Powrót
29.12.2020

Jak zmienić swoje życie w nowym roku? Planer noworocznych postanowień

Jak zmienić swoje życie w nowym roku? Planer noworocznych postanowień
Autor
Anna Dobrzanska

Potrzeba znalezienia odpowiedzi na odwieczne pytanie „jak żyć?” nigdy nie jest tak paląca, jak w okolicach początku nowego roku. To właśnie wtedy ludzie masowo postanawiają, co od pierwszego stycznia będą robić, a czego zaniechają. Cele zazwyczaj są dość przewidywalne: oscylują wokół rzucenia palenia, rozpoczęcia odchudzania, sportu i lepszych zarobków. Jeśli i ty znajdujesz się w tym zacnym gronie, zła wiadomość jest taka, że masz jedynie kilka procent szans na zrealizowanie swoich postanowień. Mamy też dobrą wiadomość: mądrze spisane cele mają znacznie większe szanse! Skorzystaj z naszych porad i planera noworocznych postanowień.

Jak żyć? Sztuka stawiania sobie celów

W postanowieniach noworocznych tak naprawdę chodzi o coś nieco bardziej skomplikowanego niż zwykłe wymienienie „czego byśmy chcieli”. Żeby postanowienia miały sens i jakąkolwiek szansę na realizację, muszą przestać przypominać bliżej nieokreśloną listę marzeń, a zamienić się w konkretne zadania do zrealizowania. W tym celu najlepiej jest jednak zacząć od analizy poprzedniego roku. Jakie mieliśmy cele i ile z nich udało nam się zrealizować? Odpowiedź na to pytanie nie ma służyć pogrążeniu się w poczuciu winy lub samozadowoleniu, lecz temu, byśmy mogli przeanalizować swoje błędy i więcej ich nie popełniać.

Jeśli rok temu na twojej liście znalazło się pojęcie „schudnąć” i nic z tego nie wyszło, spokojnie zastanów się, dlaczego. Być może tak naprawdę nie udało ci się nawet rozpocząć realizacji tego planu. Aby schudnąć, musisz przecież podjąć konkretne, mniejsze działania – takie, jak zmiana diety czy regularna aktywność fizyczna. I to właśnie dlatego warto rozpisać swoje postanowienia na czynniki pierwsze. Oczywiście, zarówno zmianę diety, jak i wprowadzenie sportu do swojej codzienności również warto rozpisać jeszcze bardziej szczegółowo, tak aby w efekcie stworzyć konkretny i – co ważne – realistyczny plan działania.

Również nasze osiągnięcia zasługują na to, by zostać przez nas zauważone i przeanalizowane – co wpłynęło na to, że nam się udało? Czy byliśmy wyjątkowo mocno zmotywowani? Czy pomogła nam ciężka praca? Czy to efekt umiejętnego wykorzystania naszych mocnych stron? Analiza różnych wydarzeń z perspektywy czasu może sprawić, że zaczniesz pewne wydarzenia postrzegać zupełnie inaczej niż dotychczas. Być może coś, co wydawało się porażką, w istocie było tylko ważną lekcją, dzięki której udało ci się zrobić coś jeszcze lepiej?

Mając w głowie świadomość, jak twoje dawne cele ewoluowały przez ostatni rok i w jakim stopniu udało ci się je zrealizować, zabierz się za planowanie kolejnego roku. Przygotuj się na to, że spisanie noworocznych postanowień to nie jest zadanie do odbębnienia na kolanie, w piętnaście minut. Postaw też na szczerość ze sobą. Jeśli solidnie się za to zabierzesz, masz sporą szansę na to, że za rok będziesz z dumą odhaczać kolejne zrealizowane cele i… planować następne. Tym razem z większą wiarą w siebie.

Lepsze życie a priorytety

Lepsze życie to pojęcie tak bardzo ogólne, że może dotyczyć praktycznie każdego aspektu naszej codzienności. Dla jednego będzie to więcej podróży, a dla drugiego – więcej czasu spędzonego w domu z rodziną. Pamiętaj, że cele powinny być jak najbardziej „twoje”, czyli ważne przede wszystkim dla ciebie, nie dla ludzi w twoim otoczeniu. Nie sugeruj się też tym, co jest modne. Jeśli postanowisz coś tylko dlatego, że inni tak robią, prawdopodobnie nie znajdziesz w sobie motywacji do realizacji postanowienia. Jeśli zaś marzysz o nauce mandaryńskiego, po prostu zacznij to robić, nie oglądając się na innych.

Zwróć uwagę na to, by cele negatywne zamienić na pozytywne. Nie formułuj postanowień w formie „przestać coś robić”, lecz od razu planuj, co będziesz robić w zamian. Zamiast „nie jeść fast foodów” lepiej zapisać „jeść tylko zdrowe produkty”, a „nie pracować w korpo” na „utrzymywać się ze swojego biznesu”. Ta metoda oparta jest o badania naukowe, które udowodniły, że tak właśnie działa nasz mózg: w wypowiadanym zdaniu nie rozumie negacji, lecz skupia się na jego istocie. Dlatego w zdaniu „nie jeść fast foodów” mózg widzi przede wszystkim „fast foody”, a to, delikatnie rzecz ujmując, nie jest inspirujące do przechodzenia na zdrową dietę.

W naszym planerze postanowień noworocznych przygotowaliśmy dla Ciebie arkusze z "habit trackerami", które pomogą Ci w codziennej motywacji i realizacji założonych postanowień. Możesz go pobrać zapisując się do newslettera.

Gdy masz już wypisane swoje cele, czas zabrać się za ich uporządkowanie. Wybierz do realizacji tylko te, które są naprawdę najistotniejsze. Im większe, bardziej wymagające lub rewolucyjne cele, tym mniej naraz będziesz w stanie realizować. Najlepiej więc wybrać jeden, bardzo ważny cel, ewentualnie dwa średnie. Pozostałe oczywiście również możesz realizować, ale tylko wtedy, gdy wystarczy ci na to zasobów, takich jak czas, energia czy motywacja. Dzięki ustawieniu celów w hierarchii ważności będziesz już mieć jako taki ogląd na to, czy w tym roku wolisz się skupić na życiu rodzinnym, na rozwijaniu firmy, czy może zadbać o zdrowie.

Planer postanowień noworocznych - jak spisać swoje cele?

Pora na skonkretyzowanie zamierzeń. W tym celu bardzo często stosowana jest popularna metoda SMART. Jej nazwa jest akronimem angielskich słów „simple”, „measurable”, „achievable”, „relevant” i „timely defined”, co można luźno przetłumaczyć jako „prosty”, „mierzalny”, „atrakcyjny”, „realistyczny”, „terminowy”. Chodzi o to, by twój cel był:

a) klarowny, tak by było jasne, czego dokładnie dotyczy,

b) łatwy do zmierzenia, aby było wiadomo, kiedy jest zrealizowany, a kiedy nie,

c) osiągalny, czyli leżący w zasięgu twoich możliwości – tylko wtedy spisywanie celów ma sens,

d) ważny dla ciebie – inaczej nie znajdziesz w sobie motywacji do realizacji,

e) określony w czasie.

Nie warto pisać ogólnikowych postanowień, takich jak „więcej zarabiać”. Lepiej jest zapisać ten cel jako „do sierpnia podnieść swoje zarobki do stałego poziomu minimum (tu wpisz swoją kwotę)”. Zmianę diety na zdrowszą można podzielić na bardziej konkretne i łatwiejsze do wprowadzenia w życie inicjatywy, takie jak picie określonej ilości wody w ciągu doby, jedzenie warzyw do każdego posiłku czy rezygnacja z konkretnych, nie służących naszemu zdrowiu produktów lub składników.

Nasz Planer Postanowień Noworocznych zawiera arkusze z konkretnymi celami do wprowadzenia w różnych dziedzinach życia: zdrowia, relacji z bliskimi, pracy zawodowej. Znajdziesz w nim również arkusze do zarządzania budżetem domowym. Możesz go pobrać zapisując na nasz newsletter.

Nie możesz przy tym zapominać, że twoje cele muszą być możliwe do osiągnięcia. Bierz pod uwagę swój tryb życia i ograniczenia. Warto mierzyć wysoko, ale zaplanowanie długiej i kosztownej podróży, podczas gdy nie pozwalają na to twoje finanse (i nie planujesz żadnej rewolucji w tym zakresie) jest bezcelowe i może narodzić jedynie frustrację. Nie licz też na to, że będziesz ćwiczyć pięć razy w tygodniu, podczas gdy do tej pory nie chciało ci się nawet wstać z kanapy. Od im mniejszych kroków zaczniesz, tym większa szansa, że pomału, lecz wytrwale osiągniesz to, co zamierzasz.

Pamiętaj też, że wprowadzenie nowego nawyku tak, by się utrwalił, to nie kwestia pojedynczego zrywu. Według badań, zazwyczaj zajmuje nam to około 30 dni. Dlatego najrozsądniej jest zaplanować wdrożenie maksymalnie jednego nowego nawyku w ciągu miesiąca.

Gdy spiszesz swoje pragnienia, wybierzesz spośród nich najważniejsze i przekujesz je w konkretne zamierzenia, postaraj się rozłożyć cele – szczególnie te największe i najbardziej skomplikowane – na czynniki pierwsze. To pokaże ci, jaką drogę musisz przebyć, zanim osiągniesz dane przedsięwzięcie. Jest to ważne szczególnie wówczas, gdy nasz cel wydaje się nam wielki, wspaniały i… przerażający. Jeśli coś zdaje się cię przerastać, być może wystarczy podzielić to na etapy. Pojedyncze kroki rzadko kiedy są aż tak trudne do zrealizowania. Poza tym kiedy wykonasz pierwsze zadanie na drodze do realizacji dużego przedsięwzięcia, będzie ci dużo łatwiej wykonać kolejne. Powiedzenie „najtrudniejszy pierwszy krok” sprawdza się tutaj w stu procentach.

W ten sposób możesz stworzyć rozsądną, realistyczną i stuprocentowo dostosowaną do ciebie i twoich pragnień oraz możliwości listę postanowień noworocznych. Jeśli jednak nadal nie czujesz się pewnie w temacie spisywania noworocznych postanowień, skorzystaj z naszego planera, który pozwoli ci uporządkować swoje pragnienia, cele i zadania na rozpoczynający się właśnie rok.

Najnowsze porady