Powrót
26.1.2023

Warsztat domowy – ile kosztują podstawowe narzędzia?

Warsztat domowy – ile kosztują podstawowe narzędzia?
Autor
Anna Dobrzanska

Niezależnie od tego czy lubimy majsterkować, pasjonujemy się amatorską stolarką, czy po prostu nie mamy zaufania do wynajmowanych fachowców i wolimy sami naprawiać usterki, w naszym domu powinno znaleźć się miejsce na podstawowe narzędzia oraz mały warsztat domowy. Nawet dzięki podstawowemu, ale dobrze dobranemu zestawowi z łatwością poradzimy sobie z powszechnymi usterkami. Być może też majsterkowanie przerodzi się w pasję i z biegiem czasu będziemy powiększać nasz komplet narzędzi i sprzętów. Podpowiadamy, co wybrać na początek.

Ceny podstawowych narzędzi do domu – czy warto oszczędzać na domowym warsztacie?

Zastanawiasz się, ile powinieneś przeznaczyć na podstawowy zestaw narzędzi do domu? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jakie są twoje potrzeby oraz jakiej klasy urządzenia wybierzesz. Najprostsze sprzęty, które ułatwią ci każdy remont i pomogą w prostych naprawach możesz skompletować nawet za 100-200 zł. Cena wzrośnie, jeśli dodasz do tego elektronarzędzia oraz postawisz na trwałe rozwiązania, które posłużą ci latami. W kwestii narzędzi dla początkującego majsterkowicza warto szukać złotego środka. Nie musisz kupować najdroższych i najsilniejszych narzędzi przeznaczonych zazwyczaj dla profesjonalistów. Przy większości narzędzi nie sprawdzą się także najtańsze modele. Podczas zakupów należy więc zwracać uwagę na jakość materiałów, z jakich je wykonano. Czasem lepiej nieco dopłacić, niż wydać pieniądze na sprzęt, który nie będzie się nadawał do użytku już po pierwszej pracy.

narzędzia do warsztatu ceny

Rodzaje młotków do domowego warsztatu i ich ceny

W każdym domu prędzej czy później przyda się dobry, poręczny młotek, którym np. wbijemy gwóźdź do powieszenia na nim obrazu lub zdjęcia w ramie. Do wykonywania podstawowych prac domowych przyda się jeden porządny, średniej wielkości młotek z trzonkiem o długości około 20-30 cm, który dobrze leży w dłoni. Stojąc przed półkami w sklepie zdajemy sobie sprawę, że opis ten jest jednak zbyt ubogi, aby wybrać odpowiednie narzędzie spośród wielu dostępnych rodzajów. Na co musimy zwrócić uwagę i jaki młotek wybrać do domowego warsztatu?

Rodzaje młotków, jakie znajdziemy w ofercie sklepów budowlanych, odpowiadają różnym potrzebom majsterkowiczów oraz specjalistów. Podstawowym i najpopularniejszym jest ślusarski o klasycznym kształcie obucha, często zwężającym się z jednej strony. Jest on odpowiedni do podstawowych prac tj. wbijanie, podbijanie, prostowanie. Modele różnią się wagą obucha, która zwykle waha się od 200 gramów do 2 kilogramów. Młotek ślusarski dobrze sprawdzi się przy wykonywaniu wielu prac domowych. W naszym domowym warsztacie powinien znaleźć się taki o średniej wadze obucha do około 0,5 kilograma.  Zapłacimy za niego ok. 10 zł.

Zamiast niego – lub jako drugi – często wybierany jest także młotek ciesielski, który pozwala na większą precyzję we wbijaniu gwoździ oraz umożliwia ich sprawne wyciąganie, dzięki umieszczonym z jednej strony pazurom z wcięciem. Ciekawym rozwiązaniem dla majsterkowiczów są młotki ciesielskie z magnetycznym uchwytem. Dzięki niemu możemy wbić gwóźdź przy użyciu tylko jednej ręki. Jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym, przydatny może okazać się także młotek z siekierką, która ułatwi wiele prac np. w ogrodzie.

Po inne rodzaje młotków, m.in. szeroki z obu stron i duży kamieniarski, brukarski zakończony gumową nakładką, wąski z końcówką do skuwania murarski, rozszerzający się po obu stronach blacharski, gumowy, drewniany, miedziany, spawalniczy czy bezodrzutowy sięgnijmy wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Do czasu bardziej wymagających prac budowlano-remontowych wystarczy nam jeden lub dwa młotki ślusarskie lub ciesielskie. Ceny młotków ciesielskich zaczynają się od ok. 20 zł.

Pamiętajmy, że podczas wybierania narzędzi musimy szczególną uwagę zwrócić na ich jakość, od której zależy nie tylko trwałość i efektywność, ale często też nasze bezpieczeństwo. W Polsce młotki muszą spełniać normę DIN 1041, która zakłada, że na trzonku powinno widnieć trwałe logo producenta. Unikajmy więc narzędzi bez logotypu lub jedynie z nalepką czy metką. Zwróćmy także uwagę na poręczność, dopasujmy wagę obucha i sprawdźmy jego trwałość, przyjrzyjmy się obsadzeniu trzonka. Nie powinien on wypadać czy chwiać się, mieć widocznych uszkodzeń. Najtańsze są wykonane z drewna, droższe z tworzywa sztucznego lub metalu. Najbardziej trwałe będą nowoczesne młotki odlane w całości z metalu, czyli tzw. monoblocki. Ich ceny kształtują się w granicach od ok. 50 zł  do nawet ok. 170 zł.

Wyposażając domowy warsztat lub kompletując podstawową skrzynkę narzędziową nie zapomnijmy też o gwoździach różnej długości. Warto, aby były one zawsze pod ręką. Jeśli wybierzemy klasyczny kształt młotka ślusarskiego, przydatne mogą okazać się również obcęgi, którymi wyjmiemy źle wbity lub stary gwóźdź. Najprostsze obcęgi można nabyć już za ok. 5 zł.

Rodzaje wkrętaków i kluczy – które wybrać i ile kosztują?

W wyposażeniu każdego domu nie powinno zabraknąć również zestawu śrubokrętów oraz kluczy. Wkrętaki różnią się zakończeniami, które odpowiadają formom i rozmiarom nacięć wkrętów. W sklepach znajdziemy wkrętaki z końcówkami płaskimi, krzyżowymi Pozidriv lub Phillips, w kształcie sześcioramiennej gwiazdy typu Torx lub sześciokąta foremnego, nazywane imbusowymi. Do prac precyzyjnych przy drobnych wkrętach służą wkrętaki zegarmistrzowskie, a do tych, przy których trzeba użyć większej siły – śrubokręty w kształcie litery „T”.

W sklepach znajdziemy również specjalne narzędzia do napraw urządzeń pod napięciem, czyli wkrętaki elektrotechniczne izolowane. Komplet wkrętaków kupisz już od ok. 100 zł.W domowym warsztacie powinny znaleźć się śrubokręty różnego typu. Wygodniejszym i praktyczniejszym rozwiązaniem, zastępującym kilka pojedynczych narzędzi, są multiwkrętaki, do których dołączane są wymienne bity. Warto wybrać te z grzechotką, która ułatwia pracę i pozwala na nieprzekładanie ręki oraz dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Kupisz je już za ok. 25 zł. Zwróćmy także uwagę na pokrycie rękojeści. Powinno być antypoślizgowe, ergonomiczne, dobrze leżeć w dłoni. Szukajmy grotów lub bitów wykonanych z najwyższej jakości stali, która zapewni narzędziu trwałość.Przydadzą nam się również różnego rodzaju klucze. Najlepiej zaopatrzyć się w cały zestaw, w którym powinny znaleźć się klucze płaskie o popularnych wielkościach 8, 10 i 13, komplet kluczy oczkowych oraz nasadowych i imbusowych. Uniwersalnym narzędziem tego typu jest również regulowany klucz francuski oraz angielski.

Podstawowe narzędzia w domu: szczypce i kombinerki

W niezbędniku majsterkowicza powinny znaleźć się ponadto dobrej jakości szczypce. Najczęściej do domowego użytku wybierane są te uniwersalne, nazywane kombinerkami, które mają za zadanie nie tylko przytrzymywać naprawiane elementy, ale także przycinać lub zaginać np. druty. Do bardziej precyzyjnych prac, np. przy sprzęcie elektronicznym, powinniśmy wybrać szczypce miniaturowe z wbudowaną sprężyną oraz bardziej zaostrzonymi końcami. Przydać się mogą również szczypce boczne do cięcia kabli i drutów oraz nastawne do naprawiania usterek hydraulicznych.Na co zwrócić uwagę podczas wybierania konkretnego modelu kombinerek lub szczypiec? Istotne jest idealne dopasowanie obu części szczypiec, jak również wykorzystanie wysokiej jakości, trwałych materiałów. Najlepsze będą narzędzia wykonane ze stali stopowej. Najtańsze szczypce kupisz już za ok. 13 zł.

Podstawowe narzędzia w domu – co jeszcze może ci się przydać

Istnieje jeszcze grupa drobnych, ale niezbędnych w każdym domu akcesoriów, które pomogą przy większości napraw lub remoncie. W domowym warsztacie lub skrzynce na narzędzia powinno znaleźć się miejsce na różnego rodzaju taśmy: malarską, srebrną naprawczą oraz izolacyjną (od ok. 2-7 zł), jak również opaski zaciskowe (od ok. 3 zł) oraz uniwersalny nożyk z wymiennymi ostrzami (od. ok. 10 zł). Nie obejdziemy się także bez zwijanej miarki (od ok. 4 zł) oraz latarki (od ok. 10 zł). Nawet podczas zwyczajnego wieszania obrazów na ścianie przydatna będzie również poziomnica. Możemy zdecydować się na długą, klasyczną lub wygodniejszą laserową. Najprostszą kupisz już za 10 zł. Wiele usterek naprawimy przy pomocy kleju na gorąco w pistolecie ( od ok. 30 zł). Z takim podstawowym wyposażeniem poradzimy sobie z większością najczęściej spotykanych prac domowych i niewielkich napraw.

Rodzaje wiertarek i wkrętarek – jakie wybrać i ile kosztują?

Dobrej jakości elektronarzędzia przeznaczone dla hobbystów lub zwykłych użytkowników stanowią znaczne ułatwienie nie tylko podczas większego remontu. Przydają się o wiele częściej, niż można się tego spodziewać. Za każdym razem, kiedy chcesz wywiercić dziurę w ścianie, by powiesić cięższy obraz lub lustro, skręcić nowe meble lub zreperować stare wiertarki i wkrętarki wspomagają cię swoją siłą i precyzją. Do domowego użytku najlepiej sprawdzi się trwała, dobrej jakości szlifierka, wiertarka udarowa oraz wkrętarka lub wiertarko-wkrętarka. Do naszych elektronarzędzi powinniśmy dokupić dodatkowo zestawy wierteł oraz bitów. Zwróćmy szczególną uwagę na materiał, z jakich zostały one wykonane. Zdarza się, że najtańsze nie nadają się do ponownego użytku nawet po pierwszej większej pracy.

Wiertarka czy wiertarko-wkrętarka? Jaką wiertarkę i wkrętarkę kupić

Jaką wiertarkę wybrać do domowego użytku? Może sprawdzi się połączenie wiertarki i wkrętarki w jednym urządzeniu? Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz materiałów, które w przyszłości będziemy obrabiać. Jeśli nasze mieszkanie ma bardzo twarde ściany z cegieł lub zbudowane jest z wielkiej płyty, przyda nam się wiertarka udarowa o dużej mocy, dzięki której bez problemu wywiercimy otwory w każdej domowej powierzchni. Do prostszych prac nada się wiertarko-wkrętarka lub wiertarka o mocy ok. 600 W.

Ceny wiertarko-wkrętarek zaczynają się już od ok. 150 zł. Pamiętajmy, że im większa moc, tym urządzenie będzie działało szybciej i skuteczniej. Na efektywność mają również wpływ parametry prędkości obrotowej oraz liczba udarów czy obrotów na minutę.Przy wyborze wkrętarki spójrzmy na jej napięcie i moc, która może mieć znaczenie podczas długotrwałej pracy. Lepsze urządzenia wolniej się przegrzewają i działają skuteczniej. Szukajmy wkrętarek o napięciu ok. 6,5-10 V i wiertarko-wkrętarek o napięciu ok. 10-14 V. Ważny jest także moment obrotowy, który wpływa na to, na jakich materiałach możemy pracować., jak również czas pracy oraz ładowania. Ceny zaczynają się już od ok. 150 zł.

Jaką szlifierkę kątową wybrać do domowego warsztatu

Przydatnym podczas różnego rodzaju prac domowych elektronarzędziem jest również szlifierka kątowa z regulacją obrotów, którą można wykorzystać do cięcia różnego rodzaju materiałów, np. metalu, drewna czy betonu, polerowania, usuwania rdzy i lakierów oraz szlifowania twardych powierzchni. Na rynku znajdziemy droższe urządzenia z regulacją płynną lub tańsze, w których następuje to skokowo. Wybierać możemy również spośród szlifierek zasilanych standardowo oraz akumulatorowych, których możemy używać w każdych warunkach. Podstawowe urządzenie tego typu powinno mieć średnicę 115 mm oraz moc od 450 do 900 W. Jeśli zależy nam na dokładnym szlifowaniu np. drewna, wybierzmy jednak bardziej dokładne szlifierki oscylacyjne lub taśmowe. Ceny szlifierek zaczynają się już od ok. 150 zł.

Ile kosztuje domowy warsztat - podsumowanie

O ile podstawowe narzędzia wchodzące w skład wyposażenia domowego warsztatu nie kosztują dużo, to już elektronarzędzia stanowią istotny koszt. Dodatkowo, zwykle potrzebujemy tych narzędzi w czasie remontu, czyli w sytuacji, gdy nasz domowy budżet jest i tak wyeksploatowany. Wtedy zastanawiamy się na tym, czy można taki sprzęt od kogoś pożyczyć, wynająć - ale pojawiają się obawy o to, co jeśli coś się stanie z tym sprzętem, czy nie zapłacimy podwójnie. Zwykle kończy się więc tak, że kupujemy tańszy sprzęt kiepskiej jakości. W takich sytuacjach warto przemyśleć skorzystanie z pożyczki na remont lub zakup sprzętu, który nie zepsuje się przy pierwszym użyciu i zostanie na wyposażeniu naszego domowego warsztatu na lata.

Najnowsze porady