Nasze domy, mimo słynnej polskiej gościnności, pełnią przede wszystkim funkcję twierdzy, do której wstęp mają tylko wybrańcy. Jeśli nie chcesz, by Kowalski z naprzeciwka zerkał do twojej sypialni, a nie po drodze ci ze staroświeckimi firanami czy nawet najlepiej dobranymi zasłonami, pomyśl o zaopatrzeniu się w rolety okienne. Zewnętrzne, wewnętrzne, bambusowe, materiałowe – jest w czym wybierać. Poznaj rodzaje rolet i dowiedz się, które warto kupić.
Wybór rolet ma znaczenie. To nie tylko kawałek materiału, który ma nas chronić przed wścibskim okiem przechodnia czy sąsiada. Rolety mogą pełnić funkcję dekoracyjną, a mogą też chronić nas przed słońcem i nagrzewaniem pomieszczenia albo stanowić izolację akustyczną czy nawet chronić dom przed włamaniem. Podstawowym podziałem rolet jest ten na zewnętrzne i wewnętrzne, czyli zamocowane w pomieszczeniu lub po zewnętrznej stronie okna. Rolety zewnętrzne mogą być naokienne, nakładane (inaczej nadprożowe lub RNS) albo elewacyjne (natynkowe). W przypadku naokiennych, skrzynka rolety mocowana jest do górnej ramy okna. Kaseta rolety zasłania część okna, dlatego jest to rozwiązanie niepolecane w przypadku bardzo małych okien. Rolety nakładane mogą być zamontowane wyłącznie w przypadku montażu lub wymiany okien. Kaseta rolety znajduje się nad oknem, dzięki czemu jest ukryta w ścianie. Najbardziej popularne są jednak rolety elewacyjne. Ich skrzynki montowane są do elewacji nad oknem, prowadnice zaś we wnęce okiennej. Po co komu rolety zewnętrzne? Okazuje się, że mają one wiele cennych zalet – ich obecność na wyposażeniu podnosi nawet wartość mieszkania. Rolety takie przede wszystkim chronią przed światłem i nagrzewaniem. W przeciwieństwie do rolet wewnętrznych, zewnętrzne nie dopuszczają promieni słońca do szyby okna, dzięki czemu znacząco ograniczają nagrzewanie się pomieszczenia nawet w bardzo upalne dni. Zimą z kolei chronią okna przed uciekaniem ciepła oraz ich dodatkowym wychładzaniem przez wiatr. Oprócz tego rolety mogą stanowić izolację akustyczną, czyli wyraźnie zmniejszać poziom dźwięków dochodzących do mieszkania z zewnątrz. Mogą być więc świetnym wyborem dla osób mieszkających w pobliżu ruchliwych ulic. Rolety zewnętrzne są też o wiele lepsze od wewnętrznych, jeśli chodzi o zaciemnianie pomieszczenia, dlatego bardzo dobrze sprawdzą się w sypialni, szczególnie latem. Rolety zewnętrzne są też dodatkowym utrudnieniem dla ewentualnego włamywacza. Istnieją również specjalne rolety antywłamaniowe, którego prowadnice są wzmocnione, a pancerz jest grubszy i bardziej sztywny. Warto również zwrócić uwagę na markizy pionowe. Jest to rodzaj rolety, która nakładana jest na okno po jego zewnętrznej stronie. W przeciwieństwie do standardowych rolet zewnętrznych, markizy te umożliwiają dopływ światła do pomieszczenia, chronią je natomiast przed nadmiernym nagrzewaniem się. Opuszczone markizy są też dostatecznie przezroczyste, by z pomieszczenia było widać, co dzieje się na zewnątrz, nie działa to jednak w drugą stronę – osoby przebywające na zewnątrz nie są w stanie zobaczyć wnętrza pomieszczenia. Markiza taka może również pełnić funkcję moskitiery.
Rolety wewnętrzne to te, które umieszczamy wewnątrz naszego domu czy mieszkania. Ich główną funkcją jest zapewnienie domownikom prywatności i ochrona przed światłem słonecznym. Pełnią również z reguły istotną funkcję dekoracyjną. Rolety te dzielą się pod względem swojej konstrukcji na zwijane, rzymskie, austriackie, plisowane i typu dzień-noc. Rolety zwijane (inaczej ekranowe) to takie, które przy podnoszeniu do góry, zwijają się w rolkę. To jeden z najpopularniejszych typów rolet. Mogą być wolnowiszące, czyli u góry przymocowane do okna (lub nad oknem), u dołu zaś luźno zwisające. Ich wadą jest fakt, że w przypadku otwarcia uchylnego okna, roleta nieestetycznie zwisa, poruszając się w przypadku przeciągu. Ten problem nie istnieje w przypadku rolet kasetowych, które wyposażone są w boczne prowadnice, dzięki którym zawsze pozostają w tej samej pozycji w stosunku do powierzchni okna. Jednak rolety kasetowe – w przeciwieństwie do wolnowiszących – wymagają dość poważnej ingerencji w strukturę ramy okiennej.
Rolety rzymskie są znacznie mniej popularnym typem rolet. Przy podnoszeniu ich do góry, nie zwijają się w rolkę, lecz składają na kilka zakładek dzięki systemowi fiszbin i sznurków. Są proste nawet do samodzielnego wykonania, bo można do nich użyć praktycznie każdego niezbyt sztywnego materiału. Nadają wnętrzu eleganckiego i oryginalnego charakteru. Ich wadą jest fakt, że zbierają kurz. Można je za to prać (o ile oczywiście rodzaj materiału na to pozwala).
Rolety austriackie i weneckie to bardziej ozdobne odmiany rolet rzymskich. Jest to nietypowe, choć bardzo efektowne rozwiązanie. Rolety weneckie, gdy są opuszczone, wyglądają jak zwykła zasłona, natomiast po pociągnięciu za sznurek zwijają się podobnie jak teatralna kurtyna – marszczą się w dekoracyjne bufy. Rolety austriackie są jeszcze bardziej ozdobne – dzięki marszczeniom poziomym i pionowym nawet po całkowitym opuszczeniu są pofałdowane.
Rolety plisowane mają formę harmonijki. Podobnie jak rolety zwijane, mogą być zarówno wolnowiszące, jak umieszczone w bocznych prowadnicach. Ich przewagą nad pozostałymi rodzajami rolet jest fakt, że w przypadku rolet plisowanych dwufunkcyjnych można je zarówno podnosić od dołu do góry, jak i zwijać w odwrotnym kierunku – od góry ku dołowi. Są świetnym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku okien dachowych lub o nietypowym kształcie.
Rolety typu dzień-noc (nazywane również „zebrami”) są wykonane z dwóch warstw pasów materiału, pomiędzy którymi pozostawione są przerwy. Za pomocą regulacji rolety można w ciągu dnia uzyskać dostęp światła, jednocześnie zapewniając sobie prywatność – efekt jest podobny, jak w przypadku żaluzji. Wieczorem zaś można wyregulować roletę tak, by całkowicie zasłaniała okno.
Jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonane są rolety, najpopularniejsze są tekstylne. Rolety typu zwijanego z reguły są wykonane z poliestru, natomiast rolety rzymskie czy austriackie zazwyczaj wykonane są z miękkich, lekkich tkanin – może to być każda tkanina, która nada się również do uszycia firany czy zasłony. Wszystko zależy od wystroju naszego mieszkania oraz od tego, jaki efekt chcemy uzyskać – w jakim stopniu zacienić pomieszczenie i ile prywatności potrzebujemy. Warto pamiętać, że jak na każdych roletach, i na tych zbiera się kurz, ale nie wystarczy ich przetarcie – wymagają wyprania.
Rolety mogą być również wykonane z papieru. Jednak jedyny rodzaj rolet, przy którym ten materiał ma szanse się sprawdzić, to rolety plisowane. Papier jest tani i lekki, może się pięknie prezentować, a na papierowej rolecie można umieścić dowolny nadruk. Jego wada? Niska trwałość w porównaniu z innymi materiałami.
Rolety bambusowe nadają pomieszczeniu specyficznego, ciepłego nastroju. Nadają się do aranżacji w stylu etno i mogą być świetnym wyborem dla miłośników natury. Mają nieskomplikowaną konstrukcję (najczęściej są to rolety zwijane) i są bardzo proste w obsłudze. Warto jednak pamiętać, że nie są w stanie całkowicie zacienić pomieszczenia i mogą mieć spore prześwity. Ciekawostką jest fakt, że na rolecie bambusowej również możemy nadrukować dowolne zdjęcie lub grafikę.
Rolety zewnętrzne najczęściej wykonywane są z aluminium. Specjalnie wyprofilowany materiał zapewnia ich trwałość, a także skuteczną ochronę nie tylko przed światłem, lecz także przed dźwiękami z ulicy, nagrzewaniem się okien czy uciekaniem ciepła zimą.
Rolety z folii refleksyjnej służą przede wszystkim do ochrony pomieszczenia przed wpadaniem do niego światła słonecznego. Rolety takie są przezroczyste, odbijają za to promienie słońca. To dobre rozwiązanie do pomieszczeń, w których niepotrzebne jest zasłonięcie okna w celu uzyskania prywatności, ale które narażone są na silne działanie słońca – np. w biurowcu. Dzięki takiej rolecie pomieszczenie nagrzewa się nawet o 80% mniej.
Rolety drewniane to tak naprawdę żaluzje drewniane. Zapewniają one zarówno ochronę przed światłem, jak i przed wścibskimi spojrzeniami. Są proste w obsłudze i bardzo klimatyczne. Ich wadą może być sposób czyszczenia z kurzu – należy zetrzeć zabrudzenia z każdej listwy z osobna, co może być żmudnym zajęciem.
Rolety mogą się dzielić również w zależności od rodzaju ich montażu. Rolety inwazyjne wymagają wywiercenia dziur w ścianie lub oknie (istnieje ryzyko utraty gwarancji na okno), za to ich montaż i demontaż może być łatwiejszy, niż ma to miejsce w przypadku rolet bezinwazyjnych. Rolety bezinwazyjne nie wpływają w strukturę ściany ani okna, za to ich montaż jest dość skomplikowany i może być droższy. Wybór rodzaju montażu nie zależy wyłącznie od naszych preferencji. Uchwyty w przypadku obu rodzajów montażu mogą mieć różny rozstaw, dlatego decyzję trzeba podjąć jeszcze przed dokonaniem pomiarów. Niektóre typy okna (np. okna z wywietrznikami) mogą wymagać wykorzystania konkretnego sposobu montażu rolety, dlatego najlepiej jest skonsultować się z doświadczonym sprzedawcą, który podpowie nam sposób postępowania.
Chociaż decyzję o zakupie rolet i o wyborze ich rodzaju można podjąć praktycznie w każdym momencie, na im wcześniejszym etapie jest faza projektowania lub budowy budynku, tym lepiej. Niektóre rodzaje rolet zewnętrznych powinny być uwzględnione przy samym projektowaniu budynku, inne można zamontować w dowolnym momencie. Warto jednak przy podejmowaniu decyzji wziąć pod uwagę wszystkie funkcje, jakie będą pełnić nasze rolety. Co jest naszym priorytetem – zapewnienie sobie prywatności, wyciszenie pomieszczenia, walor dekoracyjny?
Rolety zewnętrzne zapewnią nam przede wszystkim ochronę przed nagrzewaniem się pomieszczenia lub przed uciekaniem ciepła zimą. W wersji antywłamaniowej mogą zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Mogą one również zapewnić nam spokojny sen, jeśli mieszkamy w hałaśliwej okolicy. W biurze sprawdzi się folia refleksyjna, która nie zapewnia prywatności, ale chroni przed nagrzewaniem. W domu lub mieszkaniu zaś sprawdzą się pozostałe rodzaje rolet wewnętrznych. Wybór konkretnego typu i modelu zależeć będzie głównie od aranżacji pomieszczenia i jego przeznaczenia. Do salonu polecane są rolety ozdobne, które nadadzą wnętrzu wyjątkowego charakteru. Najlepiej, by były wykonane z jasnego, lekkiego, nawet delikatnie prześwitującego materiału – tak aby wpuścić jak najwięcej światła do naszego pokoju dziennego. W sypialni z kolei lepiej sprawdzą się rolety, które nie przepuszczają zbyt wiele światła i zapewniają dużą prywatność. Mogą to być również rolety tekstylne, o ile będą wykonane z nieco grubszego materiału. Jeśli chcemy nadać pomieszczeniu lekkości, być może najlepszym rozwiązaniem będzie roleta papierowa plisowana, a dla miłośników naturalnych materiałów lub stylu eko albo etno idealnym rozwiązaniem będzie prosta, ale niezwykle klimatyczna roleta bambusowa.
Jeśli chodzi o wzory i kolory, rolety ekranowe oferują nieskończoną wręcz ich różnorodność. Na niektórych roletach można też umieścić dowolny nadruk, co pozwala nam idealnie dobrać roletę do swojego gustu i stylu pomieszczenia. Warto pamiętać, że większość rolet wyposażona jest w mechanizm koralikowy lub sznurkowy. Wówczas manualnie sterujemy położeniem rolety i stopniem odsłonięcia okna. Istnieją jednak również rolety sterowane elektrycznie. Jest to rozwiązanie stosowane głównie w przypadku rolet zewnętrznych. Może ono być niezwykle wygodne, bo rolety zewnętrzne potrafią być dość ciężkie i trudne do podnoszenia i opuszczania. Niektóre rolety mogą być wyposażone w system, który pozwoli opuścić albo podnieść wszystkie rolety jednocześnie.
Najprostsze rolety wewnętrzne w standardowym wymiarze (np. 70 x 120 cm) mogą kosztować już od ok. 10 zł. Produkty najwyższej jakości, kasetowe (osadzone w prowadnicach) to już nieco większy koszt, który może osiągnąć nawet pułap ok. 800-1000 zł. Najdroższe rolety mogą być sterowane przy pomocy pilota, oferują całkowite zaciemnienie wnętrza, mogą być też wyposażone w baterię solarną i powłoki zapewniające ochronę termiczną.Rolety plisowane to koszt od ok. 20 zł. W wersji luksusowej (wyposażonej m.in. w pilot zdalnego sterowania) mogą również kosztować nawet ok. 1000 zł. Podstawowe rolety typu dzień-noc można kupić już od ok. 20 zł, a ich ceny dochodzą do ok. 200 zł. Roleta bambusowa będzie nas kosztować ok. 30-90 zł. Za roletę rzymską (w tym wenecką lub austriacką) zapłacisz od ok. 30 zł do nawet ok. 500 zł. Za delikatną roletę z firanowego materiału zapłacisz ok. 100-300 zł. Markiza pionowa to koszt od ok. 150 zł do nawet ponad 3000 zł. Rolety zewnętrzne kosztują od ok. 150 zł do ok. 3000 zł (w przypadku rolet na okno dachowe). Jeśli koszt rolet przekracza Twoje aktualne możliwości finansowe, pamiętaj o pożyczce online od Vivus, którą spłacisz dopiero po 2 miesiącach.
Soonly Finance spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (02-092) przy ul. Żwirki i Wigury 16c, telefon 660 600 700. NIP: 525-253-13-20, REGON: 146101268. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS 0000418977. Kapitał zakładowy w wysokości 40 019 100 złPożyczkodawcą jest Soonly Finance sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.
Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 23.09.2024 r.
Reprezentatywny przykład dla kolejnej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 313,16 % przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 5 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 5 616,57 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 18,5%; całkowity koszt pożyczki 616,57 zł (prowizja 540,75 zł, odsetki 75,82 zł); umowa na 30 dni. Stan na 23.09.2024r.
Pożyczkodawcą jest Soonly Finance sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.
Informujemy, że działamy w oparciu o przepisy polskiego prawa określone w szczególności w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie o kredycie konsumenckim.
Opłata za minutę połączenia zgodna z taryfą operatora.
Maksymalna wysokość pierwszej pożyczki przez internet lub telefon to 3000 zł, maksymalna wysokość kolejnej pożyczki przez internet lub telefon to 8000 zł. Jednorazowa opłata rejestracyjna, która jest niezwłocznie zwracana wnioskodawcy, wynosi 1 grosz (gdy Klient dokonuje opłaty rejestracyjnej na jeden z rachunków bankowych, w którym Spółka posiada swoje konto) lub 1 złoty (gdy Klient korzysta z systemu Autopay).
Administratorem danych osobowych jest Soonly Finance sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Żwirki i Wigury 16c, 02-092 Warszawa. Wszelkie informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych, celów, w jakich są przetwarzane, podstaw prawnych przetwarzania, kategoriach odbiorców danych osobowych, okresie przetwarzania danych, konieczności lub dobrowolności podania danych osobowych i konsekwencjach ich niepodania, zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji i przysługujących Ci uprawnieniach znaleźć możesz w naszej Polityce Prywatności.
Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Soonly Finance sp. z o. o. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.
W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Soonly Finance sp. z o. o. a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej TUTAJ. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.
Szybka pożyczka przez Internet – Vivus.pl