Powrót
23.3.2023

Gdzie na majówkę 2023 w Polsce

Gdzie na majówkę 2023 w Polsce
Autor
Anna Dobrzanska

W tym roku weekend majowy jest niestety krótki. Warto jednak ten czas wykorzystać na zorganizowanie podróży po ciekawych miejscach w Polsce. Co warto zobaczyć w górach, gdzie pojechać nad wodę, a które miejsce wybrać, jeśli zależy nam na kontakcie z naturą? Może zdecydować się na jedno z wielu ciekawych miast? Sprawdź, gdzie się wybrać na majówkę w tym roku.

Gdzie na majówkę w góry

Górskie szlaki przyciągają wszystkich, którzy podczas urlopu chcą oderwać się od biurek i komputerów, by spędzić czas aktywnie i w otoczeniu przyrody. Znajdą tu miejsce marzyciele, szukający drogi na szczyt, by móc podziwiać cały świat u stóp oraz zapaleni sportowcy, wyznaczający sobie kolejne cele. Polskie góry mają jeszcze tę zaletę, że nieważne, jakie pasmo wybierzemy, znajdziemy trasy zarówno dla doświadczonych, jak również rodzin z dziećmi. Kusi również barwny folklor i regionalne smaki. Gdzie warto poszukać ich w tym roku?

 

Gdzie na majówkę w góry – Bieszczady

Choć w Bieszczady z roku na rok jeździ coraz więcej turystów, nadal pozostają tu miejsca dzikie, tak odległe od męczącego zgiełku miast. Właśnie tutaj nic nie przeszkodzi nam w obcowaniu z przyrodą i żywiołami. Ponad 140 szlaków rozciągających się na terenie Parku Narodowego, łagodne połoniny i bardziej wymagające szczyty tj. np. Tarnica i Krzemieniec oraz niewielkie miasteczka, w których odpoczynek po wyprawie smakuje najlepiej – z tego powodu warto poznać gościnność mieszkańców Bieszczad. Wieczorami można zasiąść w kultowej knajpce Siekierezadzie lub nie wracać do hotelu tylko po to, by wreszcie spojrzeć w niebo nieskalane żadnym światłem. Tylko na terenie Bieszczad postanowiono ustanowić Park Gwiezdnego Nieba, który chroni je od zanieczyszczenia światłami miejskimi.

gdzie na majówkę w Bieszczadach?
Gdzie na majówkę w Bieszczadach? Infografika

Odpoczynek od górskich wędrówek odnajdziemy nad Jeziorem Solińskim. Możemy tu nie tylko przespacerować się deptakiem, ale też zwiedzić zaporę wodną i popływać rowerami wodnymi lub kajakami. Warto wybrać się również do któregoś z większych miast: Sanoka z zamkiem, w którym można obejrzeć kolekcję dzieł Zdzisława Beksińskiego, oraz Przemyśla z bajkowym Zamkiem Krasickich.

Gdzie pojechać na majówkę – Góry Stołowe

Podczas majowego weekendu warto podążyć szlakiem cudów natury, jakimi może pochwalić się Polska. Jednym z nich jest Park Narodowy Gór Stołowych, w którym szlaki turystyczne wiją się między skalnym miastem z formacji o zaskakujących kształtach. Można tu zgubić się w labiryncie wąskich ścieżek w rezerwacie Błędne Skały lub poszukać skalnych grzybów. Na wielbicieli dłuższych wędrówek czeka też najwyższy szczyt Szczeliniec Wielki.

Gdzie na majówkę - Góry Stołowe
Góry Stołowe na majówkę

Góry Stołowe zapraszają nie tylko tych, którzy chcą spędzić czas na wędrówkach. Znajdziemy tutaj wiele nietypowych atrakcji, np. mroczną Kaplicę Czaszek w Czermnej lub Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, gdzie obserwować można tajemnice produkcji papieru. Ciekawy jest również zespół kalwarii na górze Tebor oraz kościół parafialny Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach. Kompleks ten otrzymał miano śląskiej Jerozolimy.

Gdzie na majówkę nad wodę

Cieplejsze majowe dni są zapowiedzią wakacyjnych przygód. Gdzie najlepiej poczuć smak urlopu jak nie nad wodą? Wystarczy tylko zdecydować: morska bryza i plaża czy może swoboda i klimat majówki nad jeziorem?

Giżycko

Polska stolica żeglarstwa, którą otacza aż 7 jezior, to najlepsza baza wypadowa dla każdego, kto najlepiej wypoczywa nad wodą. Popływać możemy np. na jeziorze Mamry, Niegocin i Kisajno lub wybrać się nad jeden z mniejszych zbiorników. Majówka w Giżycku to doskonały przedsmak wakacji: dnie spędzone na łódce, wieczory w portowych knajpkach. Jeśli ta wizja jeszcze nie jest dostatecznie kusząca, to być może przekona nas fakt, że jest to jedno z najbardziej zielonych miast. Wypocząć możemy w okolicznych lasach lub licznych parkach.

Gdzie na majówkę - Giżycko
Giżycko na majówkę

Giżycko ma do zaoferowania również wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. Znajduje się tutaj udostępniona turystom XIX-wieczna Twierdza Boyen. W tej historycznej budowli o kształcie gwiazdy często trafić można na koncerty, zjazdy motocyklowe czy rekonstrukcje.

Wyspa Sobieszewska nad morzem

Kto by się spodziewał, że w granicach Gdańska kryje się prawdziwa oaza dla ponad 300 gatunków ptaków. Wyspa Sobieszewska to miejsce, w którym odpoczniemy od miejskiego gwaru, a przy okazji spędzimy czas bliżej natury. Oprócz popularnych nadmorskich atrakcji możemy tutaj przejść się ścieżkami przyrodniczo-dydaktycznymi i zobaczyć rezerwaty: Ptasi Raj i Mewia Łacha. Ten drugi podziwiać możemy z platformy widokowej, która umożliwia obserwowanie wylegujących się na brzegu fok. Trafić też można na lekcje z ornitologiem.

Gdzie na majówkę - Wyspa Sobieszewska
Wyspa Sobieszewska - atrakcje

Gdzie na majówkę – najciekawsze miasta na weekendowy wyjazd

Krótki city break możemy sobie zrobić także w Polsce. Zamiast szukać ofert zagranicznych wojaży, warto odkryć nieznane zakątki Kazimierza Dolnego czy Krakowa. Może okaże się, że znane miejsca kryją wiele tajemnic.

Kazimierz Dolny

Miasteczko bohemy, arkadia artystów, a dziś jedno z najchętniej odwiedzanych miast w województwie lubelskim. Kazimierz przyciąga wszystkich: od zakochanych par, turystów zwiedzających renesansowy rynek z zabytkowymi kamieniczkami, rodziny z dziećmi, które najbardziej lubią drożdżowe kogutki wypiekane tutaj tradycyjnie, aż po szukających natchnienia malarzy, muzyków i poetów. Kiedy zatęsknimy do natury, możemy tutaj też przejść się malowniczymi wąwozami, z których najpiękniejszy jest Korzeniowy Dół. Nieopodal wejścia znajdziemy kultową knajpkę oraz stoiska regionalnych przetwórców.

Gdzie na majówkę - Kazimierz Dolny
Gdzie na majówkę - Kazimierz Dolny

Kraków

Atrakcje Krakowa zna chyba każdy. Wiedza o ich pięknie i znaczeniu przekroczyła już dawno granicę naszego kraju i dociera do zagranicznych turystów, którzy tłumnie ruszają na Wawel i rynek. Podczas tegorocznej majówki możemy jednak zboczyć z utartych ścieżek i odkryć miejsca mniej znane, a równie ciekawe. Jednym z nich jest Pracownia i Muzeum Witrażu, gdzie artyści z pasją opowiedzą o sztuce zdobienia szkłem. Jeśli interesują nas tego typu ekspozycje, zajrzyjmy też do Muzeum Bursztynu. Innymi wartymi uwagi muzeami są: Fabryka Schindlera oraz MOCAK, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej.

Gdzie na majówkę - Kraków
Gdzie na majówkę - Kraków

Jeśli już zwiedzać rynek, to w sposób nietypowy. Zajrzyjmy głębiej i zwiedźmy jego podziemia. Później ruszmy uliczkami, by zobaczyć kolorowe schody na Pogórzu. Wstąpmy jeszcze na kultowy Kazimierz, gdzie zaznamy rozrywki, zjemy legendarne zapiekanki lub poobserwujemy artystów w zadymionych kawiarniach. Wycieczkę skończmy nad Zalewem Zakrzówek, gdzie podobno sam Twardowski prowadził niegdyś szkołę magii.

Weekend majowy na łonie natury

Długi weekend majowy to okazja, aby naprawdę odpocząć. Warunki do najbardziej skutecznego relaksu odnajdziemy w miejscach, gdzie rządzi natura. Świeże powietrze, zieleń, dziko żyjące zwierzęta – to wszystko, czego najbardziej potrzeba wszystkim, którzy na co dzień nie mają nawet czasu na spacer.

Białowieża

Jeśli pragniemy prawdziwego kontaktu z nieokiełznaną, dziką naturą, wybierzmy Białowieżę. Tylko tutaj będziemy mogli wkroczyć do nierealnej krainy, gdzie króluje flora i fauna. Obszar ochrony ścisłej to jedyne takie miejsce w Polsce. Można w nim zobaczyć, jak wyglądałby świat nietknięty przez człowieka. Warto również odwiedzić Rezerwat Pokazowy Żubrów oraz przejść się licznymi szlakami pieszymi, zwłaszcza Żebrami Żubra lub trasą do Miejsca Mocy. Jeśli szukamy nietypowych atrakcji, wyruszmy na przejażdżkę leśną kolejką lub drezyną, a noc spędźmy w pokojach stylizowanych na przedziały w pociągu z okresu carskiego.

Gdzie na majówkę - Białowieża
Gdzie na majówkę - Białowieża

Bagna Biebrzańskie

Jednym z najciekawszych miejsc na weekend majowy w otoczeniu natury są okolice Bagien Biebrzańskich. Można je zwiedzać szlakami pieszymi, kajakiem lub wsiąść na rower i przemierzyć Podlaski Szlak Bociani. Warto przyjechać tu dla niezapomnianych krajobrazów z rozciągającymi się rozlewiskami. Koniecznie weźmy ze sobą lornetkę, dzięki której nie umknie nam żaden z cennych gatunków ptaków i zwierząt. Kiedy zatęsknimy za miastem, wpadnijmy na chwilę do Augustowa, by zobaczyć Kanał Augustowski i drewniane Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej.

Gdzie na majówkie - Baga Biebrzańskie
Gdzie na majówkę - Baga Biebrzańskie

Koszty wakacji - pożyczka czy wakacje na raty?

Inflacja sprawia, że wszystko drożeje, wakacje również. Coraz więcej osób decyduje się na skromniejsze wakacje lub w ogóle z nich rezygnuje. Część osób z pewnością skorzysta z pożyczki na wakacje, niektóre biura podróży oferują wczasy na raty oraz płatności odroczone

Ceny podane w artykule mają charakter orientacyjny.

Najnowsze porady