Powrót
4.3.2019

Ile kosztuje suszarka bębnowa? Lepsza suszarka czy pralkosuszarka?

Ile kosztuje suszarka bębnowa? Lepsza suszarka czy pralkosuszarka?
Autor
Anna Dobrzanska

Z suszarką bębnową jest podobnie jak z wieloma innymi współczesnymi udogodnieniami. Można się bez niej obejść, ale gdy już ją sobie sprawimy, jest wielce prawdopodobne, że nie będziemy mogli wyobrazić sobie bez niej życia. Po co kupować suszarkę do ubrań? Jak ją wybrać? A może najlepiej kupić urządzenie wielofunkcyjne, czyli pralkosuszarkę? Ile to kosztuje?

Jak działa suszarka do ubrań?

Suszarka bębnowa to urządzenie, które wyglądem przypomina pralkę, jednak jego działanie polega na suszeniu już wypranych, wilgotnych tkanin przy pomocy ciepłego powietrza i odprowadzaniu na zewnątrz powstałej w taki sposób pary wodnej.

Rodzaje suszarek do ubrań: wywiewowe, kondensacyjne, z pompą ciepła

Suszarki do ubrań dzielą się na kondensacyjne lub wywiewowe (ewakuacyjne). Te drugie wymagają podłączenia do wentylacji, przez którą usuwana jest woda z suszonych tkanin. Jest to jednak starszy typ tego urządzenia, używany głównie w wolnostojących domach (trzeba mieć możliwość podłączenia suszarki do wentylacji).

Suszarki kondensacyjne są nowocześniejsze i to one coraz częściej goszczą w naszych domach. Para wodna jest skraplana i gromadzona w kondensatorze, skąd należy ją wylewać (chyba że dane urządzenie samodzielnie usuwa ją do kanalizacji). Istnieje jeszcze jeden, najbardziej zaawansowany technologicznie rodzaj suszarek: kondensacyjne z pompą ciepła, która umożliwia odzyskanie części energii cieplnej.

Czy warto kupić suszarkę bębnową?

·  Zalety suszarek do ubrań

Podstawową zaletą tego urządzenia jest oszczędność miejsca i czasu. Susząc w ten sposób ubrania, unikamy rozkładania w mieszkaniu tradycyjnej suszarki, na której tkaniny wiszą czasem nawet parę dni. Pozytywnym skutkiem ubocznym suszenia ubrań w suszarce jest też fakt, że z reguły nie wymagają one późniejszego prasowania – wyciągamy je na tyle wygładzone, że nie trzeba już korzystać z żelazka. Znowu zatem oszczędzamy miejsce (np. na rozłożenie deski), ale nade wszystko czas. Ubrania prosto z suszarki są również miękkie, co użytkownicy tych urządzeń szczególnie doceniają w przypadku ręczników, które – prane w wysokich temperaturach – potrafią z czasem stać się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Po wysuszeniu ich w suszarce na powrót są miękkie. Zaletą suszarki jest też możliwość odświeżenia materiału bez konieczności jego prania. Jeśli dane ubranie nie posiada zabrudzeń, ale nie jest już tak pachnące jak zaraz po praniu (np. przeleżało długo w szafie), cykl suszenia pozwoli przywrócić mu świeżość.

·  Wady suszarek do ubrań

Podstawową wadą jest zużycie energii – nawet najbardziej oszczędne urządzenie jest wciąż droższe od suszenia ubrań w tradycyjny sposób, poprzez rozwieszenie ich na zwykłej suszarce stelażowej. Ponadto nie każdą tkaninę możemy bez przeszkód umieścić w bębnie urządzenia – należy zawsze przed nastawieniem programu sprawdzać metki ubrań i pozostałych tkanin. Niektóre z nich w trakcie suszenia mogą ulec bezpowrotnemu uszkodzeniu. W suszarkach nie poleca się suszyć m.in. wełny, jedwabiu czy innych delikatnych materiałów. Kolejną wadą suszarek jest ograniczona pojemność, najczęściej mniejsza niż ładowność pralki. Oznacza to, że jeśli zapakujemy bęben pralki „pod korek”, to prawdopodobnie i tak później nie wysuszymy całego prania na raz.

Suszarka bębnowa do ubrań - zalety i wady - inografika
Suszarka bębnowa do ubrań - zalety i wady

Czy suszarka niszczy ubrania?

Obiegowa opinia mówi, że suszarki bębnowe mogą niszczyć tkaniny albo przyspieszać ich zużycie. Jest to mit – uszkodzenie może wynikać jedynie z niezastosowania się do ostrzeżeń producenta umieszczonych na metce. Jeśli dane ubranie ma oznaczenie informujące, że można je suszyć w suszarce, nie mamy powodów do obaw. Nowoczesne suszarki są bezpieczne dla naszych ubrań, co więcej, nawilżanie ich parą może być korzystne dla ich regularnej pielęgnacji.

Suszarka czy pralkosuszarka?

Spośród urządzeń AGD suszarki są jednym z najmniej popularnych w polskim społeczeństwie. Jeśli już chcemy korzystać z takiej funkcjonalności, częściej sięgamy po pralkosuszarkę, co pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale przede wszystkim miejsce w mieszkaniu (zamiast dwóch sporych urządzeń kupujemy jedno). Czy zatem warto w ogóle rozważyć kupno suszarki jako osobnego sprzętu? Jakie są zalety tego rozwiązania? W przypadku pralkosuszarki musimy się liczyć z jej większą awaryjnością (ponieważ wykonuje więcej pracy), ponadto w razie awarii nie mamy ani pralki, ani suszarki (aczkolwiek w przypadku usterki pralki, suszarka raczej i tak byłaby mało przydatna). Nie możemy też wysuszyć pełnego załadunku pralki. Osobne urządzenia to rozwiązanie wygodniejsze, które zapewnia większą niezawodność sprzętów, jednak wymaga zużycia znacznie więcej miejsca w mieszkaniu. Jest to też droższa opcja.

Jak suszyć w suszarce bębnowej? O czym pamiętać?

Wspominaliśmy już o tym, że suszarka do prawidłowego działania potrzebuje nieco przestrzeni w bębnie, dlatego należy przestrzegać maksymalnego załadunku dla danego programu suszenia. O czym jeszcze warto pamiętać? Im mniej ubrań w suszarce, tym szybciej będą suche. Jeśli więc potrzebujesz szybko wysuszyć przed wyjściem jeden czy dwa elementy garderoby, spokojnie możesz nastawić krótszy program niż zazwyczaj. Wkładając ubrania do bębna, zwróć uwagę, by suwaki były zasunięte, a kieszenie opróżnione (choć prawdopodobnie robisz to już przy wstawianiu prania). Bardzo ważny jest też dobór odpowiedniego programu w zależności od rodzaju materiału i ilości rzeczy oraz niesuszenie tkanin, które się do tego nie nadają. Wkładając załadunek do suszarki, pamiętaj, by był on już odwirowany (nie powinno się suszyć rzeczy ociekających wodą). Istotna jest też poprawna obsługa suszarki, to znaczy opróżnianie pojemnika z wodą według zaleceń producenta, a także odpowiednio częste oczyszczanie filtra.

Ile kosztuje suszarka bębnowa do ubrań? Ile kosztuje pralkosuszarka?

Najtańszą wolnostojącą suszarkę kupisz już za kwotę poniżej 1000 zł. Przeciętna cena średniej klasy sprzętu to ok. 1500-2000 zł, natomiast bardzo dobra suszarka może kosztować około 3000-5000 zł. Wówczas będzie ona miała wysoką klasę energetyczną (A++), co na dłuższą metę pozwoli nam w mniejszym stopniu odczuć większe zużycie prądu. Może mieć również sporą ładowność, np. ok. 8 kg, co spokojnie pozwoli wysuszyć nawet sporą ilość tkanin naraz. Najtańsza pralkosuszarka to koszt ok. 1100-1600 zł. W takim urządzeniu klasa energetyczna to A (niekiedy nawet B), a ładowność suszarki – ok. 5 kg (ładowność pralki może być przy tym 1-3 kg większa). Ceny najdroższych pralko uszarek sięgają ok. 4000 zł.

Ile kosztuje suszarka bębnowa do ubrań - infografika
Ile kosztuje suszarka bębnowa do ubrań

Ile kosztuje używanie suszarki?

Urządzenie o niskiej klasie energetycznej może odczuwalnie zwiększyć wysokość naszych comiesięcznych rachunków (przy częstym użytkowaniu – nawet o ok. 70-100 zł). Większość suszarek jednak nie jest tak droga w użyciu. Najbardziej oszczędne spośród nich uszczuplą nasz budżet o zaledwie ok. 100 zł rocznie. W przypadku suszarki o klasie A++ jedno suszenie może nas kosztować ok. 1 zł (przy niepełnym załadunku nawet mniej). Ostateczny koszt zależy jednak od wielu czynników. Oprócz zużycia energii jest wśród nich m.in. taryfa, według której naliczane jest zużycie prądu, a także wybrany przez nas program, wilgotność suszonych materiałów i ich ilość.

Najnowsze porady