Powrót
29.3.2024

Ceny w Portugalii – ile kosztują wakacje w tym kraju?

Ceny w Portugalii – ile kosztują wakacje w tym kraju?
Autor
Anna Dobrzanska

Portugalia jest dość popularnym kierunkiem wakacyjnych podróży. Ten niewielki kraj oferuje turystom wspaniałe zabytki, wąskie uliczki, pyszną kuchnię i nostalgiczne dźwięki muzyki fado. A nade wszystko w Portugalii możemy odpocząć na jednej z wielu przepięknych plaż. Dokąd w Portugalii najlepiej się wybrać, czego się tam spodziewać i ile to kosztuje?

Portugalia all inclusive czy na własną rękę?

Portugalia jest krajem gościnnym i raczej kameralnym, a jeśli chodzi o duże miasta, to największą popularnością cieszy się jej stolica, Lizbona, oraz Porto słynące m.in. z wina o tej samej nazwie. Jeśli od morskiej bryzy i spacerów wybrzeżem wolisz gubić się w labiryncie wąskich uliczek albo zwiedzać zabytki, to te portugalskie miasta cię zachwycą. Jeśli chcesz zobaczyć jedne z najpiękniejszych plaż w całej Europie, koniecznie odwiedź region Algarve. Madera zaś będzie doskonałym wyborem dla miłośników bajecznych krajobrazów, bujnej przyrody i wędrówek.

Co zobaczyć w Portugalii - infografika
Co zobaczyć w Portugalii - infografika

Co zobaczyć w Lizbonie?

Typowe widoki Lizbony to stare, żółte tramwaje i wiodące pod górę strome, wąskie uliczki. Nie brak tu jednak innego rodzaju atrakcji, w tym wielkich i monumentalnych budowli. Jeśli chodzi o typowe zabytki w Lizbonie, koniecznie trzeba zobaczyć Katedrę Sé (pełna nazwa to Katedra Najświętszej Marii Panny w Lizbonie). Jest to główny kościół i jeden z najważniejszych zabytków w mieście, pochodzący jeszcze ze średniowiecza, choć później wielokrotnie przebudowywany. Warto wybrać się też do spektakularnego Klasztoru Hieronimitów, który znalazł się na liście zabytków UNESCO, oraz do strzegącej lizbońskiego portu Wieży Belem.

Co zobaczyć w Lizbonie - infografika
Co zobaczyć w Lizbonie - infografika

W Lizbonie szczególnie warto jest „zgubić się” na Alfamie, która jest najstarszą dzielnicą miasta. Labirynt uliczek z nietypowymi przejściami i malutkie, klimatyczne knajpki to główne atrakcje tego miejsca. Możemy tu podziwiać też domy zdobione azulejos, czyli typowymi dla Portugalii płytkami ceramicznymi zdobionymi w misterne ornamenty, a wieczorem wybrać się do jednej z restauracji lub klubów fado, by posłuchać tej wyjątkowej, portugalskiej muzyki.

Atrakcją o nieco bardziej współczesnym charakterze jest słynne Oceanarium w Lizbonie. Jego główny zbiornik mieści w sobie aż 5 milionów litrów wody, w których prezentowane są różne zwierzęta żyjące w oceanach, m.in. rekiny. Cztery mniejsze akwaria prezentują faunę i florę poszczególnych oceanów.

Co zobaczyć w Porto?

W Porto warto zacząć od wpisanej na listę zabytków UNESCO dzielnicy Ribeiry. Kolorowe budynki i piękne widoki (tym bardziej spektakularne, że podobnie jak Lizbona, Porto położone jest na wzgórzach) oraz dużo knajpek to charakterystyczne cechy tego miejsca. Jeśli zaś chodzi o typowe zabytki, w Porto warto zobaczyć katedrę oraz przynajmniej niektóre spośród starych kościołów (np. św. Wawrzyńca, Karmelitanek, św. Franciszka). Piękne widoki można podziwiać z platformy widokowej Wieży Kleryków (6 pięter wysokości).

Co zobaczyć w Porto - ceny w Porto - infografika
Ceny w Porto - infografika

Jednym z ciekawszych miejsc w Porto jest dworzec São Bento, wewnątrz wyłożony 20 tysiącami płytek azulejos, które tworzą obrazy przedstawiające historię kraju. Charakterystycznym punktem na mapie Porto jest też duży, dwukondygnacyjny most żelazny biegnący nad rzeką Douro, nad którą położone jest miasto. Gdy znajdziemy się po drugiej stronie rzeki, warto zwiedzić leżące tam miasteczko Villa Nova de Gaia. Oprócz pięknych widoków na panoramę Porto, Villa Nova de Gaia słynie z piwnic, w których leżakuje wino porto. Warto wybrać się do jednej z nich na zwiedzanie i degustację.

Co zobaczyć na Maderze?

O Maderze mówi się, że jest to „wyspa wiecznej wiosny”, bo chociaż występuje na niej kilka mikroklimatów, przez większość roku panuje tam temperatura 18-25 stopni. Madera może być świetnym sposobem na zmianę aury, gdy w Polsce mamy trzaskający mróz, ale wiosną i latem również doskonale się sprawdzi. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie jest to miejsce, w którym będziemy całymi dniami byczyć się w upale na piaszczystej plaży. Piaszczystych plaż tam bowiem prawie nie ma (a jeśli są, to sztuczne). Co zatem Madera oferuje turystom?

Co zobaczyć na Maderze - ceny na Maderze - infografika
Co zobaczyć na Maderze - ceny na Maderze - infografika

Wyspa słynie przede wszystkim z przepięknej przyrody. Powstała wskutek erupcji podwodnego wulkanu, toteż typowym krajobrazem są tam skaliste klify. Do tego lasy, kwitnące kwiaty, owoce i wzgórza – mniej więcej tak wygląda Madera praktycznie przez cały rok. Kamieniste plaże wyglądają nieraz naprawdę spektakularnie, a przez całą wyspę ciągną się kanały irygacyjne, wzdłuż których prowadzą piesze szlaki. Madera to raj dla piechurów, chociaż niezłym pomysłem jest też wynajem samochodu (trzeba jednak pamiętać, że drogi potrafią być naprawdę wąskie i strome). Do dyspozycji turystów pozostają też autobusy, a nawet taksówki. Sama Madera nie jest bardzo duża, więc zwiedzenie jej nie powinno nam zająć dużo czasu – jej powierzchnia jest tylko trochę większa od powierzchni Warszawy.

Co zobaczyć w Algarve?

O ile Madera to „wyspa wiecznej wiosny”, o tyle w Algarve praktycznie przez cały rok panuje lato. Ciepłe morze, piaszczyste plaże i malownicze klify sprawiają, że jest to raj dla miłośników plażowania i morskich kąpieli.

Nie oznacza to jednak, że Algarve jest regionem nudnym, w którym nie ma co zwiedzać. Wprost przeciwnie – lista miejsc wartych odwiedzenia jest całkiem pokaźna. Najbardziej znanym miastem regionu jest niewielkie Faro, które oferuje turystom m.in. urokliwą starówkę i piękne, nadmorskie widoki. Stanowi też świetną bazę wypadową zarówno w stronę najpiękniejszych plaż (np. Praia da Falesia, Praia de Sao Rafael, Praia do Tunel), jak i pozostałych niewielkich miasteczek: Olhao, Taviry czy Estoi. W Algarve warto też odwiedzić Sagres – wieś będącą najbardziej na południowy zachód wysuniętym kawałkiem Europy. W Lagos zaś możesz spróbować wypłynąć na ocean kajakiem lub łódką albo wybrać na spacer po klifach.

Co zobaczyć w Algarve - ceny w Algarve - infografika
Co zobaczyć w Algarve - ceny w Algarve - infografika

Ceny w Portugalii

Zastanawiasz się, jaki sposób poznawania Portugalii będzie dla ciebie najkorzystniejszy? Poznaj przykładowe ceny pobytu i noclegów w najpopularniejszych portugalskich ośrodkach turystycznych.

Ile kosztują wakacje w Portugalii?

Lizbonę można zwiedzać na własną rękę, ale jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczysz najważniejsze atrakcje miasta i całego regionu (a także dowiesz się ciekawych rzeczy na temat każdego z tych miejsc), najlepiej zdecydować się na wycieczkę objazdową. Masz wówczas możliwość skorzystania z gotowych, fakultatywnych atrakcji, takich jak degustacja portugalskich win czy wizyta w Fatimie. Koszt 7-dniowej wycieczki (zawierający transport, noclegi i wyżywienie) to od ok. 3000 zł za osobę.

Jeśli zaś chcesz mieć pewność, że zwiedzisz wszystkie najciekawsze miejsca w Porto, i to z przewodnikiem – zorganizowana, 5-dniowa wycieczka po Porto i okolicach (w tym loty, zakwaterowanie, przejazdy i śniadania) to koszt ok. 2600 zł za osobę.

Na Maderze warto być w ciągłym ruchu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie wycieczki na Maderę z częściowym wyżywieniem (np. śniadania i obiadokolacje). Dzięki temu cały dzień możesz spokojnie spędzić na wędrówkach po tej bajecznej wyspie. Tygodniowa wycieczka na Maderę to koszt od ok. 2800 zł za osobę (w cenie przeloty, zakwaterowanie w trzygwiazdkowym hotelu i śniadania). W zależności od klasy hotelu, standardu pokoju, dodatkowych udogodnień i opcji wyżywienia, cena wycieczki może wynieść nawet ok. 5000 zł za osobę.

Bogata jest oferta zorganizowanych wycieczek do Algarve. Na południowym wybrzeżu Portugalii jest co zwiedzać, jednak świetnym rozwiązaniem jest wycieczka z opcją all inclusive. To właśnie Algarve słynie z bajecznie malowniczych, piaszczystych plaż – warto się na nich zasiedzieć i nie musieć się o nic więcej martwić. 7-dniowa wycieczka bez wyżywienia to koszt ok. 2000-3400 zł za osobę. Jeśli zdecydujemy się na opcję z samymi śniadaniami, zapłacimy od ok. 2500 zł za osobę do ok. 5000 zł. Wycieczka z pakietem śniadań i obiadokolacji wyniesie nas od ok. 3500 zł do ok. 6500 zł. Natomiast wycieczka z opcją all inclusive przeciętnie może kosztować już od ok. 3700 zł do ok. 8000 zł za osobę.

Ceny noclegów w Portugalii

Jeśli chodzi o noclegi w Lizbonie, najtańszy dwuosobowy pokój w hostelu wynajmiesz od ok. 120 zł, natomiast nocleg ze śniadaniem to koszt od ok. 170 zł wzwyż. Nocleg dla dwóch osób w dwugwiazdkowym hotelu to koszt od ok. 230 zł. Za hotel trzygwiazdkowy zapłacisz minimum ok. 330 zł za dobę, a za hotel czterogwiazdkowy – od ok. 380 zł.

W Porto za najtańszy dwuosobowy pokój w hostelu lub pensjonacie zapłacimy ok. 150 zł, za nocleg ze śniadaniami zaś od ok. 180 zł. Nocleg dla dwóch osób w dwugwiazdkowym hotelu to koszt od ok. 250 zł. Za hotel trzygwiazdkowy zapłacimy od ok. 280 zł za nocleg, a za hotel czterogwiazdkowy – od ok. 380 zł.

Na Maderze ceny ogólnie są zbliżone do tych, które panują w całej Portugalii. Jednak nocleg dla dwóch osób możesz już znaleźć nieco taniej – w cenie ok. 120 zł, a pokój ze śniadaniami to koszt od ok. 180 zł. Dobry hotel będzie cię kosztował od ok. 200-300 zł za dobę.

W Algarve niewielki pokój w podstawowym standardzie dla dwóch osób wynajmiesz od ok. 150 zł za noc. Pokój ze śniadaniami to koszt ok. 200 zł. Nocleg w trzygwiazdkowym hotelu to koszt od ok. 250 zł, w czterogwiazdkowym od ok. 300 zł, a w pięciogwiazdkowym od ok. 530 zł.

Ceny transportu w Portugalii

  • Transport w Lizbonie

W większych portugalskich miastach sprawnie działa komunikacja miejska. W Lizbonie godzinny bilet na przejazd autobusem, metrem, tramwajem lub windą (rodzajem kolejki) kosztuje 1,45 euro. W opcji „zapping” (doładowywanie specjalnej karty określoną kwotą) taki przejazd to koszt 1,30 euro (1,31 euro w przypadku przejazdu metrem). Bilet dobowy kosztuje 6,30 euro. Istnieją również inne, droższe wersje biletu dobowego, obejmujące również m.in. prom czy pociągi.

  • Transport w Porto

W Porto komunikacja miejska działa według nieco bardziej skomplikowanego systemu. Bilety wgrywa się na kartę wielokrotnego użytku, nazwaną Andante (koszt karty to 0,60 euro). Porto i okolice podzielone są na strefy, a rodzaj biletu, jaki musimy kupić, zależy od tego, przez ile stref będziemy przejeżdżać. Pojedynczy bilet Z2 (obejmujący strefę, w której został skasowany oraz wszystkie sąsiadujące) kosztuje 1,20 euro. Bilety Z3 (obejmujące jedną strefę więcej niż Z2) kosztują 1,60 euro, a Z4 – 2 euro. Kupując pakiet 10 biletów, jeden dostaniemy gratis. Warto też wiedzieć, że bilety są czasowe – pojedynczy bilet Z2 lub Z3 jest ważny przez godzinę, Z4 przez godzinę i piętnaście minut, i tak dalej. Bilety dobowe kosztują od 4,15 euro za bilet typu Z2 wzwyż.

  • Transport w Algarve

W regionie Algarve najprościej jest poruszać się autobusami miejskimi i podmiejskimi (sieć pociągów jest bardzo skąpa). Jednorazowy bilet w Lagos kupimy za 1,20 euro. Wzdłuż całego wybrzeża zaś możemy się poruszać autobusami sieci EVA, na zachodzie również Frota Azul. Bilet na przejazd w tym rejonie będzie nas kosztował od ok. 2 euro do ok. 6 euro. Bilet trzydniowy kosztuje 30,10 euro, a tygodniowy – 37,50 euro.

  • Transport na Maderze

Na Maderze najwięcej zobaczymy podczas pieszych wędrówek, ale żeby zobaczyć najważniejsze miejsca wyspy, warto wybrać któryś ze środków lokomocji: autobus albo wynajęty samochód. Autobusy poruszające się w obrębie danego miasteczka to koszt ok. 2 euro za przejazd lub ok. 1,35 albo 1,25 euro, gdy zdecydujemy się na kupno kilku lub kilkunastu biletów z góry. Za przejazd pomiędzy miejscowościami zapłacisz ok. 2-5 euro. Wynajem samochodu będzie cię kosztował od ok. 35 euro za dobę.

Ceny w Portugalii: ile kosztuje jedzenie w Portugalii?

Kuchnia portugalska to przede wszystkim ryby i owoce morza. Narodową potrawą Portugalczyków jest bacalhau, czyli suszony, solony dorsz, który przyrządzają na najrozmaitsze sposoby. Typową przekąską na szybko są grillowane sardynki, a stałym elementem jadłospisu – krewetki, małże, ostrygi i ośmiornice. Warto spróbować również zupy rybnej. Jeśli nie przepadasz za rybami i owocami morza, koniecznie spróbuj jednego z mięsnych dań Portugalii: borrego (pieczona lub grillowana baranina) albo typowej dla Porto mięsno-serowej kanapki o nazwie francesinha. Będąc w Porto nie sposób nie skosztować również… porto, czyli wzmacnianego wina. Inne charakterystyczne, portugalskie specjały to caldo verde (rodzaj kapuśniaku), vinho verde (bardzo młode, orzeźwiające wino) czy pastéis de nata (portugalskie ciastko przypominające tartaletkę z ciasta francuskiego z budyniem).

Ceny w restauracjach w Portugalii

Za przystawki w portugalskich restauracjach zapłacimy od ok. 1 euro (np. miseczka oliwek, pieczywo, zupa dnia) do ok. 10 euro (np. za sałatkę z ośmiornicy czy porcję krewetek). Dania główne przeciętnie kosztują ok. 8-10 euro. Cena deseru nie powinna przekroczyć 4 euro. Za kawę zapłacimy ok. 0,50-1,50 euro, a za 0,5 l piwo lane ok. 4 euro. Za drinka w klubie zapłacimy od ok. 5 euro, a samo wejście do klubu może być płatne ok. 11 euro.

Ceny będą wyższe w miejscowościach turystycznych (Lizbona czy kurorty Algarve), a także w restauracjach o dobrej lokalizacji (w centrum, blisko atrakcji turystycznych, z widokiem na morze itp.). Lokalne knajpki leżące nieco na uboczu mogą już oferować niższe ceny.

Warto wiedzieć, że w Portugalii zdarza się, iż przed daniem głównym zostaną nam podane przystawki, których nie zamawialiśmy. Nie jest to, tak jak w Polsce, poczęstunek od restauracji – przystawki są dodatkowo płatne. Można za nie podziękować i poprosić o zabranie lub po prostu ich nie ruszać – wówczas kelner nie doliczy ich do naszego rachunku.

Ceny jedzenia w sklepach w Portugalii

Jeśli zamierzamy przynajmniej część posiłków przygotowywać sobie samodzielnie, warto wcześniej zapoznać się z cenami, jakie zastaniemy w portugalskich sklepach spożywczych. Najpopularniejsze w Portugalii sieci hipermarketów to Continente i Jumbo, zakupy możemy zrobić też m.in. w Lidlu. W lokalnych sklepach będzie trochę drożej niż w marketach i dyskontach. Za to, jeśli mamy taką możliwość, warto odwiedzić lokalne targowisko, by spróbować tamtejszych ryb i owoców.

Bochenek chleba wyniesie nas ok. 1-2 euro, a kostka masła – ok. 1,50 euro. Za żółty ser zapłacimy ok. 6 euro za kilogram. Pyszne, portugalskie pomarańcze kupimy za ok. 1 euro za kilogram. W podobnej cenie kupimy cytryny, jabłka i banany. Kilo marchwi kupimy już od ok. 0,50 euro, a kilo ziemniaków za ok. 1,50 euro, w podobnej cenie znajdziemy też pomidory. Za świeże krewetki zapłacimy ok. 10 euro za kilogram. Słynny, portugalski dorsz suszony kosztuje przeważnie ok. 7 euro za kilogram.

Ceny w Portugalii: ile kosztują atrakcje w Portugalii?

O ile na Maderze czy w regionie Algarve największą atrakcją są przepiękne widoki, o tyle w najpopularniejszych portugalskich miastach wstęp do niektórych zabytków czy muzeów wymaga zakupienia biletów wstępu.

Do głównej części Katedry Se w Lizbonie wstęp jest bezpłatny, natomiast bilety wstępu na krużganki lub do skarbca kosztują po 2,5 euro. Wstęp do Klasztoru Hieronimitów również jest bezpłatny jeśli mówimy o kościele, natomiast wejście na krużganki to koszt 10 euro. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość zakupu biletu łączonego do Klasztoru i do Narodowego Muzeum Archeologicznego w cenie 12 euro. Wstęp do Wieży Belem zaś to koszt 6 euro. Bilety do oceanarium kosztują 15 euro  za wystawę stałą lub 18 euro za wystawę stałą oraz wystawę czasową.

Podobnie, jak w przypadku lizbońskiej katedry, wstęp do katedry w Porto jest bezpłatny, natomiast bilet na krużganki do zakrystii i kaplic kosztuje 3 euro. Wstęp do Wieży Kleryków (i Muzeum Kleryków to koszt 4 euro. Za wejście do muzeum Serralves zapłacisz 10 euro. Wejście do akwarium Sea Life Porto kosztuje 13,50 euro, (bilet będzie nieco tańszy, gdy z przynajmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem kupisz go online – wówczas kosztuje 10,95 euro.

Degustacja wina porto w jednej z piwnic w Villa Nova de Gaia to koszt ok. 25-80 zł – przybywając tam w sezonie, miejsca warto rezerwować wcześniej przez Internet, bo zainteresowanie jest najczęściej bardzo duże.

Jeśli chodzi o koncerty fado, najczęściej wstęp jest bezpłatny, chociaż do rachunku w restauracji może być doliczana kwota za możliwość słuchania muzyki na żywo – zależy to od danego lokalu.

Zastanawiasz się, gdzie pojechać na wakacje we wrześniu i czy Portugalia to odpowiedni kierunek? Mamy dobrą wiadomość - średnia temperatura wynosi tam wówczas ok. 25°C, ceny maleją, turystów jest mniej, na Maderze odbywa się festiwal wina, a na sąsiadującej wysepce Porto Sano - słynny festiwal poświęcony postaci Krzysztofa Kolumba. Jednym słowem – wrześniowy urlop w Portugalii to bardzo dobry pomysł.

Na wakacje samodzielnie czy z biurem podróży

Wakacje w tym roku nie należą do tanich, rosną ceny biletów lotniczych, transportu (benzyny), hoteli. Coraz więcej osób rezygnuje z ofert biura podróży decydując się na samodzielną organizację wakacji w taki sposób by optymalizować koszty. Wakacje samochodem mogą być tańsze niż te samolotem, w pakiecie all inclusive. Trzeba sobie jednak zadać pytanie, czy koszty wyżywienia na miejscu nie okażą się droższe od wakacji all inclusive. Jeśli brakuje nam niewielkiej kwoty np. potrzebnej by dokupić pakiet all inclusive, można rozważyć skorzystanie z pożyczki, którą będzie można zwrócić w ciągu 30 lub 60 dni z następnej pensji.

Ceny podane w artykule mają charakter orientacyjny.

Najnowsze porady