Powrót
3.10.2018

Laptop w samolocie – przewożenie, przepisy, koszt ubezpieczenia

Laptop w samolocie – przewożenie, przepisy, koszt ubezpieczenia
Autor
Anna Dobrzanska

Chciałbyś mieć przy sobie służbowy bądź osobisty laptop w samolocie, ale nie wiesz, jakie są przepisy i zalecenia dotyczące komputerów na pokładzie? Czy ze sprzętu elektronicznego można bezpiecznie korzystać w czasie lotu? Czy lepiej byś przewoził laptop w bagażu podręcznym lub rejestrowanym? Co możesz zrobić, by zabezpieczyć się przed kradzieżą lub uszkodzeniem sprzętu? I co obejmuje ubezpieczenie?

Czy można zabrać laptop do samolotu?

Obecnie żaden z przewoźników latających z Polski nie zabrania posiadania na pokładzie laptopów ani urządzeń elektronicznych takich jak smartfony, tablety, czy czytniki e-booków. Warto jednak wiedzieć, że od marca 2017 roku obowiązują ograniczenia dotyczące komputerów przenośnych w samolotach wyruszających do Stanów Zjednoczonych. Laptopa nie wolno wziąć na pokład, gdy leci się do USA z Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Egiptu, Libanu, Tunezji i Turcji. Przepisy zabraniające wnoszenia komputerów w bagażu przenośnym wiążą się z działaniami przeciwko terroryzmowi. W Europie w najbliższym czasie mogą zostać wprowadzone przez Wielką Brytanię.

Laptop w samolocie – zasady korzystania na pokładzie

Warto pamiętać, że nawet jeśli linia lotnicza i przepisy danego kraju nie ograniczają możliwości wnoszenia sprzętu elektronicznego do samolotu, możliwość korzystania z laptopa na pokładzie nie jest nieograniczona. Ze sprzętu z dostępem do Internetu można swobodnie korzystać wyłącznie podczas wchodzenia pasażerów na pokład. Po zamknięciu drzwi pokładowych należy pamiętać, że:

  • w czasie startu, kołowania i lądowania laptop musi być wyłączony i umieszczony w miejscu na bagaże;
  • nieużywany sprzęt nie może leżeć swobodnie na kolanach, ani obok na pustym siedzeniu;
  • w czasie lotu WiFi zewnętrzne musi być wyłączone, gdyż może zakłócać działanie sprzętów w kokpicie;
  • najlepiej przestawić laptop na tryb samolotowy/safe flight, który nie tylko blokuje sieć WiFi, ale również wprowadza najbezpieczniejsze dla samolotu ustawienia sprzętu.

Jak bezpiecznie przewozić laptop w samolocie?

Nawet jeśli nie zamierzasz korzystać z laptopa w samolocie, najbezpieczniejszym sposobem przewożenia jest transportowanie go w ramach bagażu podręcznego. Dzięki temu masz pewność, że sprzęt nie zaginie w transporcie, ani nie zastanie uszkodzony podczas pakowania do luku bagażowego. Laptop w bagażu podręcznymMaksymalne wymiary bagażu podręcznego mogą się różnić w zależności od linii lotniczej. Nie bywają jednak mniejsze niż torba na laptopa standardowej wielkości. Co ciekawe, niektóre linie lotnicze pozwalają na wzięcie komputera przenośnego na pokład, jako dodatkowego małego bagażu kabinowego (poza standardowym bagażem podręcznym). Taką możliwość mają między innymi klienci linii Ryanair, Lufthansa, Lot, AirFrance, Norwegian, KLM czy Finnair. Na swoich stronach internetowych przewoźnicy dokładnie opisują maksymalną wagę i wielkość dodatkowego sprzętu.

  • Jak spakować laptop do bagażu podręcznego?

Najlepiej przewozić laptop w dedykowanej sztywnej torbie. Gwarantuje ona, że sprzęt nie zostanie uszkodzony podczas wstrząsów i turbulencji. Jeśli komputer musi być spakowany wraz z innymi rzeczami osobistymi, warto umieścić go na wierzchu bagażu. Dzięki temu nie zostanie zniszczony przez przedmioty leżące na nim. Ponadto dostęp do laptopa będzie znacznie wygodniejszy.

  • Ubezpieczenie komputera w bagażu podręcznym

Wybierając się na wakacje z drogim sprzętem elektronicznym, warto wybrać ubezpieczenie, które obejmuje uszkodzenie, kradzież lub zaginięcie. Zaawansowany pakiet może dodatkowo ubezpieczyć komputer osobisty (oraz smartfon lub tablet) nawet na 3 tysiące złotych. Z kolei w przypadku sprzętu służbowego można uzyskać nawet do 6 tysięcy zwrotu.Przed wyborem droższego pakietu warto jednak sprawdzić, jakie są warunki otrzymania zwrotu. By móc liczyć na pieniądze od ubezpieczyciela, musisz odpowiednio zadbać o swój sprzęt. Pieniądze uzyskasz jedynie, jeśli bagaż podręczny:

  • znajdował się cały czas pod twoim bezpośrednim nadzorem;
  • był przewożony zgodnie z przepisami i zaleceniami linii lotniczej;
  • został skradziony w wyniku rabunku, a nie twojej nieuwagi.

Oczywiście, jeśli w czasie lotu ulegniesz wypadkowi i nie będziesz w stanie upilnować swojej własności, również możesz liczyć na odszkodowanie.

Laptop w bagażu rejestrowanym

W luku bagażowym torby są narażone na większe wstrząsy. Ponadto mogą ulec upadkowi w czasie pakowania przez pracowników lotniska. Jeśli musisz przewieźć laptop w bagażu rejestrowanym, zrób wszystko, by maksymalnie zabezpieczyć swój cenny sprzęt:

  • kup solidne i sztywne torby, które będą stabilne i bardziej odporne na uszkodzenie (sprawdź, jakie walizki są najlepsze do samolotu);
  • otocz komputer czymś miękkim, na przykład ubraniami lub papierem, które zamortyzują ewentualne uderzenia;
  • dobrze zamknij walizki, by nic z nich nie wypadło;
  • przy nadawaniu bagażu poproś o naklejkę „fragile” (tłum. kruchy, delikatny), dzięki czemu pracownik lotniska umieści twój bagaż na wierzchu.

Pamiętaj również, że twoja torba z komputerem może się zagubić lub zostać omyłkowo zabrana z taśmy przez kogoś innego. Dlatego przed nadaniem:

  • oznacz ją w charakterystyczny sposób, by uniknąć pomyłki innego pasażera;
  • usuń wszystkie wcześniejsze etykiety nadania bagażu (z innych podróży), by torba nie została omyłkowo wysłana na inne lotnisko;
  • oznacz ją przywieszką z danymi teleadresowymi, którą otrzymasz w trakcie odprawy. Dzięki temu łatwiej będzie ją odszukać.
  • Ubezpieczenie komputera w bagażu rejestrowanym

Ze względu na możliwe uszkodzenia, zaginięcie lub opóźnienie dotarcia na lotnisko bagażu rejestrowanego warto wybrać rozszerzony pakiet ubezpieczenia podróżnego. W razie zaginięcia cennej rzeczy można uzyskać zwrot nawet do 3 000 zł. Ponadto ubezpieczyciel wypłaci nawet do 750 zł za opóźnienie bagażu.

ubezpieczenie bagażu w samolocie

Co zrobić, gdy komputer zostanie skradziony lub uszkodzony w samolocie?

Przede wszystkim nie wolno czekać ze zgłoszeniem straty lub zniszczeń. O uszkodzeniu bądź kradzieży należy jak najszybciej zawiadomić odpowiednią instytucję. Większość ubezpieczycieli wymaga, by poinformować policję bądź przewoźnika (albo oba organy) w ciągu 24 godzin od zdarzenia. Ubezpieczyciela także trzeba powiadomić o zaistniałej sytuacji w ciągu 7 dni od momentu powrotu do kraju.

Najnowsze porady