Powrót
18.7.2017

Ile kosztuje wizyta u dietetyka i rozpisanie diety?

Ile kosztuje wizyta u dietetyka i rozpisanie diety?
Autor
Anna Dobrzanska

W Polsce szybko rośnie zainteresowanie wiedzą z zakresu zdrowego odżywiania. Rzadziej szukamy wymyślnych diet cud, bo celem przestała być jedynie utrata zbędnych kilogramów. Chcemy nauczyć się prawidłowych nawyków żywieniowych i na stałe wprowadzić je w życie. Pomocna może być konsultacja u dietetyka. Jak przebiega taka wizyta i ile kosztuje? Jak się do niej przygotować?

Zdrowe odchudzanie – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem do bezpiecznego i skutecznego odchudzania jest wybór odpowiedniego dietetyka. Poszukaj w Internecie opinii o poszczególnych specjalistach i popytaj wśród znajomych, bo być może ktoś z twojego otoczenia jest w stanie polecić kogoś sprawdzonego i jednocześnie niedrogiego.

Jakie badania do dietetyka?

Przed pierwszą wizytą wykonaj podstawowe badania krwi (morfologia, poziom glukozy i cholesterolu) oraz badanie ogólne moczu. Jeśli wiesz, że masz problemy z tarczycą, lub podejrzewasz, że możesz mieć, sprawdź również poziom hormonu tarczycowego (TSH). Poproś lekarza rodzinnego o skierowanie na badania, dzięki czemu zrobisz je bezpłatnie. Wyniki zabierzesz na pierwszą konsultację dietetyczną.

Dziennik żywieniowy

Niektórzy dietetycy dla poszerzenia informacji o pacjencie proszą o przyniesienie ze sobą tzw. dzienniczka żywieniowego. Zwykle jest to szczegółowy spis wszystkiego, co jedliśmy i piliśmy w ciągu dwóch dni roboczych i jednego dnia wolnego. Koniecznie podaj przybliżoną wagę poszczególnych posiłków lub chociaż szacunkową ilość spożywanego jedzenia (np. pół szklanki, dwie łyżki). Pamiętaj, żeby dopisać godziny posiłków.

Dlaczego nie mogę schudnąć?

Być może, mniej lub bardziej świadomie, popełniasz pewne błędy podczas swojej diety. Przeprowadź więc żywieniowy rachunek sumienia, a jego wyniki wypisz na kartce. Zastanów się między innymi, jak wyglądają twoje posiłki w ciągu tygodnia, a jak w weekend. Czy jadasz śniadania? Jak często pozwalasz sobie na słodycze lub słone przekąski? Czy pamiętasz, żeby codziennie jeść 5 porcji warzyw lub owoców? Jak często jesz smażone mięso? Czy pijesz colę, napoje energetyczne, słodzone napoje gazowane? Czy unikasz jedzenia ryb morskich? Czy pijesz kawę lub alkohol, a jeśli tak, to w jakich ilościach? Czy stołujesz się na mieście? Jakie leki i suplementy diety przyjmujesz? Ile razy próbowałeś się już odchudzać i z jakim rezultatem? Czy cierpisz na nadciśnienie lub cukrzycę? Czy palisz papierosy? Jak często uprawiasz sport? Czy twoja praca jest siedząca? Czy masz jakieś alergie pokarmowe?

Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka?

Pierwsza wizyta w poradni dietetycznej opiera się przede wszystkim na wywiadzie żywieniowym, dlatego tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie się do wymienionych przed chwilą pytań. Większość z nich na pewno usłyszymy. Po rozmowie trwającej zwykle około pół godziny dietetyk nas dokładnie zważy i zmierzy (wzrost, obwód talii i bioder, wielkość fałdów skórno-tłuszczowych). Na podstawie otrzymanych wyników wyliczy wskaźnik masy ciała BMI, który wskaże, czy mamy prawidłową wagę. W niektórych poradniach dowiemy się także, jaki mamy wiek metaboliczny.

Analiza składu ciała i zalecenia

Następnie dietetyk przy pomocy specjalnego urządzenia, przypominającego zwykłą wagę łazienkową, przeprowadzi szczegółową analizę składu naszego ciała (metoda bioimpedancji). Dzięki niej poznamy dokładną zawartość tkanki tłuszczowej, wody, masy mięśniowej oraz tłuszczu okołonarządowego (w procentach).Badanie jest bezbolesne i trwa bardzo krótko. Na urządzeniu staje się boso. Najlepiej przyjść w lekkim ubraniu, minimum 2 godziny po posiłku. Przed analizą składu ciała przez 12 godzin nie można pić kawy i alkoholu, należy też unikać wzmożonej aktywności fizycznej. Miesiączka może lekko zaburzać wyniki badania, dlatego kobiety powinny umówić się na konsultację po jej zakończeniu. Na koniec pierwszej konsultacji otrzymamy zalecenia i wskazówki, które pomogą nam wprowadzić zmiany w życie. Dietetyk może nas poprosić o prowadzenie szczegółowego dzienniczka żywieniowego aż do kolejnej wizyty. Ta zwykle ma miejsce po 2-4 tygodniach.

Dieta od dietetyka

Na drugiej wizycie w poradni dietetycznej otrzymujemy przygotowany dla nas jadłospis, rozpisany najczęściej na 7 lub 14 dni. W niektórych poradniach zostanie on nam wysłany drogą e-mailową po pierwszej konsultacji, nie jest to jednak regułą, ponieważ część dietetyków woli spotkać się z pacjentem, aby móc z nim omówić zaproponowane menu, odpowiedzieć na ewentualne pytania i wyznaczyć cel na pierwszy okres trwania kuracji. W naszym jadłospisie znajdziemy wszystkie potrzebne składniki i wskazówki do przygotowania posiłków. Czasami dołącza się do niego różne zalecenia. Warto zachować ostrożność w przypadku dietetyków proponujących jadłospisy bazujące na drogich suplementach (np. koktajle, zupy w proszku, soki z dużą zawartością błonnika), choć czasem rzeczywiście są one niezbędne (np. witamina D3 w okresie jesienno-zimowym). Pamiętajmy, że przy odpowiednio zbilansowanej diecie nie trzeba stosować suplementów.

Testy na nietolerancje pokarmowe

Podczas kuracji warto wykonać test na nietolerancje pokarmowe. Badanie nie jest tanie, ale pozwoli nam zidentyfikować i wyeliminować z diety produkty, które nam szkodzą. Powszechnie występujących nietolerancji pokarmowych nie należy mylić z alergiami pokarmowymi, które występują dość rzadko (obserwuje się je u kilku procent populacji[1]). W przypadku alergii reakcja organizmu na dany produkt jest silna i szybka (do około 2 godzin), a przy nietolerancji pokarmowej odpowiedź organizmu pojawia się nawet po 2-3 dniach w postaci m.in. bólów głowy, biegunek, wzdęć, zmęczenia, problemów skórnych, wrażenia opuchnięcia.

Bezpieczne i skuteczne odchudzanie

Liczba wizyt kontrolnych podczas kuracji różni się w zależności od konkretnego pacjenta, jego potrzeb i założonych celów. Zwykle odbywają się one w odstępach 2- lub 3-tygodniowych.Podczas spotkań dietetyk będzie weryfikował, w jaki sposób radzimy sobie z otrzymanymi zadaniami, sprawdzał osiągane efekty, dokonywał pomiarów, wspierał i motywował do dalszej wytężonej pracy, czasami też zmieniał jadłospis lub ustalał go na nowo, uwzględniając naszą sytuację życiową i aktualne możliwości. Ostatecznie w trakcie cyklicznych konsultacji nauczymy się prawidłowych nawyków żywieniowych, zasad komponowania zbilansowanej diety, łączenia produktów i smaków, a także sposobów przygotowywania posiłków tak, aby zachować jak najwięcej wartości odżywczych wykorzystywanych produktów. Dzięki tym wszystkim zmianom (przy odpowiednim dbaniu o kondycję) uzyskamy wymarzoną sylwetkę i poprawimy wyniki badań. Podczas spotkań z dietetykiem nauczymy się też, co robić, by nie spotkał nas efekt jo-jo, a wypracowane rezultaty były trwałe i stanowiły stały bodziec zachęcający do dalszego wysiłku.

Porady dietetyka online i przez telefon

W wielu przypadkach możemy liczyć na stały kontakt ze swoim dietetykiem także między poszczególnymi wizytami. Czasami poradnia oferuje również bezpłatne konsultacje telefoniczne lub e-mailowe w ramach tzw. coachingu dietetycznego. Warto z nich korzystać, jeśli pojawią się jakieś pytania lub wątpliwości.Także cała kuracja dietetyczna może odbyć się przez Internet. Taka opcja jest przydatna zwłaszcza wtedy, gdy się wstydzisz bezpośredniego kontaktu z dietetykiem, jesteś zapracowany lub masz utrudniony dojazd do poradni. Jeśli zdecydujesz się na profesjonalne odchudzane online, na początku zostaniesz poproszony o wypełnienie szczegółowej ankiety (będzie to wywiad żywieniowy), a potem otrzymasz jadłospis ułożony specjalnie dla Ciebie. Podczas kuracji online będziesz mógł również porozmawiać z dietetykiem przez telefon, gdy będziesz potrzebować wsparcia lub rozwiania pojawiających się wątpliwości.

Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Niestety, w większości poradni dietetycznych nie ma możliwości skorzystania z porady w ramach świadczeń NFZ. W nielicznych placówkach konsultacje są refundowane przez NFZ, jeśli pacjent cierpi na otyłość I stopnia. W takich ośrodkach dowiemy się wprawdzie, jak schudnąć, ale nie otrzymamy indywidualnego jadłospisu. Jeśli chcemy zainwestować w nasze zdrowie i wygląd, zadbać o poprawę naszych nawyków żywnościowych, uzyskać i utrzymać prawidłową wagę oraz zminimalizować skutki tzw. chorób dietozależnych, musimy przygotować się na dość spore wydatki. Za miesięczną kurację (konsultacja wstępna, dwa jadłospisy 14-dniowe, dwie konsultacje kontrolne) zapłacisz minimum 380-580 zł.

koszt kuracji u dietetyka
Koszt kuracji u dietetyka

[1] https://podyplomie.pl/pediatria/22144,alergia-pokarmowa-aktualny-stan-wiedzy

Ceny podane w tekście mają charakter orientacyjny.

Najnowsze porady