Powrót
1.2.2023

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy? Walentynki na poważnie

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy? Walentynki na poważnie
Autor
Anna Dobrzanska

Święto Zakochanych może oznaczać nie tylko zalewające nas zewsząd tandetne serduszka i wszechobecną komercję, lecz także ważne życiowe decyzje. Niektórzy wybierają kojarzące się z miłością walentynki, by oznajmić ukochanej osobie, że chcą z nią być do końca życia, na dobre i na złe.

Trudne decyzje – i dla niej, i dla niego

Inicjatywa w kwestii małżeństwa nie zawsze musi należeć do mężczyzny. W dzisiejszych czasach coraz częściej bywa tak, że to kobiety same lub wspólnie z partnerem podejmują decyzję o ślubie i same wybierają sobie pierścionek zaręczynowy. Nawet one jednak, kiedy razem z przyszłym narzeczonym stają przed ladą jubilera, wahają się, jak model wybrać. Co ma jednak zrobić mężczyzna, który chce zrobić swojej ukochanej niespodziankę i w walentynki poprosić ją o rękę?

Problem dobrania odpowiedniego rozmiaru pierścionka jest najłatwiejszy do rozwiązania. Wystarczy pożyczyć z szuflady przyszłej narzeczonej jej ulubiony pierścionek i zanieść go do jubilera, który wymierzy rozmiar. Warto też dla pewności spytać o możliwość ewentualnego zmniejszenia lub zwiększenia pierścionka.

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy? Jaki kruszec będzie najlepszy?

Najbardziej klasycznym materiałem na pierścionek zaręczynowy jest złoto. Zalicza się do najszlachetniejszych metali ze względu na wyjątkowo dużą trwałość. Nie ulega ściemnieniu i jest odporne na działanie większości czynników korozyjnych. Symbolizuje bogactwo, miłość i nieskończoność. Czyste złoto jest zbyt miękkie, żeby nadawało się na biżuterię. Zawartość złota w 1000 g stopu określa tzw. próba. Pierścionki zaręczynowe zwykle wykonuje się ze złota próby 585, która powinna być wygrawerowana na biżuterii.

Wiele kobiet nie przepada za złotem i nosi tylko srebrną biżuterię. Srebrno jako materiał nietrwały nie jest jednak zbyt często wybierane na zaręczynowy prezent. Dla takich kobiet idealnym wyborem może być pierścionek zaręczynowy z białego złota. To stop klasycznego złota z niklem, czasem również srebrem lub palladem. Jego barwa jest szarawa, z lekkim połyskiem. Kolorem przypomina znacznie droższą platynę. Białego złota nie powinny nosić osoby, które są uczulone na nikiel.

Platyna to najbardziej ekskluzywny materiał na pierścionek zaręczynowy. Jest jednym z najcenniejszych metali szlachetnych występujących w przyrodzie. Wysoka cena platyny wynika m.in. z rzadkości – jej światowe wydobycie jest ponad 15 razy mniejsze niż złota. Platyna ma szarobiały kolor, o silnym połysku. Idealnie pasuje do diamentów. Ceny platynowych pierścionków z diamentami zwykle rozpoczynają się od około 5000 zł. Pierścionki ze złota można kupić już za około 800-1500 zł.

walentynki
Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać?

Pierścionek zaręczynowy – z jakim kamieniem?

Diamenty to najlepsi przyjaciele kobiety, jak śpiewała Marilyn Monroe. Pierścionek zaręczynowy z diamentem będzie klasycznym, ale i najdroższym wyborem na walentynkowy prezent. Diament to najtwardszy kamień szlachetny, co ma znaczenie nie tylko praktyczne, lecz także symboliczne – oznacza trwałość uczucia. Brylant to diament, który został odpowiednio oszlifowany. Szlif zwany w jubilerstwie szlifem brylantowym, składający się z 58 powierzchni, decyduje o wyjątkowym blasku tych kamieni.

Diament podczas procesu szlifowania może stracić nawet 50% swojej masy. To tylko jeden z wielu argumentów uzasadniających jego wysokie ceny. Są one bardzo zróżnicowane – pierścionki z diamentem mogą kosztować około 900 zł albo ponad 30 000 zł. Wartość brylantu zależy m.in. od jego wagi, czystości i barwy – im bardziej jest zbliżona do bieli, tym droższy brylant. Tańszym, syntetycznym odpowiednikiem brylantu jest cyrkonia – ceny złotych pierścionków z cyrkonią rozpoczynają się już od około 200 zł.

Jeśli decydujemy się na inny kamień szlachetny w oczku pierścionka, najlepiej wybierać spośród ponadczasowej klasyki. Rubin, jeden z najrzadziej występujących na kuli ziemskiej kamieni szlachetnych, z powodu swojej płomiennoczerwonej barwy jest symbolem miłości. Szafir, kamień o barwie niebieskiej w tonacji dostojnego chłodu, symbolizuje prawdę i stałość. Jest uważany za talizman małżeńskiego szczęścia. Tajemniczy szmaragd, w kolorze niezwykłej zieleni, jest symbolem poświęcenia, dobrobytu, wzrostu i siły natury. Fioletowy ametyst symbolizuje czystość, trwałość uczuć i wierność. W dawnych czasach wierzono, że blaknie, kiedy uczucia osoby, która go wręczyła, słabną.

Nowy smartfon czy tradycyjna biżuteria? Co wybierzemy na walentynki?

Jeżeli w walentynki planujemy zaręczyny, trzeba się liczyć z poważnym wydatkiem. Dawniej uważało się, że wartość pierścionka zaręczynowego powinna być równa trzem pensjom mężczyzny. Dziś tak duży wydatek byłby grubą przesadą, ale i tak kupno biżuterii na walentynki może zachwiać męskim budżetem. Ci, którzy w ostatniej chwili zdecydowali się na oświadczyny, mogą skorzystać z oferty pożyczki online.

Media donoszą, że w ostatnim czasie popyt na biżuterię spadł o 30%. Okazuje się, że coraz więcej młodych ludzi w dowód miłości zamiast tradycyjnego pierścionka woli kupić… najnowszy model smartfona. Pozostaje tylko nadzieja, że nie porzuciliśmy całkowicie romantyczności na rzecz nowych technologii. Tak naprawdę jednak liczą się uczucia i szczere zamiary – o wiele bardziej niż nawet najcenniejsza biżuteria.

Najnowsze porady