Powrót
17.5.2023

Zakupy online – jak robić je bezpiecznie?

Zakupy online – jak robić je bezpiecznie?
Autor
Anna Dobrzanska

Wielu Polaków pokochało zakupy online – tę wyjątkową możliwość spędzenia dowolnej ilości czasu na przeglądaniu dostępnych ofert, porównywaniu cen i sprawdzaniu opinii na temat danego produktu oraz sprzedawcy. Kupujemy w taki sposób sporo towarów i usług, a wszystko wskazuje na to, że będziemy nabywać jeszcze więcej, ponieważ zdecydowanie zwiększa się liczba sklepów stacjonarnych promujących zakupy online.

Dzięki takiemu rozwiązaniu firmy mogą dotrzeć do zdecydowanie szerszego grona odbiorców niż w przypadku tradycyjnej dystrybucji, wystarczy bowiem stworzyć sprawnie działający sklep internetowy i system dostaw. Jednak wygody takie obciążone są pewnym ryzykiem związanym z możliwością przechwycenia danych, oszustwami i różnego rodzaju nadużyciami wobec konsumentów. Jak więc uchronić się przed wirtualnymi oszustami i złodziejami? Tak jak w przypadku standardowych zakupów: musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pomogą nam zachować bezpieczeństwo.

Mnogość sklepów online

Dzięki takiemu rozwiązaniu firmy mogą dotrzeć do zdecydowanie szerszego grona odbiorców niż w przypadku tradycyjnej dystrybucji, wystarczy bowiem stworzyć sprawnie działający sklep internetowy i system dostaw. Jednak wygody takie obciążone są pewnym ryzykiem związanym z możliwością przechwycenia danych, oszustwami i różnego rodzaju nadużyciami wobec konsumentów. Jak więc uchronić się przed wirtualnymi oszustami i złodziejami? Tak jak w przypadku standardowych zakupów: musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pomogą nam zachować bezpieczeństwo.

Czytaj również: Jak sprawdzić sklep internetowy

Zasada ograniczonego zaufania

Dokonując zakupów w sieci musimy kierować się przede wszystkim zasadą ograniczonego zaufania do wszystkich sprzedawców. Najlepiej jest wybierać najbardziej znane i sprawdzone serwisy sprzedażowe i sklepy – nie dajmy się zwieść nachalnym reklamom obiecującym nam wymarzone produkty niemalże za darmo!Z reguły do zweryfikowania wiarygodności oferty sklepu online wystarczy:

  • poszukać opinii o danym sklepie,
  • sprawdzić jego rzetelność,
  • przeczytać regulamin sprzedaży,
  • sprawdzić ceny dostaw.

Ważną kwestią jest też możliwość nawiązania kontaktu ze sklepem czy sprzedawcą – podanie adresu i telefonu stawia sprzedawcę w pozytywnym świetle i daje nam możliwość kontaktu z nim w razie jakichkolwiek problemów.W dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas posiada własny komputer i to głównie za jego pośrednictwem dokonujemy zakupów online, nadal zdarza się nam jednak przeglądać rozmaite oferty u znajomych czy w pracy. Pamiętajmy, aby nigdy nie dokonywać zakupów za pośrednictwem obcych komputerów – oprócz tego, że mogą być zainfekowane różnego rodzaju złośliwym oprogramowaniem (choćby keyloggerami przechwytującymi loginy i hasła wprowadzane na przykład podczas korzystania z bankowości internetowej), to w razie, gdybyśmy padli ofiarą oszustwa i próbowali dochodzić swych praw w sądzie, możemy mieć problemy z dostępem do historii korespondencji z nieuczciwym sprzedawcą.

bezpieczne zakupy online

Jak zwiększyć bezpieczeństwo zakupów online?

Bezpieczne połączenie z Internetem

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup w danym sklepie i dokonujemy płatności, to upewnijmy się, że połączenie jest odpowiednio zabezpieczone – ma to szczególne znaczenie w przypadku dokonywania płatności kartą. Rzecz jasna zawsze możemy zdecydować się na opcję płatności przy odbiorze, która zwykle jest droższa od opcji standardowych (przelewu z konta czy rachunku karty), ale za to daje nam gwarancję, że zapłacimy dopiero za doręczony towar. Takie rozwiązanie warto zastosować w przypadku wszystkich sprzedawców, którzy mają na swoim koncie jakieś negatywne komentarze lub których wiarygodności nie jesteśmy w stanie w żaden sposób zweryfikować.

Opinie użytkowników

Dokonując zakupów poprzez popularne platformy sprzedażowe musimy zawsze pamiętać o sprawdzeniu opinii o naszym potencjalnym kontrahencie – jeśli otrzymał on dużo negatywnych opinii w czasie bezpośrednio poprzedzającym nasz planowany zakup, to korzystniejszym z naszej perspektywy rozwiązaniem może być znalezienie sprzedawcy cieszącego się lepszą opinią (nawet, jeśli cena u niego nie będzie aż tak korzystna), niż ciągła obawa przed oszustwem.

Podejrzanie niskie ceny

Jeżeli planujemy duże zakupy, na które zbieraliśmy pieniądze przez dłuższy czas, a przy wyborze oferty kierujemy się wyłącznie atrakcyjną ceną, to jesteśmy na najlepszej drodze do tego, by zostać ofiarą oszustwa internetowego i swoimi pieniędzmi zasilić konto nieuczciwego sprzedawcy nie otrzymując zakupionego towaru. Czasem bardziej opłaca się wziąć pożyczkę pozabankową i kupić wymarzony produkt u sprawdzonego sprzedawcy, niż pod pozorem oszczędności stracić wszystko. Dodatkowo, jeśli chcemy zaoszczędzić na zakupach online, bezpieczniej jest polować na sezonowe wyprzedaże niż szukać najtańszych sklepów.W rzeczywistości wirtualnej obowiązują bowiem te same zasady, co w przypadku standardowych zakupów:

  • musimy pilnować swojego portfela - zachować ostrożność przy dokonywaniu płatności online,
  • nie kupować u podejrzanych sprzedawców,
  • mieć się na baczności, gdy natykamy się na ofertę tak korzystną, że jest to niemal niewiarygodne.

Z uwagi na specyfikę handlu internetowego podczas transakcji online musimy zachować szczególną ostrożność i z dużą rozwagą podchodzić do każdego zakupu – jeśli będziemy stosować powyższe zasady, zminimalizujemy ewentualność zostania ofiarą oszustów internetowych.

Pożyczki online - czy są bezpieczne?

Zakupy online i załatwianie spraw przez Internet to już właściwie standard. Czy pożyczki online są bezpieczne? Tak, o ile kierujemy się zdrowym rozsądkiem i podobnymi zasadami jak w przypadku zakupów online:

  • korzystamy z usług zaufanego pożyczkodawcy, który od dawna legalnie działa na rynku;
  • nie dajemy się skusić podejrzanym ofertom pożyczki bez BIK
  • logując się do panelu klienta i podając swoje dane korzystasz z bezpiecznego połączenia internetowego;
  • wszystkie koszty pożyczki są jasne i transparentne;
  • umowa nie zawiera dziwnych zapisów, których nie rozumiesz.

Najnowsze porady