Powrót
30.8.2017

Stłuczka samochodowa – co robić?

Stłuczka samochodowa – co robić?
Autor
Anna Dobrzanska

Nagły wstrząs i huk. Kilkusekundowa dezorientacja, gwałtowny skok adrenaliny i mnóstwo emocji naraz. Po chwili dociera do ciebie, co się stało – miałeś pierwszą stłuczkę. Najważniejsze w takiej sytuacji to nie panikować i pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, dzięki którym szybko otrzymasz odszkodowanie. Co więc powinieneś zrobić, gdy staniesz się uczestnikiem kolizji?

Upewnij się, że to stłuczka, a nie wypadek

Na początku trzeba ustalić, czy w wyniku zdarzenia nikt nie został ranny. Jest to istotne, ponieważ od tego zależy, jak powinniśmy dalej postępować.

Jeśli ktoś odniósł obrażenia, nawet niewielkie stłuczenia czy otarcia, mówimy o wypadku. Z kolei kolizją (stłuczką) określimy sytuację, kiedy uszkodzeniu ulega jedynie samochód, latarnia, element nawierzchni itp. Poniżej podpowiemy ci, co robić w tym drugim przypadku.

Zjedź na pobocze i oznakuj miejsce kolizji

Jeżeli stan samochodu na to pozwala, niezwłocznie zjedź na pobocze albo postaw auto w miejscu, w którym nie będzie blokować ruchu lub stwarzać warunków do powstania kolejnych stłuczek.

Co jednak zrobić, gdy w wyniku kolizji samochód został mocno uszkodzony i dalsza jazda nim jest wykluczona? Spróbuj wtedy zepchnąć pojazd z drogi, a gdy i to nie jest możliwe (np. ze względu na zablokowanie kół lub zakleszczenie aut), odpowiednio oznakuj unieruchomiony samochód i miejsce stłuczki.

Zwrócić uwagę, czy po stłuczce nic niebezpiecznego nie pozostało na drodze, np. uszkodzone elementy samochodu. Jeśli dasz radę, postaraj się przenieść je na pobocze, aby nie blokowały przejazdu innym kierowcom. Nie zapomnij o założeniu kamizelki odblaskowej podczas poruszania się po jezdni, zwłaszcza przy słabej widoczności.

Pamiętaj też o tym, że jeżeli auto musiało pozostać na drodze, nikt nie może w nim przebywać. Wszyscy pasażerowie powinni wysiąść i czekać na pomoc w bezpiecznej odległości od przejeżdżających samochodów.

jak oznaczyć miejsce stłuczki

Czy do stłuczki samochodowej wzywać policję?

W większości przypadków do kolizji nie trzeba wzywać służb mundurowych. Pozwala to zaoszczędzić czas obu stronom oraz uniknąć mandatu i punktów karnych.

Interwencja policji czasem jest jednak niezbędna. Będzie potrzebna między innymi wtedy, gdy podejrzewamy, że mogło dojść do przestępstwa (np. sprawca jest nietrzeźwy lub pod wpływem narkotyków). Drogówka pomoże nam też w sytuacji, kiedy sprawca uciekł zaraz po stłuczce, nie będzie przyznawał się do winy lub nie będzie chciał okazać do wglądu dokumentu tożsamości albo dokumentów pojazdu.

Wypełnij druk oświadczenia o kolizji drogowej

Kiedy obecność policji nie jest konieczna na miejscu stłuczki, ponieważ sprawca poczuwa się do odpowiedzialności, spiszcie wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym (w dwóch egzemplarzach). Będzie ono potrzebne do otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela.

Do spisania oświadczenia najwygodniej wykorzystać odpowiedni formularz. Będziemy mieli pewność, że przez nasze zdenerwowanie nie pominęliśmy żadnej istotnej informacji, którą później trudno byłoby nam uzyskać. Taki druk na wszelki wypadek zawsze warto mieć w dowodzie rejestracyjnym lub w bezpiecznym miejscu w samochodzie. Formularz pobierzesz ze strony internetowej swojego ubezpieczyciela.

Prawidłowo spisane oświadczenie jest podstawą wypłaty odszkodowania, którego wysokość powinna pokryć koszty naprawienia wszystkich uszkodzeń. Z tego powodu uważnie wypełniaj wszystkie pola w formularzu i podawaj jak najwięcej szczegółów. Sprawdź też poprawność danych, które poda ci drugi kierowca.

A jeśli nie masz specjalnego druku? Nie martw się, oświadczenie możesz również spisać na zwykłej kartce, oczywiście w dwóch egzemplarzach. Musisz jednak dopilnować, żeby zawierało informacje wymienione w poniższej infografice.

Zrób zdjęcia aut i miejsca stłuczki samochodowej

Przydatnym uzupełnieniem oświadczenia będą zdjęcia, które mogą się przydać podczas starania o wypłatę odszkodowania. Ułatwią one ubezpieczycielowi przeanalizowanie wszystkich okoliczności kolizji i wydanie opinii.

Podczas fotografowania miej na uwadze, że zdjęcia powinny umożliwiać jednoznaczną identyfikację samochodów, czasu oraz miejsca kolizji. Ujęcia powinny pokazywać więc nie tylko wszystkie uszkodzenia, ale i oba samochody oraz okolice miejsca, w którym doszło do stłuczki.

Zadbaj, żeby fotografie były dobrej jakości, ponieważ mogą one stanowić dowód dla ubezpieczyciela, jeśli podczas pierwszych oględzin auta przeoczymy jakieś szkody i nie uwzględnimy ich w oświadczeniu, a będą one widoczne na zdjęciach. Dzięki temu będziemy mieć szansę na otrzymanie wyższego odszkodowania.

Zadzwoń do ubezpieczyciela i zgłoś kolizję

Przy mniejszych stłuczkach po dokładnym obejrzeniu samochodów, spisaniu oświadczenia i zrobieniu zdjęć możesz kontynuować podróż.

Co jednak robić, gdy twoje auto nie nadaje się do dalszej jazdy? Możesz skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem, a jeśli sytuacja tego wymaga, zostanie przysłana do ciebie pomoc assistance. Dotyczy to też sytuacji, kiedy szkoda nie będzie likwidowana z twojej polisy.

Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają swoim klientom także holowanie samochodu do najbliższego warsztatu, drobną naprawę, pomoc przy kontynuowaniu podróży, a także auto zastępcze. Twój ubezpieczyciel może także przysłać na miejsce kolizji swojego przedstawiciela, który zadba o odpowiednią dokumentację wszelkich uszkodzeń, niezależnie od tego, kto zawinił.

Powinieneś też zgłosić stłuczkę u ubezpieczyciela sprawcy. Najwygodniej zrobisz to telefonicznie przez dedykowaną infolinię. Ubezpieczyciel sprawcy zarejestruje szkodę i uruchomi procedurę likwidacyjną. Ustalicie również datę i miejsce spotkania z rzeczoznawcą. Do czasu jego wizyty niczego w aucie nie naprawiaj.

Pamiętaj, że firma ubezpieczeniowa ma obowiązek poinformować cię pisemnie o wszystkich decyzjach, między innymi o przyznaniu (lub nieprzyznaniu) odszkodowania albo zmianie jego wysokości.

Pokaż rzeczoznawcy uszkodzenia spowodowane stłuczką

W umówionym czasie i miejscu pojawi się u ciebie przedstawiciel ubezpieczyciela. Rzeczoznawca dokładnie obejrzy twój samochód, oceni rozmiar i rodzaj uszkodzeń, sporządzi dokumentację zdjęciową i wyceni koszt naprawy.

Zostaniesz też poproszony o wypełnienie druku zgłoszenia szkody. Dołącz do niego oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które spisałeś wspólnie z drugim kierowcą biorącym udział w kolizji (warto zachować kserokopię), a także fotografie wykonane zaraz po stłuczce.

Ponieważ podstawą do wypłacenia odszkodowania będzie sporządzony przez rzeczoznawcę kosztorys, sprawdź, czy zostały w nim uwzględnione wszystkie uszkodzenia. Przedstawiciel ubezpieczyciela mógł przypadkowo (lub celowo) pominąć niektóre z nich, co obniżyłoby wartość należnego ci odszkodowania.

Jeśli chcesz być pewny, że wszystkie uszkodzenia zostaną uwzględnione w raporcie, na spotkanie z rzeczoznawcą możesz zaprosić wykwalifikowanego mechanika albo też zorganizować je w zaufanym warsztacie samochodowym. Gdy będziesz miał jakiekolwiek zastrzeżenia do zakresu szkód wyszczególnionych w protokole, przedstawiciel ubezpieczyciela będzie musiał uwzględnić i spisać twoje uwagi.

Może się również okazać, że wizyta rzeczoznawcy nie jest konieczna. Dotyczy to sytuacji, gdy uszkodzenia są niewielkie, a ubezpieczyciel decyzję o wypłacie odszkodowania podejmie na podstawie pozyskanych informacji i dostarczonych fotografii.

Odbierz odszkodowanie i napraw auto po kolizji

Następnie skontaktuje się z tobą ubezpieczyciel i poinformuje o wysokości odszkodowania. W tym momencie powinieneś zdecydować się na jeden z dwóch sposobów likwidacji szkody.

Jeśli wybierzesz metodę kosztorysową, firma ubezpieczeniowa przeleje kwotę odszkodowania na twój rachunek bankowy, a ty nie będziesz musiał przedstawiać żadnych faktur związanych z naprawą auta.

Z kolei metoda warsztatowa, nazywana również bezgotówkową, polega na tym, że upoważniasz dowolny warsztat do wykonania naprawy i odbioru odszkodowania. Dzięki temu wszystkimi kwestiami związanymi z rozliczaniem faktur zajmie się warsztat, ponieważ to na jego rachunek bankowy trafią pieniądze należne z tytułu odszkodowania. Koszt naprawy twojego samochodu zostanie zweryfikowany przez ubezpieczyciela.

Pamiętaj, że decyzja o wysokości przyznanego odszkodowania nie jest ostateczna. Jeśli uważasz, że jego kwota nie pozwoli na naprawę wszystkich uszkodzeń, masz prawo odwołać się od tej decyzji do firmy ubezpieczeniowej, a kiedy i to nie wystarczy – do sądu. Możesz również skorzystać z usług firm, które zajmują się profesjonalną pomocą w tego typu sytuacjach. Specjaliści sprawdzą na przykład, czy odszkodowanie wypłacono prawidłowo lub czy odmowa jego przyznania jest zasadna, a następnie poprowadzą sprawę za ciebie.

Kwota rekompensaty może być podwyższona również w innych okolicznościach. Ponieważ naprawę samochodu będziesz mógł zacząć po przyznaniu odszkodowania, dopiero wtedy może się okazać, że koszt przywracania auta do stanu sprzed kolizji przewyższa wysokość przyznanego odszkodowania. W takiej sytuacji zgłoś się do ubezpieczyciela, który powinien ponownie wycenić szkody spowodowane kolizją. Być może kwota rekompensaty będzie wyższa. Do powtórnego wyliczenia odszkodowania będziesz jednak potrzebował faktur za naprawę.

Najnowsze porady