Powrót
28.4.2017

Jaką walizkę kupić do samolotu, autokaru, pociągu lub auta

Jaką walizkę kupić do samolotu, autokaru, pociągu lub auta
Autor
Anna Dobrzanska

Gdy wybierasz się na wymarzony urlop, już samo wyjęcie walizki z szafy wprawia cię w wakacyjny nastrój. A gdy po długiej drodze przybywasz do obcego miejsca, wystarczy ją otworzyć i rozpakować, aby poczuć się jak u siebie. Walizka jest twoją niezawodną towarzyszką podróży. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem i wybierz taki model, który najlepiej pasuje do twojego ulubionego sposobu podróżowania.

Jaką walizkę kupić do samolotu

Czy oglądałeś w Internecie nagrania z lotnisk, na których można zobaczyć, przez co muszą przejść bagaże pasażerów? Rzucanie, upadki czy uderzenia to tylko kilka rzeczy, na jakie narażona jest twoja walizka, jeśli preferujesz podróże drogą lotniczą. A zatem wybierając walizkę, która będzie podróżować w luku bagażowym, musisz postawić przede wszystkim na wysoką trwałość. Dobrym wyborem będzie zatem walizka z poliwęglanu. Takie pokrycie bagażu jest twarde i wytrzymałe, a przy tym elastyczne, co chroni je przed pęknięciami. Powierzchnia poliwęglanowa w momencie silnego nacisku odkształca się, aby po chwili wrócić do pierwotnego kształtu. Takie modele są jednak dość kosztowne.

Alternatywą będzie walizka z polipropylenu. Podobnie jak wyroby poliwęglanowe jest elastyczna i wytrzymała, ale silniejsze uderzenia mogą ją uszkodzić. Jej zaletę stanowi natomiast bardzo niewielka waga. Polipropylen jest bowiem niezwykle lekki. Kolejnymi elementami, na jakie powinieneś zwrócić uwagę, kupując walizkę do samolotu, są kółka i rączka. Najlepiej wybierz model z dwoma kółkami, które są schowane w obudowie. Im mniej bowiem jest wystających elementów, tym mniej możliwości uszkodzenia twojego bagażu. Najlepsza, stanowiąca praktycznie standard jest rączka teleskopowa. Zwróć uwagę, jak wygląda po złożeniu. Nie powinna wówczas wystawać ponad krawędź walizki.

Musisz też brać pod uwagę, że gdy rozstaniesz się ze swoim bagażem, nie będziesz miał nad nim żadnej kontroli, aż do momentu gdy dotrzesz do miejsca docelowego. A zatem warto zatroszczyć się o jego bezpieczeństwo. Dlatego kup walizkę z zamkiem. Najlepiej zdecyduj się na zamek TSA. Taki zamek może być otwarty przez służby celne za pomocą specjalnego klucza. Dzięki temu twoja kłódka nie zostanie zniszczona w razie konieczności kontroli. Koniecznie zaopatrz się w zapięcie tego typu, gdy podróżujesz do USA, Kanady, Japonii i Australii. Tam bagaże są bardzo często kontrolowane.

Ostatnią, ale istotną rzeczą jest kolor walizki. Doświadczeni podróżnicy zalecają, aby kupując walizkę, która będzie stanowiła bagaż rejestrowany, unikać koloru czarnego. Dlaczego? Gdy będziesz oczekiwał, aż twoja walizka wyjedzie na taśmie, zobaczysz, że większość bagaży ma kolor czarny. Czasami może ci to utrudnić zidentyfikowanie twojej torby. Dlatego najprościej będzie zdecydować się na inny kolor lub chociaż charakterystyczny dodatek.

Co z bagażem podręcznym, który będziesz zabierać na pokład? W tym wypadku wystarczy ci najzwyklejsza torba lub tak zwana walizka pilotka. Jest to rodzaj małej torby na kółkach z długą, teleskopową rączką. Elementem kluczowym w tym wypadku jest rozmiar. I trzeba być tu bardzo uważnym, ponieważ nie istnieje jeden, standaryzowany wymiar dopuszczalnego bagażu podręcznego. Każde linie posiadają własny regulamin w tej kwestii. Szczególną uwagę trzeba zachować, sprawdzając wytyczne tanich linii lotniczych. Może się zdarzyć, że tego typu przewoźnicy mają bardzo rygorystyczne wymagania co do wielkości bagażu.

Jaką walizkę wybrać, jeśli najczęściej podróżujesz pociągiem lub autokarem

Jeśli często przemieszczasz się pociągiem lub autokarem, twój bagaż nie będzie już tak narażony na uszkodzenia, jak w trakcie podróży samolotem. Zatem nie musisz inwestować w najdroższe materiały. Wystarczy ci walizka z tworzywa ABS. ABS jest trwałym i niedrogim materiałem. Od polipropylenu i poliwęglanu różni się tym, że nie jest elastyczny. Dlatego może być narażony na pęknięcia. Niemniej jednak w przypadku podróży na półce w pociągu lub w bagażniku autokaru takie ryzyko jest bardzo niewielkie. Na dworcu, inaczej niż na lotnisku, bagaż będzie ci towarzyszył aż do momentu, gdy wsiądziesz do pojazdu. Idąc do łazienki lub do sklepu po wodę, cały czas będziesz mieć przy sobie walizkę. Dlatego musisz wybrać maksymalnie wygodny i zwrotny model. Odpowiednia do przemieszczania się po dworcu będzie walizka z czterema kółkami. Nie musisz jej ciągnąć, wystarczy, że lekko ją przytrzymasz, a będzie sama jechać obok ciebie. Z łatwością będzie też pokonywać zakręty. Podobnie jak w przypadku bagażu samolotowego, walizka do podróży pociągiem i autokarem powinna mieć teleskopową rączkę.

Jeśli podróżujesz pociągiem lub autokarem, nie musisz przykładać dużej wagi do zabezpieczenia bagażu przed otwarciem przez niepowołane osoby. Wystarczy ci model z najprostszym zamkiem szyfrowym lub zwykłą kłódką. W tego typu środkach lokomocji istnieje nikłe ryzyko, że ktoś będzie próbował penetrować zawartość twojego bagażu. Niestety zagrożenie może być inne, a mianowicie takie, że złodziej po prostu ukradnie twoją walizkę. Aby zabezpieczyć się przed takim zdarzeniem, możesz kupić linkę do bagażu z szyfrowym zamkiem. Takie urządzenie pozwala na przypięcie twojej walizki do półki bagażowej w pociągu lub spięcie kilku sztuk bagażu razem. Linki są praktycznie niemożliwe do zerwania i bardzo trudne do przecięcia, co na pewno skomplikuje pracę potencjalnemu złodziejowi.

Jaka walizka dla osób podróżujących autem

Gdy miejscem, gdzie najczęściej znajdować się będzie walizka, jest bagażnik twojego samochodu, rozważ zakup miękkiej walizki. Tego typu bagaże wykonane są z materiałów tekstylnych, odpornych na wilgoć i przetarcia. Ich zaletą jest przede wszystkim niska cena. W zależności od preferencji możesz wybrać model z czterema lub z dwoma kółkami. W przypadku podróży samochodem nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ jedyna droga, jaką musisz pokonać z walizką, to trasa do auta. Przy tym nie istnieje ryzyko, że wystające kółeczka oderwą się w podróży. Jeśli twoje wyjazdy są krótkie i nie zabierasz dużo bagażu, możesz zdecydować się nawet na zwykłą torbę podróżną, bez kółek i bez teleskopowej rączki, z klasycznym uchwytem. Jeśli wiesz, że będziesz podróżować wyłącznie autem, wybierz walizkę bez zamka czy kłódki. Ewentualnie, jeśli przewozisz cenne rzeczy i obawiasz się włamania, zainwestuj w gumowy ściągacz do bagażu i przypnij walizkę w samochodzie.

Jaka walizka do samolotu, autokaru, pociągu?
Jaka walizka do samolotu, autokaru, pociągu?

Najnowsze porady