Powrót
10.1.2018

Kalendarz świąt i dni wolnych w 2018 roku

Kalendarz świąt i dni wolnych w 2018 roku
Autor
Anna Dobrzanska

Jak zaplanować rok 2018, aby skorzystać w pełni z przysługujących ustawowo dni wolnych i wypocząć? Kiedy rozpoczynają się ferie w poszczególnych województwach i jak w tym roku wypada Wielkanoc? Sprawdź kalendarz świąt i dni wolnych w 2018 roku.

W Polsce ustawowo wolnych od pracy mamy 13 dni. Tym razem tylko jedno wypada w sobotę. Pamiętajmy, że pracodawca ma obowiązek udzielić nam za nie dodatkowego dnia wolnego. Aż 3 święta wypadają w niedzielę. Oznacza to, że zostaje nam 9 dni ustawowych, a łącznie z weekendami aż 114 dni do zagospodarowania w planach urlopowych.

Dni wolne w styczniu 2018

Nowy rok rozpoczynamy pierwszym dniem ustawowo wolnym od pracy. 1 stycznia wypada w poniedziałek, więc bez brania urlopu w przerwie świątecznej, mamy przedłużony, 3-dniowy weekend. Kolejne święto – Trzech Króli 6 stycznia – przypada tym razem w sobotę. Osoby pracujące na pełen etat mogą odebrać sobie za nie dodatkowy dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym. Najczęściej wyznacza go jednak pracodawca.

Kiedy ferie zimowe w 2018

Zimowy urlop często dostosowujemy również do ferii zimowych naszych dzieci, żeby całą rodziną na przykład wyjechać na narty. W tym roku województwa podzielono na cztery grupy. Najpierw przerwę zimową zacznie województwo opolskie, dolnośląskie, zachodnio-pomorskie i mazowieckie. Ferie potrwają tutaj od 15 do 28 stycznia. Od 22 stycznia do 4 lutego do szkoły nie pójdą uczniowie z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, a od 29 stycznia do 11 lutego dzieci z pomorskiego, łódzkiego, lubelskiego, śląskiego i podkarpackiego. Jako ostatnie, bo od 12 do 25 lutego, ferie spędzą województwa kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, świętokrzyskie i małopolskie.

dni wolne styczeń 2018

Wielkanoc 2018 – kiedy wypada

Wielkanoc to święto ruchome, które przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca w okresie wiosennym. W 2018 roku świętować będziemy 1 kwietnia. Dodatkowym dniem wolnym jest również Poniedziałek Wielkanocny, czyli wypadający 2 kwietnia śmigus dyngus.

dni wolne marzec 2018

Ile dni wolnych w długi weekend majowy 2018

W 2018 roku długi weekend majowy może potrwać nawet 9 dni. 1 maja wypada we wtorek, a 3 maja w czwartek, więc wystarczy, że weźmiesz 3 dni urlopu, aby zaplanować dłuższy, wiosenny wypoczynek. Jeśli planujesz wyjazd na majówkę, najlepiej zrób to jak najwcześniej, ponieważ tuż przed rozpoczęciem długiego weekendu ceny mogą wzrosnąć, a najbardziej atrakcyjne noclegi zostać już zarezerwowane.

Zielone Świątki i Boże Ciało 2018 – kiedy warto wziąć urlop?

Okazuje się, że maj będzie dobrym miesiącem na odpoczynek od pracy. Możemy rozpocząć go aż 9-dniowym urlopem, a potem jeszcze czeka nas przypadające na czwartek 31 maja Boże Ciało. Jeśli uzgodnisz z pracodawcą wolny piątek 1 czerwca, zyskasz aż 4 dodatkowe dni na relaks.W 2018 roku ustawowo wolne od pracy Zielone Świątki wypadają 20 maja.

dni wolne maj/czerwiec 2018

Dni wolne w 2018 – zaplanuj wakacje

Koniec roku szkolnego w 2018 roku wypada w piątek 22 czerwca. Jeśli zechcesz uczcić go ze swoim dzieckiem, możecie spędzić razem aż 3 dni. Planując wakacje weź pod uwagę również ustawowo wolny 15 sierpnia, wypadający tym razem w środę.

dni wolne lipiec/sierpień 2018

Dni wolne i święta w listopadzie 2018

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy podczas Wszystkich Świętych muszą jechać poza miasto, by odwiedzić wszystkie groby najbliższych. Jeśli w tym okresie weźmiemy jeden dzień wolnego, zyskamy aż 4 dni na spotkania rodzinne.Nie możemy jednak liczyć na dodatkowy dzień wolny od pracy 11 listopada. Święto Niepodległości przypada w 2018 roku na niedzielę.

dni wolne wrzesień/październik 2018

Przerwa świąteczna 2018

Podczas świąt Bożego Narodzenia w 2018 roku możemy zyskać aż 11 dni urlopu, jeśli weźmiemy dodatkowe 4 dni wolne. Wigilia wypada w poniedziałek, więc możemy się do niej przygotować przez cały weekend. Zgodnie z ustawą do pracy nie pójdziemy we wtorek i środę, czyli 25 i 26 grudnia oraz we wtorek 1 stycznia.

dni wolne listopad/grudzień 2018

Najnowsze porady