Powrót
27.10.2017

Jak pozbyć się przebarwień? Poznaj skuteczne zabiegi

Jak pozbyć się przebarwień? Poznaj skuteczne zabiegi
Autor
Anna Dobrzanska

Jak zwalczyć przebarwienia na twarzy? Zastosować domowe sposoby, a może po prostu używać kryjącego podkładu? Niestety – oba sposoby będą skuteczne wyłącznie w wypadku bardzo delikatnych zmian kolorytu. Jeśli masz wyraźne przebarwienia, nie trać czasu – zainwestuj w profesjonalny zabieg.

Przebarwienia na skórze – poznaj ich podstawowe rodzaje

Czym są przebarwienia? W większości przypadków to po prostu skupiska nadmiernie nagromadzonej w skórze melaniny. Istnieją różne typy tej dolegliwości. Zanim wybierzesz się na zabieg rozjaśniający, warto dokładnie określić rodzaj przebarwień, występujących na twojej twarzy.Często występującym rodzajem przebarwień jest ostuda, czyli melasma. Pojawia się w postaci symetrycznych plam o kilka tonów ciemniejszych niż naturalny odcień skóry. Najczęściej występuje na czole, policzkach lub nad górną wargą. Może współwystępować z zaburzeniami hormonalnymi. Ostuda to dolegliwość dotykająca przede wszystkim panie po 30. roku życia.Innym typem przebarwień są plamy soczewicowate, zwane też plamami starczymi. Przypominają one kształtem ziarna soczewicy i mają ciemny odcień – od brązu aż po czerń. Najczęściej występują na twarzy, a także dłoniach i szyi. Wbrew nazwie, takie przebarwienia mogą pojawiać się już po 30. roku życia, chociaż najczęściej występują w wieku około 50 lat.Kolejnym, bardzo częstym rodzajem przebarwień są piegi. Te delikatne plamki, widoczne na twarzy i na całym ciele, mogą pojawiać się już we wczesnym dzieciństwie.Innym, bardzo nieestetycznym rodzajem przebarwień są te, które pozostawia trądzik młodzieńczy. Są to czerwone plamy, występujące przeważnie na policzkach.

Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na usuwanie przebarwień na twarzy

Zanim wybierzesz się na wybrany zabieg usuwania przebarwień, najlepiej skonsultuj się z lekarzem dermatologiem. Określi on dokładnie typ występujących u ciebie przebarwień oraz stopień ich zaawansowania. Wesprze cię także w wyborze odpowiedniej terapii. Dokładnego określenia rodzaju i stopnia zaawansowania przebarwień dokonuje się przy pomocy urządzenia zwanego lampą Wooda. Takie badanie jest krótkie i bezbolesne.Pamiętaj też, że większość przebarwień ciemnieje pod wpływem światła słonecznego. Dlatego, jeśli zauważysz na swojej skórze ciemniejsze obszary, zaopatrz się jak najszybciej w krem z filtrem przeciwsłonecznym. Taki kosmetyk nie usunie wprawdzie plam na skórze, ale dzięki niemu nie będą one stawały się coraz ciemniejsze.Co zrobić, jeśli zmiany skórne są w twoim wypadku wynikiem ciąży? Niestety z zapisaniem się na zabieg musisz poczekać do momentu rozwiązania. Tego typu kuracje nie są bowiem polecane paniom spodziewającym się dziecka.Wiele osób pyta, czy zabiegi usuwania przebarwień na twarzy są bolesne. W tej kwestii dużo zależy od użytych preparatów lub sprzętu, a przede wszystkim od wrażliwości twojej skóry. W większości przypadków nie ma mowy o silnym bólu, jednak możesz odczuwać pieczenie lub podrażnienie skóry.

Laserowe usuwanie przebarwień na twarzy – jak to wygląda i ile kosztuje

Osobom, którym dokuczają wyraźne przebarwienia na twarzy, często poleca się zabiegi laserowe. Na czym one polegają? Wszystko zależy od zastosowanego sprzętu. W większości przypadków wiązka lasera pozwala rozbić skupiska melaniny na małe cząsteczki, które zostają usunięte przez organizm. Taki zabieg uchodzi za najbardziej uniwersalny. Można go stosować przy większości typów przebarwień, nawet dość ciemnych. Kuracja powinna być praktycznie bezbolesna. Pacjent może odczuwać jedynie lekkie ukłucia. Bardziej wrażliwym osobom poleca się stosowanie maści znieczulającej.Warto być przygotowanym na to, że tuż po zabiegu przebarwienie może wydawać się ciemniejsze. Jest to jednak najzupełniej normalne zjawisko. Z czasem, dzień po dniu, zmiana skórna zacznie blednąć. W zależności od początkowego koloru przebarwienia usunięcie może wymagać nawet pięciu zabiegów wykonywanych w odstępie około 3 tygodni.Koszt jednego zabiegu różni się w zależności od miasta, gabinetu oraz stosowanego sprzętu. Przede wszystkim jednak zależy od wielkości przebarwienia. Za jeden zabieg usunięcia niewielkiego defektu zapłacimy od około 200 zł. Natomiast pojedynczy zabieg usuwania przebarwienia zajmującego całe czoło lub cały policzek będzie kosztować od około 400 zł.Najczęstszymi przeciwwskazaniami do laseroterapii przebarwień są nowotwory skóry, silna opalenizna oraz niedawno przebyte chemiczne peelingi. Zabiegów laserowych nie wykonuje się także osobom przyjmującym leki powodujące zwiększoną wrażliwość na światło, w tym także leki ziołowe, na przykład na bazie dziurawca. Laserowe usuwanie przebarwień nie jest polecane paniom, które spodziewają się dziecka.

Jak zlikwidować przebarwienia na twarzy przy pomocy peelingu i ile za to zapłacisz

Innym sposobem usuwania przebarwień są peelingi chemiczne. Seria takich zabiegów ma za zadanie nie tylko usunąć nieestetyczne plamy, lecz także w naturalny sposób stymulować procesy odnowy skóry. Dzięki temu masz szansę pozbyć się drobnych zmarszczek i poprawić jędrność cery.Przed zabiegiem twoja twarz zostanie oczyszczona, a okolice oczu i ust zabezpieczone specjalnym, tłustym kremem. Sam zabieg polega na nałożeniu na twarz kwasowej maseczki. Przeważnie stosuje się tu kwasy owocowe. Rodzaj kosmetyku musi być indywidualnie dobrany do cery i rodzaju przebarwienia. Czasem zabieg wywołuje lekkie, lecz niezbyt dokuczliwe szczypanie. Tuż po nim twarz może być lekko zaczerwieniona. Przez dwa do trzech dni skóra może też się łuszczyć. Są to oznaki, że nasze tkanki się regenerują. Łuszczącego się naskórka nie należy zdrapywać.Podobnie jak w przypadku zabiegów laserowych, do usunięcia przebarwienia potrzebna jest seria zabiegów, przeważnie od pięciu do dziesięciu. Cena jednego zabiegu waha się zazwyczaj od 140 zł do 200 zł.Taką kurację odradza się osobom posiadającym świeże rany, uszkodzenia skóry lub liczne wykwity trądzikowe. Dlatego jeśli chcesz w ten sposób walczyć z przebarwieniami po trądziku, najpierw pozbądź się ropnych zmian. Do innych przeciwwskazań należy łuszczyca i aktywna opryszczka. Przeważnie odradza się ten zabieg także paniom w ciąży oraz karmiącym.W sprzedaży są dostępne kwasy do samodzielnego stosowania w domu. W tej kwestii trzeba jednak zachować dużą ostrożność. Rodzaj i moc kwasu oraz czas jego działania powinien być indywidualnie dobrany przez specjalistę. Do bezpiecznego stosowania takich preparatów nie wystarczy pobieżna wiedza ani lektura ulotki. Nieumiejętne stosowanie kwasów na skórę może spowodować więcej szkód niż korzyści.

Bezpieczny zabieg na przebarwienia, czyli ile kosztuje terapia depigmentacyjna

Ciekawą propozycją dla osób cierpiących na przebarwienia na twarzy jest też terapia depigmentacyjna. Taki zabieg wykonuje się przy pomocy specjalnych kremów, na przykład Cosmelan lub Dermamelan. Pozwala on bezpiecznie zlikwidować większość rodzajów przebarwień.Kuracja składa się z dwóch etapów. Podczas etapu pierwszego specjalista nakłada na twoją twarz odpowiedni preparat. W zależności od typu przebarwień oraz rodzaju skóry krem ma pozostać na twarzy od kilku nawet do dziesięciu godzin. Po upływie określonego czasu należy zmyć go samodzielnie w domu. Drugi etap polega na codziennej aplikacji otrzymanego w salonie kremu. Pierwsze efekty będą widoczne już po kilku dniach. Większość specjalistów zaleca jednak stosowanie preparatu przez okres do około trzech miesięcy. Cena całej kuracji wynosi od 1500 zł do 2000 zł.W pierwszych dniach skóra może być lekko podrażniona. Możesz też obserwować jej złuszczanie. Podobnie jak w przypadku peelingu kwasowego, taki objaw nie powinien wywoływać twojego niepokoju.Taka kuracja jest nieinwazyjna i uchodzi za bezpieczną. Odradza się ją jedynie osobom cierpiącym na silne alergie oraz infekcje skóry. Nie jest to zabieg polecany paniom w ciąży.

Jak pozbyć się przebarwień przy pomocy mezoterapii mikroigłowej

Mezoterapia mikroigłowa to zabieg mający za zadanie pobudzić naturalne procesy regeneracji skóry. Poleca się ją przede wszystkim w przypadku małych przebarwień. Oprócz tego seria zabiegów powinna przynieść dodatkową korzyść, jaką jest poprawa jędrności skóry.Kuracja polega na stymulacji twarzy urządzeniem wyposażonym w maleńkie igły, o długości wynoszącej przeważnie od około 0,75 do 1 milimetra. Dodatkowo na twarz nakładany jest indywidualnie dobrany preparat, który pomaga rozjaśnić i wyrównać koloryt skóry. Tuż po zabiegu widoczne jest u wielu osób silne zaczerwienienie twarzy. Ustępuje ono samoistnie po około trzech dniach. Cera może być też przesuszona, dlatego pacjentom zaleca się regularne używanie kremu nawilżającego.Aby uzyskać najlepsze efekty usunięcia przebarwień, proponuje się zazwyczaj od czterech do sześciu zabiegów. Przerwy pomiędzy nimi powinny wynosić od trzech do nawet sześciu tygodni. Cena takiego zabiegu waha się od około 150 zł aż do 400 zł. Wiele zależy tutaj zarówno od długości, jak i ilości stosowanych igieł, ale też od rodzaju preparatu użytego do zabiegu.Mezoterapia jest dla większości osób zabiegiem praktycznie bezbolesnym. Igły stosowane podczas kuracji są tak krótkie, że nie wywołują bólu. Niemniej jednak bardziej wrażliwym osobom może towarzyszyć uczucie dyskomfortu.Najczęstsze przeciwwskazania to okres ciąży oraz dolegliwości takie jak trądzik różowaty, łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry. Taki zabieg nie będzie dobrym wyborem dla osób mających tendencję do powstawania blizn.Rolki z igłami o różnej długości, przeznaczone do mezoterapii domowej, można za niewielką kwotę nabyć przez Internet. Do użytku domowego zaleca się jednak wyłącznie igły o maksymalnej długości 0,5 milimetra. Charakteryzują się one delikatniejszym działaniem, ale też mniejszą skutecznością. Mimo że jest to kuracja o niewielkiej inwazyjności, przed samodzielnym wykonaniem takiego zabiegu konieczna jest konsultacja z kosmetyczką.

zabiegi na przebarwienia

Należy jeszcze wspomnieć o mikropigmentacji, która w kosmetyce estetycznej i medycynie stosowana jest od lat. Z jej pomocą można odtworzyć linię włosów, brodawek sutkowych, ukryć blizny czy właśnie zakamuflować przebarwienia. Najpopularniejszą formą takiego zabiegu jest makijaż permanentny, który najczęściej stosowany jest do brwi, powiek górnych i dolnych oraz ust. Cena makijażu permanentnego zależy od wybranej metody, partii skóry oraz ilości użytego barwnika.

Ceny podane w artykule mają charakter orientacyjny.

Najnowsze porady