Powrót
3.1.2024

Ceny w Chorwacji – sprawdź, ile kosztują wakacje w tym kraju

Ceny w Chorwacji – sprawdź, ile kosztują wakacje w tym kraju
Autor
Anna Dobrzanska

Pełne zabytków miasta i dobre warunki do plażowania i uprawiania sportów wodnych każdego roku przyciągają turystów, którzy chcą na własne oczy przekonać się, dlaczego Chorwacja jest tak popularnym miejscem na urlop. Sprawdź, ile może kosztować wyjazd i jakie są aktualne ceny w tym kraju.

Ceny w Chorwacji – to musisz wiedzieć, zanim wyjedziesz

W Chorwacji obowiązuje kuna chorwacka (HRK), która dzieli się na lipy i w przeliczeniu na złotówki wynosi około 63 grosze w zależności od kursu w danym dniu. Warto skorzystać z oferty kantorów już na miejscu, aby uniknąć naliczenia prowizji, która może wynosić około 1,5%. W większości sklepów i restauracji płacić możemy również w euro oraz przy użyciu kart płatniczych. O ile nie planujemy wypadu na wieś, bez problemu znajdziemy także bankomat, z którego pobierzemy gotówkę.

W ogólnym rozrachunku ceny w Chorwacji są wyższe od tych w Polsce mniej więcej o połowę. Najdrożej jest w miejscowościach turystycznych oraz dużych miastach, tj. Dubrownik czy Zagrzeb. Ceny pobytów mogą wzrosnąć również w sezonie letnim lub podczas długich weekendów i świąt.

Na co dzień warto robić zakupy w większych sklepach sieciowych. Najpopularniejsze to: Konzum, Tommy, Ribica i Studenac.

Ile kosztuje nocleg w Chorwacji

Chorwacja to bardzo popularny punkt wypadowy, dlatego możemy liczyć na bardzo rozwiniętą ofertę hoteli z opcją all inclusive i wyżywieniem, apartamentów, kwater prywatnych oraz pól namiotowych. Ile kosztują tygodniowe wakacje w najczęściej odwiedzanych miejscach?

Ceny w Chorwacji - ile kosztują wakacje w Chorwacji
Ceny w Chorwacji

Samochodem na wakacje do Chorwacji – ceny benzyny i opłaty za autostrady

Chorwacja to miejsce, w które często wybieramy się samochodem. Mobilność pozwala na większą swobodę oraz wygodę podróżowania. Trzeba jednak wziąć pod uwagę koszty, jakie wiążą się z taką wyprawą. Istotne są aktualne ceny benzyny oraz opłaty za autostrady. Za BS 95 zapłacimy około 8,30 zł, za BS 100 około 9,20 zł. Gaz to koszt około 5 zł.

W Chorwacji nie obowiązują winiety. Autostrady są płatne. Od 2017 do 2020 roku ich cena wzrastała w sezonie letnim o 10%. W 2020 ze względu na COVID-19 zniesiono podwyżki. Bez podwyżki za przejazd samochodem osobowym z Goričan do Dubrownika zapłacimy około 170 zł, do Zadaru około 112 zł, a do Splitu około 140 zł. Przy bramkach płacić możemy kartą lub gotówką w kunach lub euro.

Ceny wyżywienia w Chorwacji – jakich potraw musisz spróbować

Jeżeli zastanawiasz się, co jeść w Chorwacji, mamy dobrą wiadomość – kuchnia chorwacka jest prosta i smaczna, a chorwackie jedzenie, w połączeniu z wyśmienitym winem czy słynną rakiją, na pewno przypadnie ci do gustu.

Korzystając z bogatej oferty produktów dostępnych w większych lub mniejszych sklepach spożywczych, możemy znacznie obniżyć koszty podróży. Ceny podstawowego zaopatrzenia mogą być wyższe niż w Polsce. Za litr mleka zapłacimy około 4 zł, a za 200 g kawy około 25 zł. Chleb to koszt ok. 4-5 zł, kilogram szynki to około 30 zł, a żółtego sera około 25 zł. Za 10 jajek zapłacimy ok. 10-13 zł.

Nawet jeśli chcemy i mamy możliwość samodzielnego przygotowywania posiłków podczas wyjazdu, warto wybrać się do jednej z wielu restauracji i spróbować miejscowej kuchni. Warto omijać miejsca typowo turystyczne blisko najpopularniejszych zabytków. Najlepsze i zazwyczaj tańsze będą lokale, w których przesiaduje wielu miejscowych. O rekomendację możemy również zapytać właściciela noclegu lub recepcjonisty w hotelu. Na szybki posiłek warto wybrać np. burek z serem lub mięsem, za który zapłacimy około 10 zł. Szybkie espresso to koszt około ok. 8 zł. Śniadanie zjemy za około 15-20 zł od osoby. Tańsze restauracje oferują zestawy lunchowe i prostsze dania już za około 20-25 zł od osoby. Pizza kosztować będzie – w zależności od wielkości i dodatków – około 30-50 zł. Najwyższe ceny będą miały dania regionalne, m.in. z owoców morza i ryb. To już wydatek około 50-70 zł za porcję.

Czego warto spróbować? Chorwaci to mistrzowie w przyrządzaniu grillowanego mięsa, wśród którego wyróżnia się cielęcina i jagnięcina. Najbardziej typowym smakołykiem jest ćevapčići, czyli mielona wieprzowina w formie aromatycznych, mocno przyprawionych, podłużnych kotlecików. Przebywając w nadmorskich kurortach, nie możemy pominąć dań z owoców morza i ryb często przygotowywanych na grillu. W Istrii spróbujmy wędzonej wędliny pršut, sałatki z ośmiornicą oraz potrawki maništra z truflami, które są lokalną specjalnością. Do picia zamówmy pachnące przyprawami wino, które podawane jest w tradycyjnych dzbanach. W miastach np. Zagrzebiu skosztujmy polenty oraz mięsa z grzybami.

Atrakcje Chorwacji – ceny biletów

Spędzając urlop w Chorwacji, nie można ominąć największej atrakcji tego kraju, czyli Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Spaceruje się w nim pomiędzy jeziorkami z turkusową wodą, połączonymi wodospadami i mostkami. Dla niezapomnianych widoków warto nawet zapłacić za bilet ok. 150 kun w czerwcu (osoba dorosła), ok. 300 kun w lipcu (osoba dorosła), czyli ponad ok. 90-180 zł w zależności od sezonu. Młodzież od 7 do 18 lat zapłaci od ok. 35-120 kn (20 do 70 zł) w zależności od sezonu, studenci nieco ponad 70-200kn (ok. 42-120 zł), a dzieci do 7 roku życia wejdą za darmo.

Ciekawą atrakcją dla aktywnych rodzin z dziećmi jest też ogromny i bogato wyposażony Aquapark Istralandia w Brtonigli, która leży w północno-zachodniej Istrii. Bilet na cały dzień dla jednej osoby dorosłej to koszt około 130 zł. Ulgowy kupimy w cenie około 100 zł. Możemy również skorzystać z biletów rodzinnych, grupowych czy obowiązujących przez 4 godziny.

Nieco tańszy, ale nadal atrakcyjny park wodny znajdziemy w Szybeniku. Tutaj bilet normalny kosztuje około 60 zł, a ulgowy ok. 40 zł.

Ciekawą rozrywką może być też rejs po Adriatyku. Trzy godziny na statku, z którego rozciągać się będzie piękny widok na panoramę kolorowego miasteczka Rovinji, kosztuje około 50-60 zł od osoby. W tej cenie możemy również wykupić wycieczkę wieczorną, podczas której obserwować będziemy światła miasta i delfiny. Z pokładu podziwiać możemy również Kanał Liamski. Za rejs, trwający 4 godziny, zapłacimy około 80-100 zł od osoby.

Czas spędzony w nadmorskich kurortach można urozmaicić sobie atrakcjami sportowymi. Chorwacja to dobre miejsce na uprawianie snorkelingu. Za wypad łodzią i niezbędny sprzęt zapłacimy około 80-100 zł. Popularny jest także windsurfing. Kurs to koszt około 700 -1300 w zależności od ilości godzin, sezonu, stopnia zaawansowania.

Ile kosztują pamiątki z Chorwacji

Część budżetu powinniśmy przeznaczyć na pamiątki oraz prezenty dla najbliższych. W Chorwacji znajdziemy duży wybór lokalnych specjałów kulinarnych oraz regionalnych wyrobów, które warto przywieźć ze sobą do domu. Niemalże na każdym kroku sprzedawane są m.in. zdobione woreczki z lawendą lub produkty, do których wykonania wykorzystano aromatyczne kwiaty. Z upraw słynie przede wszystkim Wyspa Hvar. Za małą buteleczkę olejku zapłacimy około 20-25 zł.

Jeśli będziemy przebywać w okolicach wyspy Pag, możemy przywieźć również słynne, misternie tkane koronki. To już większy wydatek, bo spory obrus może kosztować około 200-400 zł. Podczas zakupu zwróćmy uwagę na oznaczenia autentyczności. Będą one istotne również podczas wyboru jedwabnych krawatów. Słynie z nich cała Chorwacja. Uznaje się nawet, że ten niezbędny element garderoby każdego dżentelmena został wymyślony właśnie w tym kraju już w XVII wieku. Za oryginalny krawat z najlepszej jakości materiału zapłacimy nawet kilkaset złotych.

Doskonałymi pamiątkami będą również regionalne produkty spożywcze. Warto przywieźć lokalne sery, oliwki i oliwę, figi, wino oraz pierniki i czekoladę z Zagrzebia. Za smakołyki – jeśli unikać będziemy sklepów na szlakach turystycznych – zapłacimy już nawet kilkanaście złotych.

Koszty wakacji - taniej samodzielnie czy z biurem podróży

Wakacje w tym roku nie należą do tanich, rosną ceny biletów lotniczych, transportu (benzyny), hoteli. Coraz więcej osób rezygnuje z ofert biura podróży decydując się na samodzielną organizację wakacji w taki sposób by optymalizować koszty. Wakacje samochodem mogą być tańsze niż te samolotem, w pakiecie all inclusive. Trzeba sobie jednak zadać pytanie, czy koszty wyżywienia na miejscu nie przewyższą cenowo wakacji all inclusive. Jeśli brakuje nam niewielkiej kwoty np. do dokupienia pakietu all inclusive, można rozważyć skorzystanie z pożyczki, którą będzie można zwrócić w ciągu 30 lub 60 dni z następnej pensji.

Ceny podane w artykule mają charakter orientacyjny.

Najnowsze porady