Powrót
6.3.2023

Ile kosztuje wyrwanie ósemki

Ile kosztuje wyrwanie ósemki
Autor
Anna Dobrzanska

Nawet osoby, które na co dzień nie bledną ze strachu na myśl o fotelu dentystycznym, zazwyczaj nie wykazują zbytniego entuzjazmu na wieść o tym, że któryś z zębów kwalifikuje się do usunięcia. Pod tym względem najgorszą zaś sławą cieszą się ósemki, bowiem często to właśnie po ich usunięciu pacjent najdłużej dochodzi do siebie. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Co bywa częstym wskazaniem do usunięcia zębów mądrości? Jak przebiega zabieg i ile kosztuje usuwanie ósemek?

Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego usuwanie ósemek tak często jest koniecznością?
  2. Jak się przygotować do wyrywania ósemki?
  3. Jak wygląda wyrwanie ósemki? Czy ekstrakcja zęba mądrości jest bolesna?
  4. Dolegliwości i powikłania po usunięciu ósemki – które są niepokojące?
  5. Ile kosztuje wyrwanie ósemki? Koszty ekstrakcji zębów

Dlaczego usuwanie ósemek tak często jest koniecznością?

Ósemki to zęby kłopotliwe. Są pozostałością po naszych przodkach, obecnie jednak raczej przysparzają nam problemów niż dostarczają korzyści. Lista potencjalnych kłopotów z zębami mądrości jest długa: mogą wcale nie wyrosnąć (tylko zostać w dziąśle), mogą też wyrosnąć krzywo lub w złym miejscu albo, wyrastając, doprowadzić do powstania wady zgryzu. Ponieważ są schowane głęboko z tyłu jamy ustnej, często nie czyścimy ich wystarczająco dokładnie, więc ósemki są bardziej od innych zębów narażone na próchnicę (w dodatku niekiedy zarażają nią zęby z nimi sąsiadujące). Czy warto więc usuwać je profilaktycznie? Decyzja ta jest wypadkową wielu zmiennych i zawsze powinna być wynikiem konsultacji pacjenta ze stomatologiem, ewentualnie również ortodontą. Prawidłowo ustawione, zdrowe i niezaburzające zgryzu ósemki raczej nie będą przeznaczone do ekstrakcji. Jednak, gdy zaczynają sprawiać problemy, kwalifikują się do usunięcia znacznie częściej od innych zębów, ponieważ ich brak raczej nie wpływa ani na estetykę naszego uśmiechu, ani na komfort podczas spożywania posiłków.

Jak się przygotować do wyrywania ósemki?

Przed zabiegiem powinno się wykonać zdjęcie RTG szczęki (możesz otrzymać takie zalecenie od swojego stomatologa). Po co? Aby chirurg mógł sprawdzić, jak zbudowane są korzenie usuwanego zęba. Jeśli są bardzo długie i zahaczają o kość, zabieg może być bardziej skomplikowany niż w przypadku prostych, krótkich korzeni. Na zdjęciu można też ocenić, czy nie ma zmian zapalnych w kości. Niektórzy lekarze mogą też profilaktycznie zalecić ci serię szczepień przeciw WZW B, czyli wirusowemu zapaleniu wątroby. Jest to szczepienie często zalecane przed zabiegami chirurgicznymi (jedna seria szczepień daje jednak odporność na wiele lat). Warto zapisać się na zabieg z odpowiednim wyprzedzeniem. Wybierając termin, uwzględnij fakt, że kobiety nie powinny mieć wykonywanej ekstrakcji dwa dni przed miesiączką ani dwa dni po niej. Dobrze jest też zaplanować następujące po nim dni, tak aby mieć możliwość odpoczynku w przypadku dokuczliwych dolegliwości. W dniu zabiegu powstrzymaj się od wykonywania obowiązków domowych. Bezpośrednio po ekstrakcji możliwe jest wystąpienie silnego osłabienia – lepiej więc nie prowadzić pojazdów. Przed operacją warto też zjeść posiłek, bo przez kilka godzin po niej nie będzie to możliwe.

Jak wygląda wyrwanie ósemki? Czy ekstrakcja zęba mądrości jest bolesna?

W dzisiejszych czasach praktycznie żaden zabieg stomatologiczny nie powinien nam przysparzać silnego bólu. W razie konieczności przeprowadzenia borowania zęba albo leczenia kanałowego, przysługuje nam znieczulenie, które powinno zapewnić całkowitą ochronę przed bólem. Nie inaczej jest w przypadku usuwania zębów.

Przed zabiegiem chirurg stomatolog znieczula pacjenta. Znieczulenie miejscowe podaje się w zastrzyku – samo to może być nieco bolesne. Następnie lekarz upewnia się, że owo znieczulenie już działa (zazwyczaj trzeba odczekać kilka minut) i dopiero wówczas przystępuje do ekstrakcji. Niekiedy możliwe jest wyrwanie zęba standardowym sposobem, poprzez podważenie i wyciągnięcie go z kości. W takiej sytuacji cała operacja może zająć dosłownie kwadrans. Jeśli jednak ząb nie wyrósł prawidłowo (tylko np. pod kątem), prawdopodobnie konieczna będzie ekstrakcja chirurgiczna, inaczej mówiąc dłutowanie. Wiąże się ono z przecięciem i odsłonięciem dziąsła, tak aby odkryć usuwany ząb. Niekiedy konieczne jest usunięcie części kości przy pomocy specjalnej wiertarki, tak aby dostać się do zęba, który również może być najpierw podzielony na kilka części i dopiero wtedy usunięty. Chociaż brzmi to mało zachęcająco, w trakcie zabiegu nie będziemy odczuwali bólu, a jedynie ewentualny nacisk czy ciągnięcie. Rana taka zostanie po zabiegu zszyta. W przypadku zwykłej ekstrakcji chirurg może zrezygnować ze zszywania.

Wyrwanie ósemki - jak się przygotować - infografika
Wyrwanie ósemki - jak się przygotować - infografika

Dolegliwości i powikłania po usunięciu ósemki – które są niepokojące?

Kiedy po zabiegu minie działanie środka znieczulającego, może pojawić się silny ból, dlatego dobrze jest zawczasu zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe, które pomogą w pierwszych, najtrudniejszych godzinach po ekstrakcji. W tym czasie nie powinno się też nic jeść ani pić. Po kilku godzinach od usunięcia zęba można zacząć przyjmować posiłki czy napoje, powinny jednak być miękkie, delikatne (nie pikantne) i najlepiej chłodne, a na pewno nie gorące. Do końca dnia trzeba zrezygnować z alkoholu i papierosów.

Po pewnym czasie na tej stronie twarzy, po której mieliśmy usuwanego zęba, może się również pojawić opuchlizna. To również jest naturalna reakcja organizmu. Możemy ją łagodzić zimnymi okładami. Inne możliwe dolegliwości to np. szczękościsk, krwawienie z rany czy wspomniane już ogólne osłabienie. Silny ból i opuchlizna zazwyczaj towarzyszą nam około 3-4dni po zabiegu.

W dniach bezpośrednio po ekstrakcji konieczne jest wyjątkowo skrupulatne dbanie o higienę jamy ustnej, należy jednak powstrzymać się od intensywnego wypłukiwania jej. Możemy wówczas bowiem niechcący usunąć skrzep, który w naturalny sposób wytworzył się w ranie. To z kolei może doprowadzić do powstania tzw. „suchego zębodołu”, czyli zapalenia zębodołu, powikłania poekstrakcyjnego, które wiąże się z bardzo silnym, pulsującym bólem i koniecznością kolejnej wizyty u stomatologa. Ropne zapalenie rany również da silne dolegliwości bólowe, ale dodatkowo mogą pojawić się gorączka i ogólne złe samopoczucie. Naszą czujność powinno też wzbudzić silne krwawienie z rany, które nie ustępuje po kilku godzinach od zabiegu.

Ile kosztuje wyrwanie ósemki? Koszty ekstrakcji zębów

O ile usuwanie innych zębów z reguły jest prostsze i, co za tym idzie, sporo tańsze (średnio ok. 100-250 zł w zależności m.in. od liczby korzeni), o tyle ekstrakcja zębów mądrości to trudniejszy zabieg i kosztuje odpowiednio więcej. W dużych miastach jego koszt wynosi przeciętnie około 300-400 zł, a w trudniejszych przypadkach (np. ekstrakcji chirurgicznej z dłutowaniem) dochodzi do 500-600 zł, a nawet ok. 800 zł (w droższych klinikach, w przypadku skomplikowanej ekstrakcji zęba zatrzymanego). Nieco mniej zapłacimy w tańszych regionach kraju i w mniejszych miejscowościach – tam widełki obejmują przedział cenowy mniej więcej od 200 do 400 zł. Za ewentualne znieczulenie dopłacimy średnio ok. 30-50 zł, a za zszycie rany ok. 80-150 zł. Kwoty te mogą być również wliczone w cenę zabiegu.

Usunięcie ósemki - co po zabiegu, ile kosztuje zabieg
Usuwanie ósemek - ile kosztuje zabieg?

Zabiegi stomatologiczne nie należą do najtańszych - co gorsze - często wymagają szybkiej, niecierpiącej zwłoki interwencji lekarza. Jeśli w twoim budżecie domowym aktualnie brakuje środków na wykonanie zabiegu, pożyczka online może być rozwiązaniem. Niektóre zabiegi stomatologiczne nie mogą czekać, a pożyczkę możesz spłacić z następnej pensji. Warto jednak pamiętać o tym, aby pożyczać odpowiedzialnie - tzn. na miarę swoich możliwości finansowych i zdolności do spłaty.

Najnowsze porady