Powrót
8.5.2017

Jak się ubrać na rower i co zabrać na wyprawę rowerową

Jak się ubrać na rower i co zabrać na wyprawę rowerową
Autor
Anna Dobrzanska

Coraz dłuższe, słoneczne dni są doskonałą okazją do rowerowych wypraw. Rodzi się pokusa, aby któregoś dnia wyciągnąć rower z piwnicy i po prostu pojechać przed siebie. Niestety takie wycieczki nie zawsze dobrze się kończą. Po kilku kilometrach może okazać się, że dżinsy, które na co dzień są wygodne, na rowerze niemiłosiernie cię obcierają, pedałowanie w miękkich trampkach jest istną torturą dla stóp, a poza tym jesteś głodny, bo zapomniałeś o prowiancie. Dlatego, aby wyprawa rowerowa była udana, należy się do niej dobrze przygotować. Dowiedz się, jak to zrobić.

jak się ubrać na rower
Jak się ubrać na rower?

Jaki strój na rower: dobierz idealną odzież

Pierwszy krok to skompletowanie stroju na rower. Wcale nie musisz zaopatrywać się w najdroższe ubrania znanych sportowych marek. Wystarczy, że dowiesz się, czym powinna cechować się odpowiednia odzież na rower, a potem dobierzesz strój, którego cena nie przekroczy twojego budżetu.

  • Odpowiednie spodnie na rower

Podstawową sprawą jest dobór odpowiednich spodni. Pierwsza zasada brzmi – nie mogą one zahaczać o żadne ruchome części roweru. Typowe nogawki, na przykład dżinsów, mogą zaczepiać o łańcuch, a w dodatku bardzo się brudzą. Dlatego lepiej zamienić je na spodnie rowerowe lub nawet proste getry. Jeśli planujesz dłuższe trasy, możesz kupić specjalne legginsy z wkładką, która sprawi, że siodełko nie będzie cię obcierać.

Jeśli jednak nie chcesz kupować dodatkowych ubrań, możesz założyć zwykłe spodnie z miękkiego materiału i podwinąć prawą nogawkę. Możesz też owinąć wokół kostki odblaskową opaskę, dzięki której nogawka będzie ściśle przylegać i nie wkręci się w łańcuch. Przy okazji taka metoda sprawi, że będziesz lepiej widoczny na drodze.

  • Jakie buty na rower?

Jeśli planujesz częste wycieczki rowerowe, zainteresuj się butami z systemem SPD. Mają one specjalne zaczepy, przy pomocy których łączą się z pedałami. Takie rozwiązanie zupełnie zmienia sposób pracy twoich mięśni podczas jazdy na rowerze. Przy pomocy systemu SPD, kiedy pchasz jeden pedał w dół, jednocześnie ciągniesz drugi w górę. Sprawia to, że jazda na rowerze jest dużo bardziej efektywna. Tego typu obuwie wymaga też odpowiednich pedałów z zaczepami. Jeśli twój rower ich nie ma, możesz je dokupić.

Oczywiście nie musisz od razu inwestować w profesjonalne rozwiązania. Wystarczy, że zaopatrzysz się w zwykłe sportowe obuwie. Warunek jest jeden: takie buty muszą mieć maksymalnie twardą podeszwę. Pedałowanie w miękkich podeszwach będzie wymagać dużo więcej wysiłku i może powodować urazy stóp. Buty na rower nie mogą być też wysokie, ponieważ muszą zapewniać maksymalną ruchomość kostki. Najlepiej też wybrać buty zapinane na rzepy. Sznurówki mogą bowiem wkręcić się w łańcuch.

  • Koszulka i kurtka na wyprawę rowerową

Odpowiednie spodnie i buty to podstawa, a co z pozostałymi elementami odzieży na rower? Dobrym pomysłem na wiosnę jest podkoszulka termoaktywna, zwana potocznie „potówką”. Odprowadza ona pot na zewnątrz i przepuszcza powietrze, dzięki czemu nawet przy zmiennej wiosennej pogodzie nie grozi ci przeziębienie. Tego typu bieliznę należy założyć pod koszulkę rowerową.

Czym natomiast powinna charakteryzować się dobra koszulka na rower? Przede wszystkim musi być wykonana z oddychającego materiału. Specjaliści radzą unikać bawełny. Ten materiał łatwo wchłania pot, wskutek czego w trakcie jazdy robi się nieprzyjemnie wilgotny.

Jeśli kupujesz koszulkę rowerową, sprawdź, czy posiada ona kieszonkę z tyłu. Jest to bardzo przydatne podczas wycieczek rowerowych. Kieszonki z przodu lub z boku mogą przeszkadzać podczas jazdy. W tylnej kieszeni natomiast bez problemu schowasz na przykład przekąskę energetyczną.

Choć jest już coraz cieplej, warto mieć w zanadrzu dobrą kurtkę, szczególnie jeśli wyruszasz na całodzienną lub dłuższą wyprawę. Na początek wystarczy ci zwykła sportowa kurtka z kapturem. Możesz też zabrać cienki płaszcz przeciwdeszczowy, na wypadek gdyby podczas wycieczki dopadła cię ulewa. Powinien być lekki i łatwy do złożenia, dzięki czemu nie zajmie wiele miejsca w bagażu. Na koniec warto zastanowić się nad tym, w co chcemy się spakować. Niektórzy wolą plecaki, ale wiele osób preferuje sakwy rowerowe. Wiesza się je na bagażniku, dzięki czemu nie obciążamy pleców.

Co zabrać na wycieczkę rowerową: skompletuj niezbędnik rowerzysty

Czasami mniej znaczy więcej. Ta zasada sprawdza się także podczas pakowania na wycieczkę rowerową. Dowiedz się, co powinno znaleźć się w twoim podstawowym bagażu niezależnie od tego, czy planujesz dłuższą czy krótszą wyprawę.

  • Akcesoria na rower dla bezpieczeństwa

Podstawową rzeczą, jaka przyda się każdemu rowerzyście, jest dobry kask. Choć nie uchroni cię w każdej sytuacji, na pewno zminimalizuje wiele zagrożeń. Zadbaj też o to, aby być widocznym na drodze. Pomogą ci w tym opaski odblaskowe. Możesz je przypiąć do plecaka, do sakw lub bezpośrednio do roweru. Opaski powinny też znaleźć się na twoich nadgarstkach. Dzięki temu kierowcy będą widzieć wyraźnie, jak sygnalizujesz skręt. Jeśli planujesz wieczorną wyprawę rowerową, dobrym pomysłem będzie zabranie kamizelki odblaskowej.

  • Gadżety pomocne w razie problemów na wyprawie rowerowej

Najczęstszy problem podczas wypraw rowerowych to przebita dętka. Dlatego w twoim bagażu powinien znaleźć się zestaw łatek. Do wyboru masz zwykłe łatki w zestawie z klejem lub łatki samoprzylepne. Te drugie są prostsze do założenia, ale zwykłe łatki mają opinię trwalszych. Wielu rowerzystów nie ma jednak zaufania do łatek i woli po prostu zabrać ze sobą zapasową dętkę. Oczywiście powinieneś mieć także zestaw kluczy do zdjęcia koła, jeśli konstrukcja twojego roweru tego wymaga. Przyda ci się także komplet łyżek do opon. Przy ich pomocy z łatwością zdejmiesz i włożysz oponę. Narzędzia możesz umieścić w specjalnej saszetce przypinanej do roweru. Niezbędna będzie też pompka.

Warto mieć też przy sobie choćby niewielką apteczkę na wypadek upadków i otarć. Powinny się w niej znaleźć plastry, bandaż oraz płyn do dezynfekcji. Przyda ci się także maść przeciwbólowa i przeciwzapalna.

  • Jaki prowiant na wyprawę rowerową?

Podstawową sprawą jest dobre nawodnienie. Przygotuj bidon z wodą lub najlepiej z napojem izotonicznym. Dobrze jest umieścić go w uchwycie na rowerze, aby stale był pod ręką. Jeśli twój rower nie ma uchwytu, możesz go dokupić i zamontować. Staraj się często sięgać po napój, nie czekając, aż poczujesz pragnienie. Unikaj słodzonych napojów gazowanych. W żadnym razie nie kupuj napojów energetycznych. Pobudzą cię one tylko na chwilę, a w konsekwencji spowodują szybkie zmęczenie i odwodnienie.

Zabierz ze sobą niewielkie przekąski o wysokiej zawartości węglowodanów. Idealnym wyborem będą banany lub suszone owoce, jak na przykład morele albo daktyle. Unikaj kupowanych w supermarketach batoników i słodyczy. Zamiast tego możesz zaopatrzyć się w sklepie w specjalne batony energetyczne dla sportowców. Możesz też wziąć na drogę dobrej jakości naturalną czekoladę. Jeśli lubisz tradycyjne kanapki, przygotuj je z pełnoziarnistego pieczywa.

Kiedy już wiesz, jak ubrać się na rower, pomyśl, czy nie warto jeszcze „ubrać” swój jednoślad w nowe szaty. Nie obawiaj się - renowacja i malowanie roweru wcale nie są takie trudne. Jeśli poświęcisz mu trochę czasu i pracy, będziecie się pięknie prezentować na zdjęciach z wycieczki rowerowej.

Najnowsze porady