Powrót
7.6.2023

Gdzie na wakacje we wrześniu?

Gdzie na wakacje we wrześniu?
Autor
Anna Dobrzanska

Wrzesień to dla większości osób koniec sezonu urlopowego. Czemu jednak nie zaplanować wakacji wtedy, gdy wszyscy z nich wracają? Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Po pierwsze, unikasz tłumu turystów. Po drugie, we wrześniu nie jesteś narażony na męczące upały. Przede wszystkim jednak, po sezonie możesz liczyć na niższe ceny. Poznaj miejsca, które warto odwiedzić we wrześniu.

Wakacje we wrześniu w Gruzji, czyli kraju pięknej przyrody i unikalnych zabytków

Rzeki o turkusowym kolorze, porośnięte lasami góry, których szczyty giną we mgle, czy wreszcie unikalna, zabytkowa architektura – Gruzja to kraj, w którym można się zakochać. Całości obrazu dopełnia miejscowa ludność, znana z gościnności i otwartości wobec turystów.

Dlaczego warto tam jechać we wrześniu? Wczesną jesienią pogoda w Gruzji jest idealna na wakacyjny wypoczynek. W ciągu dnia temperatura wynosi około 20°C. We wrześniu w Gruzji jest sezon na owoce, przede wszystkim winogrona, granaty, figi i mandarynki. Na targowiskach oraz w sklepach można je kupować w bardzo niskich cenach.

Wszystkich miłośników dzikiej przyrody na pewno ucieszy wiadomość, że we wrześniu Gruzja stwarza idealne warunki do obserwacji ptaków. Wiele gatunków migrujących na zimę do ciepłych krajów przelatuje właśnie przez Kaukaz.

Jeśli lubisz zwiedzanie, koniecznie wybierz się do centralnej części Gruzji. W lipcu i sierpniu panują tam trudne do zniesienia temperatury, ale wrzesień jest już dużo łaskawszy dla podróżników, chcących odkrywać uroki tego kraju. Przede wszystkim warto jechać do Mcchety oraz stolicy kraju Tbilisi.

Tbilisi to jedno z najstarszych miast na świecie. Wykopaliska potwierdzają, że istniało ono jeszcze w epoce miedzi, czyli w III i IV wieku p.n.e. Dziś Tbilisi zaskakuje połączeniem zabytków z nowoczesnymi obiektami architektonicznymi. Do tych ostatnich należy unikalny Most Pokoju o ciekawej konstrukcji z charakterystyczną kopułą ze szkła. Warto też odwiedzić wieczorem słynne tańczące fontanny. Wielbicieli zabytków zainteresuje na pewno katedra Sioni oraz bazylika Anczischati – najstarsza świątynia w mieście, pochodząca z VI wieku.

Mccheta z kolei to najważniejszy ośrodek kultu religijnego w Gruzji. Znajdują się tam zabytkowe kościoły i klasztory. Należą do nich między innymi przepięknie położony na wzgórzu monastyr Dżwari z VI wieku oraz sobór katedralny Sweti Cchoweli z XI wieku, będący siedzibą zwierzchników gruzińskiego kościoła prawosławnego. Warto zobaczyć także ruiny akropolu Armazisciche, pochodzące jeszcze z III wieku p.n.e. Zabytki znajdujące się w tym mieście zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Będąc na południu kraju, należy koniecznie odwiedzić unikalne miasta skalne. Najsłynniejsze z nich to Wardzia. Jest to dawny klasztor w całości wykuty w skale. Już z daleka robi ogromne wrażenie, nawet na osobach, które widziały już wiele. Klasztor jest dostępny do zwiedzania.

Wielbiciele historycznych ciekawostek mogą wybrać się do Gori. Jest to miasto, gdzie urodził się Józef Stalin. Obecnie znajduje się tam muzeum poświęcone osobie słynnego dyktatora.

To warto wiedzieć: Polacy nie potrzebują wiz, aby wjechać do Gruzji. Niemniej jednak należy pamiętać, że przekraczanie granicy rosyjsko-gruzińskiej od strony Osetii Południowej i Abchazji, czyli terenów okupowanych przez Rosjan oraz separatystów, jest niezgodne z gruzińskim prawem. Te terytoria z punktu widzenia administracyjnego są obecnie oddzielone od reszty kraju. Pobyt na tym obszarze może skutkować problemami z wjazdem na teren wolnej Gruzji.

Co zobaczyć w Gruzji we wrześniu?
Co zobaczyć w Gruzji we wrześniu?

Gdzie na urlop we wrześniu, czyli Portugalia – kraj muzyki i ciekawych wydarzeń

Jeśli chcesz przedłużyć sobie lato, wybierz się na Półwysep Iberyjski. We wrześniu ceny w Portugalii maleją, turystów jest coraz mniej, dzięki czemu będziesz mieć większą swobodę przy rezerwacji hotelu, a pogoda wciąż dopisuje! Średnia temperatura to około 25°C.

Każdy, kto był w Portugalii, wie, że ma ona niezwykły klimat. Obok urokliwych plaż znajdziemy malownicze wioski rybackie. Portugalskie miasta z kolei zachwycają barwną architekturą. Na każdym kroku można spotkać kolorowe mozaiki azulejos. Przechadzając się uliczkami, często słyszymy tradycyjne pieśni fado.

Na początku września warto wybrać się na Maderę. Ma tam wówczas miejsce festiwal wina. Restauracje prześcigają się w przygotowywaniu specjalnego menu ze starannie dobranymi do potraw winami. Na każdym kroku odbywają się degustacje, a wieczorami koncerty i uroczyste kolacje.

We wrześniu można też pojechać na położoną w pobliżu Madery wysepkę Porto Sano. W połowie miesiąca odbywa się tam słynny festiwal poświęcony postaci Krzysztofa Kolumba, który przez kilka lat zamieszkiwał wyspę. W ramach wydarzenia mieszkańcy organizują parady, historyczne inscenizacje oraz pokazy tańców z epoki.

Jeśli wolisz pozostać w kontynentalnej części Portugalii, obowiązkowym punktem programu twojego wyjazdu powinna być stolica kraju – Lizbona. Samo położenie miasta jest już prawdziwą ciekawostką turystyczną. Lizbona leży na wzgórzach, zatem pomiędzy niektórymi dzielnicami istnieją bardzo duże różnice poziomów. Aby ułatwić ludziom przemieszczanie się po nierównym terenie, na ulicach funkcjonują specjalne windy. Taki środek transportu nie występuje nigdzie indziej na świecie.

Jeśli lubisz nastrojową muzykę, także nie będziesz mógł narzekać na nudę. W mieście znajdziesz wiele restauracji, w których wieczorami odbywają się koncerty pieśni fado.

Czy wolisz zwiedzanie? Koniecznie wybierz się do katedry Sé. To najważniejszy kościół stolicy Portugalii. Kryje w sobie wiele skarbów o ogromnym symbolicznym znaczeniu. Jednym z nich są relikwie świętego Wincentego. Według legendy szczątki świętego dotarły do Lizbony łodzią strzeżoną przez dwa kruki. Dlatego właśnie w herbie miasta znajduje się wizerunek łódki, na której siedzą dwa czarne ptaki.

W Lizbonie znajduje się też Muzeum Azulejos, gdzie można oglądać tradycyjne mozaiki. Inne ciekawe obiekty tego typu w Lizbonie to na przykład położone na uboczu Muzeum Miasta Lizbony oraz Muzeum Morskie, znane z ciekawej ekspozycji dotyczącej żeglugi.

W pobliżu Lizbony znajduje się niewielka miejscowość Sintra. Mieści się tam bajkowy pałac Pena wraz z ogrodami zachwycającymi bujną roślinnością. Jest to ważny narodowy zabytek, który dodatkowo znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO. Budowla pojawia się w wielu plebiscytach i zestawieniach jako jeden z najpiękniejszych zamków świata. Inną atrakcją jest wznosząca się nad miastem dawna twierdza Maurów.

To warto wiedzieć: Podczas koncertów portugalskiej muzyki fado musi panować absolutna cisza. Dlatego nie wolno klaskać pomiędzy utworami. Brawa dopuszczalne są jedynie po zakończeniu koncertu.

Co zobaczyć w Portugalii we wrześniu?
Co zobaczyć w Portugalii we wrześniu?

Cypr, czyli gdzie jechać na wakacje we wrześniu, jeśli lubisz plażowanie i zwiedzanie antycznych zabytków

Cypr jest miejscem uosabiającym nasze wyobrażenie raju: jasne słońce, złociste plaże i błękitne morze. Niemniej jednak pobyt na tej wyspie w szczycie sezonu to niekończące się przepychanie w tłumie turystów oraz stanie w kilometrowych kolejkach do każdej atrakcji. Nie mówiąc już o dokuczliwych upałach. Jeżeli więc naprawdę chcesz cieszyć się tym, co ma do zaoferowania Cypr, wybierz się na tę wyspę we wrześniu. Pogoda jest tam wówczas prawdziwie wakacyjna. Temperatura powietrza sięga 28°C, a wody nawet 27°C. Możesz też cieszyć się nieskrępowanym plażowaniem, bez obaw, że zgubisz się w tłumie letników.

Jeśli lubisz zabawę w aquaparkach, na Cyprze będziesz miał w czym wybierać. Na południowej części wyspy funkcjonują między innymi park Fasouri o wystroju inspirowanym tropikami czy Aphrodite, pełen atrakcji dla całej rodziny. W zachodniej części Cypru można odwiedzić słynny Waterworld o wystroju nawiązującym do greckiej mitologii. Wszystkie te parki funkcjonują także we wrześniu. I, co ważne, czas oczekiwania na wejście do wybranych atrakcji jest wtedy bardzo krótki.

Jeśli zmęczysz się typowo wakacyjnymi szaleństwami, odwiedź koniecznie Limassol. Na przełomie sierpnia i września odbywa się tam słynny Festiwal Wina. Jest to szansa, aby wziąć udział w degustacjach alkoholi oraz tradycyjnych, regionalnych potraw. Oczywiście Cypryjczycy nie byliby sobą, gdyby przy takiej okazji nie odbywały się śpiewy i tańce.

Turyści przybywający na wyspę latem rzadko kiedy wybierają się na zwiedzanie. Nic dziwnego. Męczące upały nie zachęcają do takich wycieczek. We wrześniu jednak warto wybrać się do kilku najciekawszych atrakcji.

Przede wszystkim Cypr słynie z niezwykłych wykopalisk. Jeśli interesują cię antyczne zabytki, koniecznie wybierz się do Pafos, w pobliżu Limassol. Można tam zobaczyć wykute w skale grobowce, znane pod nazwą Grobowce Królewskie. Najstarsze z mogił pochodzą jeszcze z IV wieku p.n.e. Wbrew nazwie, nie chowano tam królów, lecz głównie osoby zamożne i arystokratów. Swoją nazwę cmentarz zawdzięcza raczej imponującym rozmiarom. W Pafos możemy odwiedzić też Muzeum Archeologiczne. Ciekawe muzeum znajduje się też w stolicy Cypru – Nikozji. Imponujące Muzeum Cypru w jednym miejscu gromadzi eksponaty z całej, liczącej kilka tysięcy lat historii wyspy.

Na zachód od Limassol mieści się archeologiczny kompleks Kurion. Są to pozostałości starożytnego miasta z teatrem, stadionem oraz łaźnią z początków naszej ery. Inną antyczną osadą, choć niego gorzej zachowaną niż Kurion, jest Amathus.

Jeśli jesteś na Cyprze, wybierz się do miejsca o nazwie Chirokitia. To częściowo zrekonstruowana wioska z epoki neolitu. Jest to najstarsza odkryta osada na Cyprze.

cypr mapka z zabytkami

To warto wiedzieć: Na cypryjskich ulicach obowiązuje ruch lewostronny. Jest to pozostałość po czasach, gdy Cypr był kolonią brytyjską. Warto o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się na zwiedzanie wyspy wynajętym autem.

Pożyczka na wakacje we wrześniu?

Ceny wrześniowych wakacji w słonecznych krajach są kuszące. Na pewno warto skorzystać z wakacji poza sezonem ze względów budżetowych - ceny noclegów, jedzenia, ceny w restauracjach są dużo niższe. Jest też mniej turystów, co pozwala cieszyć się urlopem, zwiedzaniem i niezatłoczonymi plażami. Jeśli w Twoim budżecie brakuje pieniędzy na wakacje - możesz pomyśleć o pożyczce online. Pożyczki pozabankowe to szybka gotówka bez zbędnych formalności. Pamiętaj jednak, że trzeba je spłacić w ciągu 30-61 dni (w zależności od oferty). Nie dają się również nabrać na pożyczki bez bez BIK czy bez zdolności kredytowej. Zgodnie z przepisami ustawy antylichwiarskiej z 18 maja 2023 roku, pożyczkodawcy nie mogą udzielić pożyczki bez sprawdzenia BIK i zdolności kredytowej.

Najnowsze porady