Powrót
15.6.2022

Ceny w Chorwacji – sprawdź, ile kosztują wakacje w tym kraju

Ceny w Chorwacji – sprawdź, ile kosztują wakacje w tym kraju
Autor
Anna Dobrzanska

Pełne zabytków miasta i dobre warunki do plażowania i uprawiania sportów wodnych każdego roku przyciągają turystów, którzy chcą na własne oczy przekonać się, dlaczego Chorwacja jest tak popularnym miejscem na urlop. Sprawdź, ile może kosztować wyjazd i jakie są aktualne ceny w tym kraju.

Ceny w Chorwacji – to musisz wiedzieć, zanim wyjedziesz

W Chorwacji obowiązuje kuna chorwacka (HRK), która dzieli się na lipy i w przeliczeniu na złotówki wynosi około 63 grosze w zależności od kursu w danym dniu. Warto skorzystać z oferty kantorów już na miejscu, aby uniknąć naliczenia prowizji, która może wynosić około 1,5%. W większości sklepów i restauracji płacić możemy również w euro oraz przy użyciu kart płatniczych. O ile nie planujemy wypadu na wieś, bez problemu znajdziemy także bankomat, z którego pobierzemy gotówkę.

W ogólnym rozrachunku ceny w Chorwacji są wyższe od tych w Polsce mniej więcej o połowę. Najdrożej jest w miejscowościach turystycznych oraz dużych miastach, tj. Dubrownik czy Zagrzeb. Ceny pobytów mogą wzrosnąć również w sezonie letnim lub podczas długich weekendów i świąt.

Na co dzień warto robić zakupy w większych sklepach sieciowych. Najpopularniejsze to: Konzum, Tommy, Ribica i Studenac.

Ile kosztuje nocleg w Chorwacji

Chorwacja to bardzo popularny punkt wypadowy, dlatego możemy liczyć na bardzo rozwiniętą ofertę hoteli z opcją all inclusive i wyżywieniem, apartamentów, kwater prywatnych oraz pól namiotowych. Ile kosztują tygodniowe wakacje w najczęściej odwiedzanych miejscach?

Ceny w Chorwacji - ile kosztują wakacje w Chorwacji
Ceny w Chorwacji

Samochodem na wakacje do Chorwacji – ceny benzyny i opłaty za autostrady

Chorwacja to miejsce, w które często wybieramy się samochodem. Mobilność pozwala na większą swobodę oraz wygodę podróżowania. Trzeba jednak wziąć pod uwagę koszty, jakie wiążą się z taką wyprawą. Istotne są aktualne ceny benzyny oraz opłaty za autostrady. Za BS 95 zapłacimy około 8,30 zł, za BS 100 około 9,20 zł. Gaz to koszt około 5 zł.

W Chorwacji nie obowiązują winiety. Autostrady są płatne. Od 2017 do 2020 roku ich cena wzrastała w sezonie letnim o 10%. W 2020 ze względu na COVID-19 zniesiono podwyżki. Bez podwyżki za przejazd samochodem osobowym z Goričan do Dubrownika zapłacimy około 170 zł, do Zadaru około 112 zł, a do Splitu około 140 zł. Przy bramkach płacić możemy kartą lub gotówką w kunach lub euro.

Ceny wyżywienia w Chorwacji – jakich potraw musisz spróbować

Jeżeli zastanawiasz się, co jeść w Chorwacji, mamy dobrą wiadomość – kuchnia chorwacka jest prosta i smaczna, a chorwackie jedzenie, w połączeniu z wyśmienitym winem czy słynną rakiją, na pewno przypadnie ci do gustu.

Korzystając z bogatej oferty produktów dostępnych w większych lub mniejszych sklepach spożywczych, możemy znacznie obniżyć koszty podróży. Ceny podstawowego zaopatrzenia mogą być wyższe niż w Polsce. Za litr mleka zapłacimy około 4 zł, a za 200 g kawy około 25 zł. Chleb to koszt ok. 4-5 zł, kilogram szynki to około 30 zł, a żółtego sera około 25 zł. Za 10 jajek zapłacimy ok. 10-13 zł.

Nawet jeśli chcemy i mamy możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków podczas wyjazdu, warto wybrać się do jednej z wielu restauracji i spróbować miejscowej kuchni. Warto omijać miejsca typowo turystyczne blisko najpopularniejszych zabytków. Najlepsze i zazwyczaj tańsze będą lokale, w których przesiaduje wielu miejscowych. O rekomendację możemy również zapytać właściciela noclegu lub recepcjonisty w hotelu. Na szybki posiłek warto wybrać np. burek z serem lub mięsem, za który zapłacimy około 10 zł. Szybkie espresso to koszt około ok. 8 zł. Śniadanie zjemy za około 15-20 zł od osoby. Tańsze restauracje oferują zestawy lunchowe i prostsze dania już za około 20-25 zł od osoby. Pizza kosztować będzie – w zależności od wielkości i dodatków – około 30-50 zł. Najwyższe ceny będą miały dania regionalne, m.in. z owoców morza i ryb. To już wydatek około 50-70 zł za porcję.

Czego warto spróbować? Chorwaci to mistrzowie w przyrządzaniu grillowanego mięsa, wśród którego wyróżnia się cielęcina i jagnięcina. Najbardziej typowym smakołykiem jest ćevapčići, czyli mielona wieprzowina w formie aromatycznych, mocno przyprawionych, podłużnych kotlecików. Przebywając w nadmorskich kurortach, nie możemy pominąć dań z owoców morza i ryb często przygotowywanych na grillu. W Istrii spróbujmy wędzonej wędliny pršut, sałatki z ośmiornicą oraz potrawki maništra z truflami, które są lokalną specjalnością. Do picia zamówmy pachnące przyprawami wino, które podawane jest w tradycyjnych dzbanach. W miastach np. Zagrzebiu skosztujmy polenty oraz mięsa z grzybami.

Atrakcje Chorwacji – ceny biletów

Spędzając urlop w Chorwacji, nie można ominąć największej atrakcji tego kraju, czyli Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Spaceruje się w nim pomiędzy jeziorkami z turkusową wodą, połączonymi wodospadami i mostkami. Dla niezapomnianych widoków warto nawet zapłacić za bilet ok. 150 kun w czerwcu (osoba dorosła), ok. 300 kun w lipcu (osoba dorosła), czyli ponad ok. 90-180 zł w zależności od sezonu. Młodzież od 7 do 18 lat zapłaci od ok. 35-120 kn (20 do 70 zł) w zależności od sezonu, studenci nieco ponad 70-200kn (ok. 42-120 zł), a dzieci do 7 roku życia wejdą za darmo.

Ciekawą atrakcją dla aktywnych rodzin z dziećmi jest też ogromny i bogato wyposażony Aquapark Istralandia w Brtonigli, która leży w północno-zachodniej Istrii. Bilet na cały dzień dla jednej osoby dorosłej to koszt około 130 zł. Ulgowy kupimy w cenie około 100 zł. Możemy również skorzystać z biletów rodzinnych, grupowych czy obowiązujących przez 4 godziny.

Nieco tańszy, ale nadal atrakcyjny park wodny znajdziemy w Szybeniku. Tutaj bilet normalny kosztuje około 60 zł, a ulgowy ok. 40 zł.

Ciekawą rozrywką może być też rejs po Adriatyku. Trzy godziny na statku, z którego rozciągać się będzie piękny widok na panoramę kolorowego miasteczka Rovinji, kosztuje około 50-60 zł od osoby. W tej cenie możemy również wykupić wycieczkę wieczorną, podczas której obserwować będziemy światła miasta i delfiny. Z pokładu podziwiać możemy również Kanał Liamski. Za rejs, trwający 4 godziny, zapłacimy około 80-100 zł od osoby.

Czas spędzony w nadmorskich kurortach można urozmaicić sobie atrakcjami sportowymi. Chorwacja to dobre miejsce na uprawianie snorkelingu. Za wypad łodzią i niezbędny sprzęt zapłacimy około 80-100 zł. Popularny jest także windsurfing. Kurs to koszt około 700 -1300 w zależności od ilości godzin, sezonu, stopnia zaawansowania.

Ile kosztują pamiątki z Chorwacji

Część budżetu powinniśmy przeznaczyć na pamiątki oraz prezenty dla najbliższych. W Chorwacji znajdziemy duży wybór lokalnych specjałów kulinarnych oraz regionalnych wyrobów, które warto przywieźć ze sobą do domu. Niemalże na każdym kroku sprzedawane są m.in. zdobione woreczki z lawendą lub produkty, do których wykonania wykorzystano aromatyczne kwiaty. Z upraw słynie przede wszystkim Wyspa Hvar. Za małą buteleczkę olejku zapłacimy około 20-25 zł.

Jeśli będziemy przebywać w okolicach wyspy Pag, możemy przywieźć również słynne, misternie tkane koronki. To już większy wydatek, bo spory obrus może kosztować około 200-400 zł. Podczas zakupu zwróćmy uwagę na oznaczenia autentyczności. Będą one istotne również podczas wyboru jedwabnych krawatów. Słynie z nich cała Chorwacja. Uznaje się nawet, że ten niezbędny element garderoby każdego dżentelmena został wymyślony właśnie w tym kraju już w XVII wieku. Za oryginalny krawat z najlepszej jakości materiału zapłacimy nawet kilkaset złotych.

Doskonałymi pamiątkami będą również regionalne produkty spożywcze. Warto przywieźć lokalne sery, oliwki i oliwę, figi, wino oraz pierniki i czekoladę z Zagrzebia. Za smakołyki – jeśli unikać będziemy sklepów na szlakach turystycznych – zapłacimy już nawet kilkanaście złotych.

Ceny podane w artykule mają charakter orientacyjny.

Najnowsze porady