Powrót
17.5.2023

Tanie podróżowanie – jak znaleźć wakacyjne okazje

Tanie podróżowanie – jak znaleźć wakacyjne okazje
Autor
Anna Dobrzanska

Lato, lato wszędzie… może warto pozwolić, aby zwariowało i oszalało serce? Co prawda plany na lato nie obejmowały w tym roku wyjazdów nad morze, w góry, a tym bardziej do malowniczych chorwackich, greckich czy hiszpańskich kurortów. Ale jak tu się oprzeć kuszącym ofertom last minute oraz błagalnemu spojrzeniu dzieci, partnera, żony czy też narzeczonej.

Tanie wakacje poszukiwane...

Co prawda statystyki mówią, że stać nas na wyjazdy urlopowe, nawet w całkiem egzotycznych kierunkach. Ale jak wiadomo statystyki i wskaźniki bywają nieco oderwane od rzeczywistości, która sobie czasem lubi poskrzeczeć. W wielu gospodarstwach domowych urlopowe i wakacyjne marzenia schodzą na drugi plan, przegrywają rywalizację z kolejnymi ratami kredytu za mieszkanie, perspektywą sfinansowania szkolnej wyprawki czy też z innymi codziennymi, niebagatelnymi wydatkami. Rezygnujemy więc z wizji popijania drinka z palemką oraz wspólnych, rodzinnych zabaw na słonecznej plaży.

Tani urlop? Tanie podróżowanie jest możliwe

Na szczęście los nie zawsze płata tylko złośliwe figle. W sezonie letnim, urlopowym uśmiechem losu bywają np. oferty last minute, kuszące ceny pobytów w malowniczych miejscowościach dostępne w ramach zakupów grupowych. Może się zdarzyć tak, że znajomi zaproponują nam w ostatniej chwili wspólny wyjazd do Chorwacji, rodzimej Łeby albo do Zakopanego. Nagle okazuje się, że urlopowa eskapada nie jest już aż tak bardzo poza zasięgiem, a koszty są do zaakceptowania. Nie zmienia to jednak faktu, że budżet domowy może być nieprzygotowany do sfinansowania na cito i od ręki wydatków urlopowych. Szczególnie, że nawet w opcji last minute czy w serwisach zakupów grupowych, wydatki zapewne przekroczą wolne środki ( o ile takie występują).

Jak tanio podróżować?

Wystarczy popatrzeć na naprawdę kuszące propozycje dostępne na serwisach specjalizujących się w ofertach zniżkowych (groupon, gruper, kolektiva), aby przekonać się, że taniej nie oznacza bardzo tanio. I tak np. jeśli zdecydujemy, że jednak warto skusić się na urlopowy relaks nad polskim morzem, ośmiodniowy wypad do komfortowego ośrodka może kosztować nawet o połowę mniej, a to i tak ok. 2000zł (dla 3-4 osobowej rodziny). A gdzie jeszcze koszty  podróży i przyjemności na miejscu?Last minute albo oferta grupowa nad Morzem Śródziemnym czy Adriatykiem to jeszcze większe wydatki, zwłaszcza jeśli uwzględni się przejazd, a raczej przelot. Tygodniowy pobyt czteroosobowej rodziny to wydatek rzędu 3000 – 3500, z solidnym rabatem oczywiście.Nawet jeśli nasze plany na ostatnią chwilę obejmą mniej wyszukane i oblegane miejsca na turystycznej mapie, może okazać się, że ewentualne oszczędności to trochę za mało. Oferty last minute w gospodarstwach agroturystycznych, w pensjonatach czy kwaterach prywatnych to i tak wydatek powyżej 1000 zł za tydzień (dla 3-4 osobowej rodziny).Poza tym pamiętajmy, że nadal mamy przed sobą wydatki na pourlopowe życie, zakup podręczników, nowych ubrań dla pociech rosnących jak na drożdżach i ratę kredytu za samochód, telewizor czy mieszkanie.

A może wypoczną tylko najmłodsi?

A co jeśli altruistycznie i po rodzicielsku zdecydujemy, że w tym roku wypoczywają tylko dzieci, a wiek i samodzielność pociech pozwalają na wysłanie ich na obozy czy kolonie? Oczywiście i tak trzeba liczyć się z kosztami. Choć promocje last minute są jak najbardziej aktualne również w tym przypadku. Opłaty za dwutygodniowe wyjazdy w korzystnych ofertach cenowych zaczynają się mniej więcej od 900 zł. W zależności od miejsca wyjazdu i oferowanych atrakcji ceny mogą oczywiście być dużo wyższe, np. obóz tenisowy z rabatem to i tak wydatek rzędu około 2000 zł. Niestety koszty rosną, jeśli na wakacje wysyłamy dwoje czy troje dzieci. Warto wówczas poszukać ofert dedykowanych rodzeństwom, w ramach których opłata za każdego kolejnego kolonistę będzie sporo niższa.

Szybka pożyczka na urlop

Last minute, zakupy grupowe, wyjazd do przyjaciół „za pół darmo”… Jakby nie patrzeć i nie kombinować, koszty są. Na ogół niechętnie ruszamy żelazny zapas na wrześniowe wydatki czy kredytowe zobowiązania. Zdarza się, że zapasu jeszcze nie ma albo i tak nie wystarczy. Oczywiście zawsze należy mierzyć siły na zamiary, tak żeby wymarzony urlop nie ciążył nam przez kolejne miesiące. Jeśli jednak finansowa zagwozdka jest tylko chwilową niedogodnością, warto zastanowić się nad łatwo dostępną pożyczką przez internet. Szczególnie w kontekście ofert last minute tzw. chwilówki przez internet są jak uszyte na miarę. Last minute z prawdziwego zdarzenia może bowiem wymagać od nas naprawdę szybkich decyzji. Podobnie jak spontaniczne wyjazdy z przyjaciółmi. Wówczas pożyczka online, formalności realizowane praktycznie od ręki, to rozwiązanie idealne. Oczywiście w przypadku pożyczek pozabankowych stawiamy tylko na sprawdzone firmy. Taką gwarancją są na pewno opinie pożyczkobiorców, ale także członkostwo w organizacji takiej jak Związek Firm Pożyczkowych (patrz: vivus.pl). Pożyczka przez internet w ofercie Vivus to możliwość skorzystania z opcji ”pierwszej pożyczki za darmo” i to nawet do kwoty 3000 zł, co oznacza, że spłacamy tyle ile pożyczyliśmy.  W ferworze załatwiania wyjazdowych spraw, atutem jest także fakt, że jest to pożyczka przez internet. Oznacza to, że wszelkich formalności dopełniamy online, bez konieczności jeżdżenia do filii, spotkań z konsultantami itp. Mało tego, możemy sfinalizować wszelkie formalności korzystając z aplikacji mobilnej, jeśli zajdzie taka konieczność - nawet będą w biurze podróży.W ostatniej chwili, pod namiot czy na kolonie – koszty tak czy tak obciążą domowy budżet. Ale nie od dziś wiadomo, że odpoczynek jest nam niezbędny, jeśli mamy funkcjonować, pracować efektywnie i z sukcesami. Być może decyzje z gatunku last minute zapewnią nam udany urlop, ponieważ nie nastawiamy się na super relaks, wielkie atrakcje. Niestety zdarza się, że zaplanowane i zapięte na ostatni guzik wyjazdy stają się niemalże obowiązkiem i przynoszą wiele rozczarowań.

Najnowsze porady