Powrót
8.2.2023

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu: produkty i rozwiązania

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu: produkty i rozwiązania
Autor
Anna Dobrzanska

Nie ma nic gorszego niż wychłodzony jesienią i zimą dom. Gdy rozkręcanie ogrzewania nie daje nic poza wysokimi rachunkami, pozostaje tylko zawinąć się w koc i szukać w Internecie sposobów na ogrzewanie domu. Czy trzeba zmienić piec? Założyć nowe okna? A może, jak radzą niektórzy niedzielni eksperci, ubierać się cieplej i pić dużo herbaty? Żadne skrajności – ani ogromne wydatki, ani przesadna oszczędność – nie są tu dobrym rozwiązaniem. Lepiej jest zainwestować w sprawdzone sposoby na zapobieganie stratom ciepła w domu i co za tym idzie, zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Duże straty ciepła w domu – większe koszty ogrzewania

Jeśli chcesz zmniejszyć straty ciepła, po pierwsze zwróć uwagę na stan twoich okien. Nawet najlepsze okna mogą okazać się nieszczelne, na przykład wskutek nieprawidłowego montażu. Jak to sprawdzić? Do najprostszego testu wystarczy ci kartka papieru. Spróbuj wsunąć ją pomiędzy ramę a skrzydło okna. Jeśli ci się uda, oznacza to nieszczelność. Oczywiście nie każdą wadę da się wykryć w taki sposób. Nawet niewielkie szczeliny, których nie będziesz w stanie zauważyć, mogą skutkować znacznymi stratami ciepła. Jak je wykryć? Tu pomoże badanie kamerą termowizyjną. Dzięki takiej usłudze zobaczysz jak na dłoni, którędy z twojego domu ucieka cenne (i kosztowne!) ciepło.

Załóżmy, że twoje okna okazały się nieszczelne. Co dalej? Spokojnie, nie musisz ich wymieniać. Najprawdopodobniej wymagają one jedynie uszczelnienia lub regulacji. Istnieją firmy, które oferują takie usługi. Nie oszczędzaj na tego typu serwisie. Szczelne okna są podstawą skutecznego ogrzewania domu, dlatego zanim zaczniesz rozważać zakup nowego pieca, najpierw zainwestuj w ich naprawę. Nie zapominaj o okienkach w piwnicy oraz na strychu. One także mogą być przyczyną wychładzania się domu.

Badanie kamerą termowizyjną może wykazać też, że ciepło ucieka przez ściany. Istnieje takie prawdopodobieństwo, szczególnie gdy twój dom jest nieocieplony z zewnątrz. Ocieplenie budynku jest jednak dużą inwestycją, której nie da się przeprowadzić z dnia na dzień. Prostszym sposobem będzie zakup ekranu zagrzejnikowego. Taki ekran, wykonany przeważnie z cienkiej warstwy styropianu i folii aluminiowej, pomaga ograniczyć straty ciepła w budynku. Jest on łatwy w montażu i, jeśli dobrze dopasujemy jego wymiar, pozostanie praktycznie niewidoczny.

Jeśli podstawowe prace w zakresie uszczelnienia domu masz już za sobą, pora przyjrzeć się grzejnikom. A właściwie temu, jak je użytkujesz. Rozkręcasz je maksymalnie, gdy robi się zimno i zakręcasz, gdy wychodzisz do pracy? Jest to nieefektywny i nieekonomiczny sposób. Ogrzewanie wychłodzonego pomieszczenia wymaga bardzo dużo energii, a to oczywiście generuje koszty. Kaloryfery powinny utrzymywać stałą temperaturę. Idealna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy grzejniki same dostosowują się do tego, jak ciepło jest w pomieszczeniach. Jest to możliwe dzięki termostatom pokojowym z czujnikiem temperatury. Tego typu produkty nie są drogie, a pomogą ci zaoszczędzić nawet do 30% energii.

jak oszczędzać na ogrzewaniu domu
Usługi, które pomogą Ci zaoszczędzić na ogrzewaniu

Skuteczne ogrzewanie domu a wilgotność

Jeśli płacisz fortunę za ogrzewanie, a w twoim domu cały czas jest zimno, może to oznaczać, że w pomieszczeniach panuje zbyt duża wilgotność. Zwróć uwagę na szyby – czy rano są zaparowane? Przyjrzyj się łazience – czy ręczniki ciągle wydają się mokre? Możesz też kupić higrometr i zbadać wilgotność powietrza. Powinna ona wynosić maksymalnie 60%. Wyższe wartości skutkują dużo niższym komfortem cieplnym. Innymi słowy, wilgotne pomieszczenia jest bardzo trudno ogrzać. Dodatkowo mokre i chłodne ściany są wymarzonym środowiskiem rozwoju grzybów.

Co robić w takiej sytuacji? Po pierwsze zbadaj, czy w twoim domu prawidłowo działa wentylacja. Otwórz okno w pomieszczeniu sąsiadującym z tym, w którym znajduje się kratka wentylacyjna. Następnie przyłóż kartkę papieru do kratki. Jeśli papier „przyklei się”, to oznacza, że przewód jest drożny. Jeśli kartka odpadnie, wentylacja niestety nie działa. W tym wypadku nie próbuj przeprowadzać napraw na własną rękę. Wezwij specjalistów od usług kominiarskich.

Jeśli wentylacja działa, a wilgoć zbiera się w określonych pomieszczeniach, jak łazienka czy piwnica, możesz skorzystać z innych sposobów na osuszenie powietrza. Zaopatrz się w pochłaniacz wilgoci. Do wyboru masz proste modele, niewymagające podłączenia do prądu, lub duże, elektryczne urządzenia. Inwestycja w tego typu produkty na pewno szybko się zwróci, ponieważ poskutkuje mniejszymi kosztami ogrzewania domu.

jak zmniejszyć koszty ogrzewania w domu
Jak zmniejszyć koszty ogrzewania w domu?

Ogrzewanie domu a sztuka wietrzenia

Kiedy jest zimno, a koszty ogrzewania domu grożą zrujnowaniem naszego budżetu, wietrzenie jest ostatnią rzeczą, o jakiej myślimy. Wręcz przeciwnie – mamy ochotę zatrzymać w domu każdą odrobinę ciepłego powietrza. Niestety, w ten sposób zatrzymujemy też wilgoć i utrudniamy naturalną wentylację pomieszczeń. Para wodna, która obniża komfort cieplny, gromadzi się w pomieszczeniach z każdym naszym oddechem. Zwróć uwagę, że duszne pomieszczenia wbrew pozorom rzadko wydają się ciepłe. Dlatego dom koniecznie musi być regularnie wietrzony. Pytanie tylko, jak i kiedy to robić?

Podstawą jest wietrzenie krótkie i intensywne. Najlepiej jest otworzyć szeroko okna na pięć minut. W ten sposób wpuścimy do wnętrza świeże powietrze, a temperatura nie zdąży spaść. Tak przewietrzonego pomieszczenia nie trzeba będzie dogrzewać. Z kolei najgorszym z możliwych sposobów jest pozostawienie na długi czas uchylonego lub rozszczelnionego okna. W ten sposób pomieszczenie nie wywietrzy się odpowiednio, za to szybko się wychłodzi.

Istotne jest także, kiedy otwierać okna. Jak już wiadomo, za niski komfort cieplny odpowiada zbyt wysoka wilgotność. Warto więc wietrzyć pomieszczenia wtedy, gdy trzeba się jej pozbyć. Najlepiej robić to po kąpieli, po gotowaniu posiłku oraz na przykład po myciu podłóg. Wietrzymy pokoje rano po przebudzeniu oraz wieczorem przed snem. Tym sposobem zadbamy nie tylko o ekonomiczniejsze ogrzewanie, ale też o czyste i zdrowe powietrze.

Pożyczka na ocieplenie mieszkania przed zimą

Trudno przewidywać dziś ceny węgla, paliw czy prądu. Jedno jest pewne - ceny ogrzewania mogą zaskoczyć każdej zimy.

Przeczytaj również: Jak ogrzać dom, mieszkanie w czasie kryzysu energetycznego?

Lepiej zadbać o ocieplenie mieszkania lub domu jeszcze przed nadejściem zimy. Sprawdź czy przysługuje Ci dofinansowanie na ocieplenie domu lub mieszkania z programów rządowych. Jeśli nie przysługują Ci dotacje, sprawdź pożyczkę w firmie pozabankowej lub w banku. Firmy pożyczkowe mają zwykle oferty pierwszej pożyczki RRSO 0%. Interesuje Cię pożyczka bez BIK? Uważaj, ustawa antylichwiarska zakłada, że pożyczkodawca (zarówno bank, jak i instytucja pozabankowa) ma obowiązek sprawdzić pożyczkobiorcę w bazach BIK.

Najnowsze porady