych przejściach granicznych. Inny rodzaj polisy nie jest obowiązkowy, ale warto go wykupić na wypadek wizyty u lekarza lub w szpitalu.

Wiza i obowiązek meldunkowy w Macedonii

Planując podróż, która nie będzie przekraczała 90 dni, nie potrzebujemy wizy. W przypadku pobytu przekraczającego 24 godziny musimy jednak dopełnić obowiązku meldunkowego. Zazwyczaj robi to za nas hotel, ale jeśli nocujemy w wynajętym mieszkaniu, powinniśmy zgłosić się na posterunku policji. Konsekwencje braku zameldowania są poważne. Możemy dostać karę w wysokości nawet 500 euro.

Jak porozumiewać się w Macedonii?

Urzędowym językiem jest macedoński, ale bez problemu możemy porozumiewać się po angielsku, rosyjsku, a nawet polsku.

Opieka medyczna w Macedonii - czy warto wykupić ubezpieczenie?

Wizyta u lekarza bez wykupionego ubezpieczenia to koszt około 15 euro, konsultacja ze specjalistą to ok. 80 euro. Opieka medyczna nie jest tak rozwinięta jak w Polsce i w przypadku leczenia specjalistycznego musimy udać się do stolicy. Warto więc wykupić ubezpieczenie - ceny dobrej polisy turystycznej do Macedonii zaczynają się od ok. 4 zł za dzień ochrony.

Kiedy jechać do Macedonii? Kiedy najlepsza pogoda?

Jeśli wybieramy się w rejony Jeziora Ochrydzkiego, najlepszym miesiącem na podróż będzie lipiec, kiedy nie pada, a temperatury są wysokie, ale nie męczące. Inne rejony najlepiej odwiedzać późną wiosną, wczesnym latem lub poza sezonem. Temperatura w Skopju w lipcu może wynosić około 30-40 stopni.

Ceny w Macedonii

Ceny w porównaniu do polskich są podobne lub niższe. Najdrożej będzie w stolicy kraju, czyli w mieście Skopje, jak również w bardziej turystycznej Ochrydzie i w okolicach Jeziora Ochrydzkiego. Najniższe ceny znajdziemy na rzadziej uczęszczanym przez turystów wschodzie Macedonii. Niewielki będzie też koszt podróży komunikacją miejską (jednorazowy przejazd to ok. 3 zł), a nawet taksówkami (ok. 3 zł/km).

Macedonia - co warto wiedzieć - infografika
Macedonia - co warto wiedzieć - infografika

Ceny w Macedonii – ile kosztują noclegi i wycieczki zorganizowane

Choć Macedonia nie jest jeszcze tak popularna, jak inne miejsca na Bałkanach, z łatwością możemy znaleźć zarówno apartamenty, pokoje w luksusowych i tańszych hotelach oraz campingi. Najtaniej będzie na polu namiotowym, gdzie ceny zaczynają się od około 20 euro za dzień za dwie osoby. Za pokój w hotelu poza centrum lub znajdujący się w miejscowości nieobleganej przez turystów zapłacimy od około 40 euro za dwie osoby. Warto również skorzystać z oferty biur podróży, które organizują pobyty w ofercie all inclusive, jak również wycieczki objazdowe z licznymi atrakcjami. Ceny zaczynają się od około 2300zł/os. za 7 dni. W cenę wliczony jest przelot.

Jeśli zależy nam na intensywnym zwiedzaniu oraz poznaniu lokalnej kultury, większość z największych atrakcji Macedonii możemy zwiedzać z wycieczką objazdową. Za tydzień zapłacimy od około 2000 zł za osobę. W trakcie wyjazdu nie ominiemy zapewne stolicy kraju oraz wpisanej na listę UNESCO Ochrydy, jak również odkryjemy mniejsze wioski oraz zwyczaje mieszkańców.

Ceny jedzenia w Macedonii – ile zapłacisz w restauracji a ile w sklepie?

Choć kuchnia macedońska słynie z wyśmienitych mięs, warto tutaj spróbować warzyw, które mając doskonałe warunki do dojrzewania, zachwycają bogatym smakiem i aromatem. Do posiłku często otrzymamy lub będziemy mogli niedrogo (ok. 7 zł) zamówić sałatkę ze świeżych jarzyn, często z dodatkiem lokalnego sera, który w wyglądzie i smaku nieco przypomina fetę. Warto spróbować ostro-kwaśnego kaszkavalu oraz owczego sirenje. Warzywa i owoce możemy również kupić na jednym z wielu targów, które zachwycają wyborem. Przykładowo za kilogram pomidorów zapłacimy ok. 8 zł, a ogórków ok. 4 zł, ale ceny zależą też od umiejętności targowania. Również tam możemy kupić kiść suszonych papryczek, które będą doskonałą pamiątką, przywołującą smaki z podróży. Koniecznie spróbować musimy również tutejszych przetworów, w szczególności pasty z papryki i bakłażanów ajwar. Jej równie pyszną odmianą jest pindżur, do którego dodano jeszcze pomidory.

Na główny posiłek warto wybrać tradycyjnie przyrządzane mięsa. Macedonia słynie ze skary, czyli potraw przygotowywanych na grillu takich jak: kotleciki kebabče lub ćevapi, oraz potraw duszonych lub podpiekanych w glinianych naczyniach, np. fasolka tavče gravče, mięso z warzywami selsko meso, czy kawałki wieprzowiny lub jagnięciny z jarzynami podpiekane na ruszcie turli tava. Za dużą porcję z dodatkami i napojem zapłacimy nie więcej niż ok. 40 zł. Dobrą przekąską będzie pljeskavica, czyli siekany kotlet z wyborem warzyw, sera i sosów podawany w chlebie somun. Zapłacimy za niego ok. 12 zł.

Kuchnia macedońska to również pyszne i niedrogie desery. Najpopularniejsza jest baklava, czyli bardzo słodkie ciastko z cienkich warstewek ciasta filo przekładanych orzechami, pistacjami lub czekoladą. Często podaje się ją z lodami. Za ciastko z napojem zapłacimy około 15 zł.

Ceny w Macedonii - koszt wakacji - inografika
Co warto zobaczyć w Macedonii - infografika

Macedonia – co warto zobaczyć

Macedonia to wciąż jeszcze nieodkryty przez turystów kraj, w którym można znaleźć niezadeptane ścieżki. Zachwyca przede wszystkim pięknem przyrody i dziewiczymi krajobrazami, ale jest też miejscem krzyżowania się wielu kultur.

  • Skopje

Jeśli na podróż wybieramy się wiosną, wczesnym latem lub po sezonie, odwiedźmy koniecznie stolicę Skopje. W tym czasie temperatury będą nieco niższe, a pogoda łaskawa dla zwiedzających miasto podzielone rzeką Wardar, położone w górskiej kotlinie. Odnajdziemy tutaj wpływy greckie i tureckie oraz perełki religii muzułmańskiej i prawosławnej, zestawione z zabytkami, przywołującymi jeszcze echa komunizmu. Barwne świątynie i oryginalne meczety mieszają się tutaj z monumentalnymi pomnikami postaci historycznych. Miasto najlepiej podziwiać z mostu z okresu rządów Imperium Osmańskiego, który stał się symbolem Skopje. Warto zobaczyć też starówkę, ruiny miasta Skup oraz udać się po pamiątki na Stary Targ.

  • Ochryda

Pełnia lata najbardziej zachwyci nas w Ochrydzie nad jeziorem Ochrydzkim u podnóża pasma gór Goliczico. Miasto oraz jezioro zostały wpisane na listę UNESCO ze względu na występowanie endemicznych gatunków roślin i zwierząt oraz zabytkową starówkę. Na południowy zachód od Ochrydy podziwiać można położony na skarpie Klasztor św. Nauma z 905 roku. Ciekawym zabytkiem jest również dobrze zachowana średniowieczna warownia cara Samuela.

  • Kanion Matka

Miejscem, które trzeba zobaczyć podczas podróży do Macedonii, jest – nazywany tutejszym rajem – Kanion Matka, znajdujący się około 20 km od Skopje. Można tutaj popływać kajakiem lub wybrać się na wycieczkę łódką po rzece Tresce, docierając między innymi do najstarszego w kraju jeziora Matka oraz jaskini Velo, która jest nowym kandydatem do listy 7 cudów świata. Koszt godzinnej wyprawy to około 400-500 denarów. Warto też wybrać się na wycieczkę po lądzie, aby odkryć liczne kościółki i monastyry.

  • kamienne miasto Kuklica

Odkrywając mniejsze miejscowości, wybierzmy się na północny-wschód do wsi Kuklica, gdzie znajduje się tzw. „kamienne miasto”, czyli skupisko około 120 skalnych filarów, tworzących jeden z cudów przyrody. Wysokość formacji dochodzi nawet do 10 metrów. Zgodnie z legendą są to weselni goście nieuczciwego narzeczonego, który chciał poślubić dwie kobiety jednocześnie.

Ceny pamiątek w Macedonii

Przebywając w okolicach Ochrydy, zwróćmy uwagę na tutejsze perły. To najbardziej typowa, najpopularniejsza i chyba też najpiękniejsza pamiątka z Macedonii. Za cały sznur pereł ochrydzkich zapłacimy około 20 euro. Ciekawą pamiątką może być również motyl wykonany z cieniutkich nitek. Ma on symbolizować szczęście w domu.

Z Macedonii warto przywieźć również typowe naczynia. W tych z gliny będziemy mogli po powrocie odtworzyć smaki poznane w podróży. Jeśli polubiliśmy kawę po turecku, koniecznie poszukajmy w sklepie lub na targowisku rondelka dżezwa. Dobrym pomysłem będzie też przywiezienie stąd tradycyjnego trunku rakiji (ok. 200 denarów) oraz specjalnych, wydłużonych kieliszków (ok. 100 denarów).

Koszty wakacji - taniej samodzielnie czy z biurem podróży

Wakacje w tym roku nie należą do tanich, rosną ceny biletów lotniczych, transportu (benzyny), hoteli. Coraz więcej osób rezygnuje z ofert biura podróży decydując się na samodzielną organizację wakacji w taki sposób by optymalizować koszty. Wakacje samochodem mogą być tańsze niż te samolotem, w pakiecie all inclusive. Trzeba sobie jednak zadać pytanie, czy koszty wyżywienia na miejscu nie przewyższą cenowo wakacji all inclusive. Jeśli brakuje nam niewielkiej kwoty np. do dokupienia pakietu all inclusive, można rozważyć skorzystanie z pożyczki, którą będzie można zwrócić w ciągu 30 lub 60 dni z następnej pensji.

Ceny podane w artykule mają charakter orientacyjny.

Najnowsze porady