Powrót
1.12.2017

Ile kosztuje kabina prysznicowa? Ceny i rodzaje natrysków

Ile kosztuje kabina prysznicowa? Ceny i rodzaje natrysków
Autor
Anna Dobrzanska

Kabina prysznicowa to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu – w jej zaciszu każdy z nas zrzuca z siebie nie tylko ubrania, ale i warstwę pozorów. To właśnie w doskonałych akustycznie warunkach prysznicowych spełniamy się wokalnie, gdy nie bacząc na publikę ani własne talenty, wśród oparów mydła śpiewamy arie operowe. Jeśli jednak chcesz, żeby kabina prysznicowa – oprócz twojego prywatnego studia prób – stała się również idealnym miejscem codziennej kąpieli i relaksu, wybierz swój natrysk w sposób przemyślany.

Rodzaje kabin prysznicowych

Niestety wybór kabiny prysznicowej nie zależy wyłącznie od naszych upodobań. O ile nie jesteśmy akurat na etapie planowania budowy domu albo przynajmniej generalnego remontu, to przy remoncie łazienki jej powierzchnia dość mocno ogranicza nam pole manewru. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy skazani na mały wybór natrysków – producenci zadbali o to, by na rynku nie brakowało kabin o wszelkich możliwych kształtach, rozmiarach i dodatkowych funkcjach.

Podstawowe rozróżnienie kabin prysznicowych dotyczy miejsca ich montażu i przede wszystkim zależne jest od łazienki, w jakiej zostaną umieszczone. Znaczenie ma nie tylko układ pomieszczenia, lecz także jego rozmiar. W maleńkiej łazience najlepiej sprawdzą się kabiny przyścienne lub narożne. W nieco większej łazience możemy się pokusić o prysznic umieszczony w specjalnej wnęce. A jeśli metraż nie jest dla nas ograniczeniem, rozwiązaniem może być kabina wolnostojąca lub obudowanie wanny.

Kabina narożna

Jedno z najpopularniejszych rozwiązań i najlepsze wyjście, gdy metraż łazienki jest niewielki. Kabina taka stoi w rogu, dzięki czemu ułatwia rozsądne zagospodarowanie reszty pomieszczenia. Najczęściej składa się z brodzika i jednej ściany oraz drzwiczek – pozostałe ściany kabiny stanowią ściany łazienki. Taką kabinę jest względnie łatwo zamontować, jest też mało problematyczna w utrzymaniu – kafelki są bowiem znacznie łatwiejsze do wyczyszczenia niż kabinowa szyba. Również całkowicie zabudowane kabiny mogą występować w wersji narożnej. Najpopularniejsze kształty to kabiny zbudowane na planie kwadratu lub wycinka koła. Przeciętnie cena to ok. 800-2000 zł.

Kabina przyścienna

To kabina, która jedną stroną przylega do ściany łazienki. Jest nieco mniej ustawna od kabiny narożnej, ale nadal pozwala na efektywne zagospodarowanie przestrzeni nawet w bardzo małej łazience. Zazwyczaj bateria zamocowana jest na ścianie łazienki stanowiącej część kabiny. Cena to ok. 1500-2500 zł.

Zabudowa wanny

Jest to opcja dla tych, którzy mają w łazience wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić w niej wannę, ale nie dość dużo, by zmieścić zarówno wannę, jak i prysznic. Zabudowanie części wanny specjalnym parawanem pozwoli na korzystanie zarówno z relaksującej kąpieli, jak i szybkiego, orzeźwiającego prysznica. Parawan może osłaniać tylko fragment lub jej całość. Najprostszy parawan kupimy już za ok. 200-300 zł.

Kabina wnękowa

Rozwiązanie dla osób, które w łazience już mają (albo planują mieć) gotową wnękę. Jeśli w pomieszczeniu nie ma wnęki, można ją stosunkowo łatwo wybudować – wystarczy postawić dodatkową ściankę. Do takiej kabiny potrzebne są tylko drzwiczki, resztę stanowią ściany łazienki. Jednak to rozwiązanie nie sprawdzi się w bardzo małej łazience. Jeśli chodzi o koszty, w przypadku łazienki z wnęką zapłacimy jedynie za brodzik i drzwiczki, czyli od ok. 500 zł wzwyż.

Kabina wolnostojąca

Zabudowana jest z czterech stron. Niekiedy nie styka się z żadną ścianą łazienki, lecz stoi na środku pomieszczenia. Mogą to być kabiny ze szklanymi ściankami bądź jedynie przestrzeń wyodrębniona pod prysznic np. za pomocą podwyższenia. Tego typu kabiny wolnostojące to kosztowne i raczej ekstrawaganckie rozwiązanie. Jeśli jednak budżet i metraż nie są ograniczeniem, warto je rozważyć, bo szczególnie w nowoczesnych wnętrzach kabiny takie prezentują się oszałamiająco. Najlepiej jednak zaplanować je na etapie projektowania budynku, w przeciwnym razie bowiem możemy mieć problem z doprowadzeniem podejść kanalizacyjnych i wodnych. Cena samej kabiny wolnostojącej to od ok. 1500 zł wzwyż.

Kabina walk-in

Czyli prysznic ze swobodnym dostępem. Kabina w tym przypadku staje się przestrzenią łazienki wyodrębnioną jedynie jedną lub dwiema ściankami. Wejście do niej jest swobodne ze względu na brak drzwiczek, a często również brak brodzika lub użycie brodzika bardzo płaskiego (maksymalnie kilka cm wysokości). To rozwiązanie bardzo efektowne i pasujące szczególnie do nowoczesnych i eleganckich łazienek, często stosowane również przy kabinach wnękowych. Przy wejściu do kabiny nie ma progu, co jest bardzo wygodne nawet dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Jednak – w przypadku rezygnacji z brodzika – istnieje konieczność zamontowania odpływu w podłodze i odpowiedniego wyprofilowania podłogi. Skutkuje to tym, że na takie rozwiązanie powinniśmy się zdecydować raczej na etapie projektowania lub ewentualnie gruntownego remontu łazienki, w przeciwnym razie czeka nas skuwanie podłogi. Cena ścianki do takiej kabiny to od ok. 500-600 zł wzwyż, do tego trzeba doliczyć koszt brodzika (brodzik kupimy już od 100 zł) lub montażu odpływu.

Rodzaje kabin prysznicowych - infografika
Rodzaje kabin prysznicowych - infografika

Jaką kabinę prysznicową kupić? Szkło, plastik czy konglomerat?

Oprócz umiejscowienia naszej kabiny, istotną – choć nie na pierwszy rzut oka – sprawą jest materiał, z jakiego jest ona wykonana. Na początek przyjrzyjmy się brodzikom.

Jaki brodzik do kabiny?

Na rynku dostępne są przede wszystkim brodziki akrylowe, co zapewnia ich niewysoki koszt i łatwe utrzymanie w czystości. Są również lekkie i nie tracą koloru ani połysku. Akryl jednak ma kilka wad. Po pierwsze warto zwrócić uwagę na to, aby kupić produkt lepszej jakości. Tani akryl może łatwiej pękać, matowieć albo żółknieć. Jest też niezbyt trwały. Najtańsze brodziki akrylowe kupimy już w granicach 100 zł, produkty ze średniej półki to koszt około 500 zł, a najdroższe brodziki mogą kosztować 1000 zł i więcej.

Konglomerat (lany marmur) – czyli sproszkowane minerały i żywice – to materiał odporny na uszkodzenia i zarysowania. Jego minusem są natomiast ceny. Zaczynają się od około 500 zł, a produkt lepszej jakości może kosztować 1000-2000 zł. Istnieją również brodziki stalowe. To coraz rzadziej wybierane rozwiązanie. Brodziki stalowe są wytrzymałe, ale ich emaliowe pokrycie może odpryskiwać. Są łatwe do utrzymania w czystości, ale chłodne i… głośne. Tu również rozpiętość cenowa jest spora. Tani brodzik stalowy z cienką warstwą emalii kupimy już w granicach 150 zł. Cena lepszych produktów może wynosić ponad 1000, a nawet 2000 zł.

Ściany kabiny - z czego?

Ścianki kabiny najczęściej wykonane są ze szkła hartowanego lub akrylu. Sztuczne tworzywo jest lżejsze i nieco łatwiejsze do utrzymania w czystości, ale charakteryzuje się znacznie mniejszą trwałością. Szkło z kolei nie rysuje się, a szkło hartowane jest bardzo bezpieczne – nawet w przypadku zbicia, rozpada się na małe fragmenty o zaokrąglonych brzegach, tak aby nikogo nie zranić. Szkło może być przezroczyste, matowe, barwione lub z nadrukiem, natomiast akryl daje nam możliwość wyboru różnych barw.

Cena kabiny zależy od materiału (szklane będą droższe od akrylowych), ale też od jego jakości. Warto zainwestować w nieco grubsze szkło – zapewni nam większą trwałość, chociaż oczywiście będzie też droższe. Kabina z tworzywa sztucznego to koszt od około 200-300 zł. Ze szkła hartowanego – 1000 zł i więcej. Na ostateczną cenę może też wpłynąć koszt baterii prysznicowej. Chociaż wydaje się ona niezbyt istotnym elementem, wcale tak nie jest. Od jej jakości zależy nie tylko design kabiny i całej łazienki, lecz także komfort jej użytkowania. Baterie dzielimy na naścienne i podtynkowe. Te pierwsze zdecydowanie wiodą prym, ale baterie podtynkowe stają się coraz popularniejsze. Ich montaż wymaga jednak skucia ściany, dlatego warto zdecydować się na ten rodzaj baterii jeszcze przed położeniem glazury. Alternatywnym rozwiązaniem może tutaj być panel prysznicowy – szczególnie popularny w przypadku kabin całkowicie zabudowanych. To właśnie panel prysznicowy często wyposażony jest w dodatkowe funkcje, takie jak hydromasaż czy radio. Od baterii zależy też wydajność, dlatego warto zwrócić uwagę na oznaczenie na opakowaniu. Wydajność podana może być w klasach (najwyższa to A) lub litrach. Baterie mogą być jednouchwytowe (sterowanie temperaturą wody za pomocą dźwigni) albo dwuuchwytowe (woda ciepła i zimna mają osobne kurki). Najtańsze i najprostsze baterie to koszt od ok. 50 zł, a luksusowe i designerskie mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Jakie wejście do kabiny prysznicowej?

Chociaż najpopularniejsze są zdecydowanie drzwiczki przesuwne, nie znaczy to, że nie mamy znacznie więcej opcji do wyboru. Przesuwne drzwiczki składają się z jednego lub dwóch elementów przesuwanych po specjalnych rolkach lub prowadnicach (czasem znajdujących się na górze i na dole, a czasem tylko na górze). To rozwiązanie jest wygodne, ale przede wszystkim idealne do bardzo małych łazienek, gdzie brakowałoby miejsca przed kabiną na swobodne otwarcie drzwiczek. Drzwiczki uchylne, czyli na zawiasach, sprawdzą się, gdy przed kabiną mamy wolną przestrzeń, a nasza łazienka nie jest mikroskopijna. Otwierają się one jak standardowe drzwi, z reguły na zewnątrz, chociaż zdarzają się też drzwiczki otwierane do środka. Jest to jednak opcja, która może być komfortowa chyba tylko w przypadku naprawdę sporej kabiny. Jakie jeszcze mamy możliwości? Drzwiczki harmonijkowe sprawdzają się szczególnie w przypadku parawanów nawannowych. Zazwyczaj składają się one w harmonijkę po jednej stronie, dzięki czemu również są bardzo wygodne i oszczędzają przestrzeń. Istnieją również drzwiczki wahadłowe, które obracają się wokół własnej osi. To raczej rzadko wybierane rozwiązanie, które nadaje się głównie do sporych łazienek. Najczęściej wykorzystywane jest w przypadku kabin wnękowych. Jak rodzaj drzwiczek wpływa na cenę całej kabiny? Najpopularniejsze drzwiczki przesuwne czy uchylne będą miały standardowe ceny – tutaj znaczenie ma raczej materiał, z jakiego wykonana jest kabina. W przypadku prysznica walk-in oszczędzamy na drzwiczkach – bo z nich rezygnujemy – ale musimy dostosować do niej wyprofilowanie podłogi, co może być dość kosztowne. Natomiast nietypowe drzwiczki wahadłowe lub harmonijkowe mogą wpłynąć na zwiększenie ceny całej kabiny. Same takie drzwiczki to koszt od ok. 500 zł wzwyż.

Prysznic bez brodzika czy z brodzikiem?

To nie koniec dylematów, bowiem kabiny dzielimy również na te posiadające brodzik i na takie, które brodzika nie posiadają. Oba rozwiązania mają pewne wady i zalety, ale warto wcześniej przemyśleć tę decyzję, bo nie zawsze możemy sobie pozwolić na dowolność w tym względzie.

Do kabin bez brodzika zaliczają się przede wszystkim wspomniane już kabiny typu walk-in. Nie posiadają one nie tylko brodzika, ale też drzwi. Jest to jednak kabina, która wymaga odpowiedniego wypoziomowania podłogi i profesjonalnego zamontowania odpływu. Coraz popularniejsze są w tej chwili odpływy liniowe, które są bardzo estetyczne i wygodne (nie muszą być na środku kabiny, a mogą być umocowane na jej obrzeżach lub nawet w ścianie). W przypadku kabiny walk-in możemy się również zdecydować na brodzik, wówczas jednak będzie on bardzo płytki. Taki brodzik to koszt od ok. 700 zł. Zalety wynagradzają te komplikacje. Kabinę walk-in łatwo jest utrzymać w czystości, bo nie posiada zakamarków, w których mogą się gromadzić zabrudzenia. Zredukowana do minimum jest również liczba elementów, które mogą ulec awarii (jak np. drzwiczki i ich poszczególne elementy). I wreszcie brak brodzika (albo brodzik bardzo płaski) powoduje, że łazienka taka wydaje się nieco większa od takiej ze standardowym, głębokim brodzikiem.

Brodziki głębokie również mogą okazać się bardzo praktyczne. To dobre rozwiązanie, gdy nie posiadamy wanny, a przydałyby nam się niektóre jej zalety. W głębokim brodziku możemy zrobić pranie albo wykąpać małe dziecko. Należy jednak pamiętać, że wejście do takiego brodzika dla osoby mającej problemy z poruszaniem się może być bardzo kłopotliwe, a także – że brodziki takie zmniejszają optycznie pomieszczenie, wyraźnie odgradzając kabinę od reszty łazienki. W przypadku niskiego sufitu (np. na poddaszu) istotne jest, by upewnić się, że nasza kabina z głębokim brodzikiem zmieści się na wysokość – nie jest to wcale takie oczywiste, bo niektóre brodziki są niewiele płytsze od wanny, tymczasem na nich jeszcze muszą zmieścić się ścianki, a czasem i sufit kabiny.

A jak dopasować brodzik do kabiny? Z reguły producenci sprzedają je w komplecie lub informują, które produkty będą ze sobą kompatybilne. Takie rozwiązanie daje nam gwarancję, że nasza kabina będzie szczelna i nie będziemy mieli problemu przy jej montażu. Jeśli chcemy dobrać kabinę i brodzik różnych firm, oczywiście przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na kształt i wymiary. Najlepiej jednak zasięgnąć języka bezpośrednio u producenta lub sprzedawcy i upewnić się, że brodzik, który planujemy kupić, będzie pasował do kabiny, którą sobie upatrzyliśmy. Czy rodzaj brodzika wpływa na cenę? Przede wszystkim znaczenie ma materiał, z jakiego został wykonany. Cena wzrośnie również wówczas, gdy potrzebujemy brodzika o nietypowych wymiarach lub kształcie. Standardowy, najtańszy brodzik akrylowy lub stalowy – niezależnie od tego, czy jest wysoki czy płaski – kupimy nawet już od 100-120 zł. Brodzik płaski, idealny do modnych kabin wnękowych lub walk-in to koszt od ok. 700 zł.

Jaka kabina prysznicowa? Kształt i rozmiar oraz dodatkowe funkcje

Na koniec kwestia, która może się wydawać mało istotna, a mianowicie kształt prysznica. Chociaż tutaj wybór zależy głównie od naszego gustu, warto mieć na uwadze, że np. w bardzo małej łazience najlepiej sprawdzi się kabina narożna na planie wycinka koła. Brak ostrych krawędzi będzie korzystniejszy optycznie w niewielkim pomieszczeniu. Najpopularniejsze kształty kabin to wszelkie wariacje na temat planu koła (półkole, ćwierć koła) lub prostokąta (kabiny kwadratowe lub z jednym bokiem dłuższym). Jeśli potrzebujemy kabiny o nietypowym kształcie, robionej na zamówienie – wówczas musimy się liczyć z tym, że cenę wykonawca wyliczy nam indywidualnie, ale z pewnością będzie wyższa od ceny zakupu standardowej kabiny. Warto zwrócić również uwagę na wymiary kabiny. Najmniejsze mają już 70 x 70 cm, ale nadadzą się właściwie wyłącznie wtedy, gdy będą użytkowane przez osoby niewielkiej postury. Dla komfortu podczas brania prysznica powinniśmy brać pod uwagę kabinę o wymiarach minimum 90 x 90 cm. Osoby bardzo wysokie lub z nadwagą powinny pomyśleć o czymś jeszcze większym. W sytuacji, gdy zdecydowaliśmy się na kabinę bez brodzika, musimy też przemyśleć kwestię odpływu. Istnieją dwa główne rodzaje odpływów: punktowy, montowany w podłodze, lub liniowy, montowany w podłodze lub w ścianie. Trzeba przy tym pamiętać, że zapłacimy nie tylko za sam odpływ (cena od ok. 100 zł, niezależnie od rodzaju), ale również za jego montaż, a może nas to wynieść od kilkuset do nawet 1000 zł i więcej. Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje kabin, często całkowicie zabudowane kabiny z hydromasażem, oprócz zwykłej słuchawki prysznicowej, posiadają kran (taki, jak w wannie), deszczownicę zamontowaną u sufitu, a nawet specjalny panel do masażu stóp. Koszt takiej kabiny zaczyna się od około 1100-1800 zł. Jeśli natomiast do zwykłej kabiny pragniemy dokupić osobno panel sterowania z hydromasażem, zapłacimy za niego od ok. 400 zł do nawet 10 000 zł. W przypadku bardziej luksusowych paneli możemy liczyć na dodatkowe funkcje, takie jak termostat, radio, alarm czy podłączenie do telefonu. Warto zwrócić też uwagę na to, czy kabina, na którą chcemy się skusić, posiada specjalną powłokę hydrofobową. Dzięki niej woda szybciej spływa ze ścianek kabiny i nie osadza się na nich osad z kamienia oraz detergentów. Jeśli nasza kabina takiej powłoki nie posiada, możemy wyposażyć się w specjalny środek impregnujący i własnoręcznie pokryć ścianki preparatem, który kupimy już nawet za ok. 30 zł.

ceny kabin prysznicowych - infografika
Ceny kabin prysznicowych - infografika

Najnowsze porady