Powrót
16.3.2021

Sprzęt survivalowy na nocną wyprawę

Sprzęt survivalowy na nocną wyprawę
Autor
Anna Dobrzanska

Gdy wybierasz się na trekking lub na wyprawę survivalową, która choć częściowo będzie odbywać się nocą, musisz zadbać o odpowiednie wyposażenie. Jeśli myślisz, że podręczna latarka to jedyne, czego potrzebujesz, to jesteś w błędzie.

Co zabrać w teren, jeśli chcesz być prawdziwym uczestnikiem survivalu, a nie weekendowym podróżnikiem? Dowiedz się, jak spakować się nie po amatorsku, lecz profesjonalnie.

Płachta termiczna zamiast koca

Być może uważasz, że zabranie turystycznego koca lub śpiwora uchroni cię przed chłodem nocy lub ulewnym deszczem. Nic bardziej mylnego. Nawet najlepszy koc nie zabezpieczy cię przed utratą ciepła w sytuacji poważnego wychłodzenia. W dodatku zwykły pled może dość łatwo przemięknąć i nasiąknąć wodą. Raz przemoknięty będzie bardzo trudny do wysuszenia w warunkach polowych. A próba ogrzania się nie do końca wysuszonym kocem w najlepszym razie skończy się przeziębieniem. Doświadczeni miłośnicy survivalu nie wybiorą się na żaden biwak bez płachty termicznej. Tego rodzaju płachta powinna mieć dwie strony. Jedna z nich będzie chronić przed wychłodzeniem, druga przez przegrzaniem ciała. Ponieważ płachta termiczna jest wodoodporna, pomoże ci skryć się przed ulewnym deszczem. Oprócz tego, okaże się niezbędna w nieprzewidzianych okolicznościach, takich jak wypadek. Pomoże zabezpieczyć osobę poszkodowaną przed utratą ciepła. Jest to ważne szczególnie podczas nocnych wypraw w terenie, gdy temperatura jest niesprzyjająca, a na pomoc trzeba czasami dość długo czekać.

Krzesiwo turystyczne zamiast zapalniczki

Rozpalanie ogniska to podstawa przeżycia w terenie. Jest to szczególnie istotne, jeśli sytuacja zmusza nas do nocowania na przykład w lesie. Wyobraź sobie, że zostałeś sam na łonie przyrody, jest noc, pada deszcz, a ty chcesz rozpalić ogień. Co wtedy robisz? Sięgasz po zapalniczkę? Niestety, nawet najlepsza może zawieść w takiej sytuacji. Jeśli chcesz skutecznie zapanować nad żywiołem ognia, wyrzuć zapalniczkę i zaopatrz się w specjalne, turystyczne krzesiwo. Ten prosty przedmiot powinien znaleźć się w niezbędniku każdego podróżnika. Przy pomocy krzesiwa rozpalisz ognisko na każdej wysokości i w każdych warunkach pogodowych. Krzesiwo po potarciu wytwarza iskry o temperaturze około 3000 stopni Celsjusza. Działa nawet, jeśli jest mokre lub długo znajdowało się w wilgoci. Nie musisz obawiać się, że się wyczerpie. Dobre krzesiwo wystarczy na kilkanaście tysięcy użyć.

sprzęt survivalowy

Czołówka zamiast latarki

Gdy wybieramy się na nocny rajd, pierwszą rzeczą, jaką przeważnie wrzucamy do plecaka, jest latarka. Oczywiście na pewno przyda nam się ona w ciemnościach. Ale tylko wtedy, gdy chcemy zejść po coś do piwnicy lub poszukać w ogrodzie zgubionych kluczy. W warunkach terenowych latarka jest często zupełnie bezużyteczna, a wręcz może przeszkadzać, ponieważ zajmuje nam ręce. Dlatego doświadczeni podróżnicy, wybierając się na nocne wyprawy, zawsze pamiętają, aby zabrać ze sobą czołówkę. Latarka noszona na czole może spełniać wiele różnych funkcji. Po pierwsze ma oświetlać nam drogę podczas wędrówki i wszelkich czynności wykonywanych nocą, takich jak rozbijanie namiotu lub poszukiwanie drewna na ognisko. Poza tym, może służyć do komunikowania się na odległość lub wezwania pomocy. Niektóre modele mają nawet wbudowaną funkcję sygnalizacji świetlnej sygnału SOS. Pamiętaj o jednym – czołówka do wypraw terenowych bezwzględnie musi być wodoodporna.

Lornetka noktowizyjna zamiast lornetki

Gdy przemierzasz otwarte przestrzenie, lornetka może być bardzo przydatna. Wykorzystasz ją nie tylko do obserwacji w terenie, ale też do namierzenia innych ludzi. Bez tego elementu wyposażenia nie powinien wybierać się w teren nikt, kto jest świadom, że w jego otoczeniu może pojawić się jakiekolwiek zagrożenie. Przede wszystkim jednak lornetka będzie dla ciebie niezastąpiona, jeśli podczas wyprawy chcesz obserwować zwierzęta. Oczywiste jest jednak, że zwykły model w czasie nocnych wypraw będzie niestety bezużyteczny. Rozwiązaniem w takim wypadku będzie lornetka noktowizyjna. To ulubiony sprzęt doświadczonych traperów i podróżników. Dzięki niej dostrzeżesz w ciemnościach to, co jest nawet bardzo daleko, a sam pozostaniesz niezauważony.

Tabletki do uzdatniania wody zamiast butelek

Jeśli zamierzasz aktywnie spędzić czas w terenie, nawodnienie jest podstawą. Niestety często w ferworze przygotowań zdarza nam się o tym zapomnieć. Może stanąć na tym, że po prostu na koniec wrzucimy do plecaka butelkę wody mineralnej lub napoju izotonicznego. Oczywiście, to dobre rozwiązanie, ale prawdziwi mistrzowie sztuki przetrwania wiedzą, że zamiast nosić wodę ze sobą, lepiej skorzystać z tej, którą może nam dać sama przyroda. Niestety nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Co bowiem zrobisz, gdy podczas nocnego trekkingu skaleczysz się i będziesz musiał obmyć ranę wodą ze strumienia? Najpierw musisz mieć pewność, że sobie nie zaszkodzisz. A w ciemności nie będziesz w stanie ocenić nawet czy woda jest czysta. W takiej sytuacji przychodzą z pomocą tabletki do uzdatniania wody. Pastylki chlorowe rozpuszczone w wodzie, której jakości nie jesteśmy pewni, usuną wszelkie szkodliwe mikroorganizmy mogące powodować zakażenia i infekcje, także pokarmowe. Tak przygotowaną wodę możesz wykorzystać do picia, mycia żywności lub przemywania ran.

Nawigacja zamiast mapy

Na pewno pamiętasz, jak w dawnych filmach poszukiwacze przygód wędrowali przez dżunglę nie rozstając się z mapą i kompasem. Takich rozwiązań praktycznie już się nie stosuje. Korzystanie z mapy wymaga dużej wprawy, a nocą jest szczególnie utrudnione. Podobnie rzecz ma się z kompasem. Tego typu urządzenia dobrze sprawdzały się tylko w starych książkach przygodowych. Jeśli chcesz profesjonalnie przygotować się do survivalu, zaopatrz się w nawigację. Jest to szczególnie ważne nocą, ponieważ wtedy jest nam najłatwiej zabłądzić. Najlepiej oczywiście nabyć nawigację przystosowaną do pieszych wędrówek. Zapomnij o nawigacji, jaką masz w swoim smartfonie. W terenie na pewno nie będzie ona dobrym rozwiązaniem. Prawdziwa nawigacja przede wszystkim musi być wodoodporna i zaopatrzona w baterię o długim czasie działania. Pamiętaj: zakup ekwipunku na nocną wyprawę survivalową to inwestycja w twoje własne bezpieczeństwo. Nie staraj się oszczędzać na sprzęcie, od którego będzie zależeć twój spokojny powrót do domu.

Najnowsze porady