Powrót
1.9.2023

Ile kosztuje przegląd techniczny i serwis samochodu

Ile kosztuje przegląd techniczny i serwis samochodu
Autor
Anna Dobrzanska

Przegląd techniczny jest obowiązkowy dla każdego właściciela samochodu. Czy to tylko przykry obowiązek? Niekoniecznie. Przegląd auta jest istotny przede wszystkim z punktu widzenia twojego bezpieczeństwa. Dowiedz się, ile zapłacisz za wykonanie tej usługi.

Przegląd samochodu – poznaj podstawowe przepisy

Raz w roku masz obowiązek poddać swój samochód przeglądowi. Wyjątek stanowią nowe auta, kupione nie z drugiej ręki, lecz bezpośrednio od dealera. Stan takiego samochodu musimy skontrolować przed upływem trzech lat od rejestracji. Kolejny przegląd powinien mieć miejsce przed upływem dwóch lat. Dopiero potem mamy obowiązek poddawać auto badaniom technicznym co rok.

Na przegląd zgłaszamy się do stacji kontroli pojazdów. Należy mieć ze sobą dowód rejestracyjny samochodu. Cała procedura trwa nie więcej niż pół godziny. Diagnosta sprawdza między innymi stan opon, oświetlenia, amortyzatorów, silnika oraz skuteczność hamulców.

Jeśli podczas testów zostaną wykryte drobne usterki, auto będzie dopuszczone do ruchu, ale zostaniesz poinformowany o konieczności naprawy danych elementów.

W przypadku gdy wykryte usterki mogą stanowić poważne zagrożenie dla ruchu drogowego, diagnosta zatrzyma twój dowód rejestracyjny, a auto nie zostanie dopuszczone do ruchu. Musisz wówczas przetransportować samochód na własny koszt, naprawić uszkodzenia i ponownie stawić się na przegląd. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii znów możesz wsiąść za kierownicę swojego auta.

Przegląd techniczny samochodu - ceny
Przegląd techniczny samochodu - ceny

Ile kosztuje przegląd samochodu

Za przegląd auta osobowego bez instalacji gazowej zapłacisz ok. 98 zł. Do ceny badania musisz doliczyć 1 zł opłaty na rzecz CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Tę niewielką kwotę jesteś zobowiązany wnieść, gdy badanie zakończy się pozytywnie i otrzymasz wpis do dowodu rejestracyjnego.

Jeśli twoje auto nie przeszło testów z powodu wykrytych uszkodzeń, podczas następnej kontroli zapłacisz tylko za diagnozę tych systemów, które okazały się niesprawne. Zatem gdy twoje auto nie zostanie dopuszczone do ruchu na przykład z powodu źle działających hamulców, następnym razem poddane testom zostaną tylko one. Koszty przeglądu pojedynczych usterek są różne, przeważnie jednak nie większe niż 20 zł. Łączna kwota, którą płacimy za ponowny przegląd, nie może przekroczyć 98 złotych, czyli kwoty, którą zapłaciliśmy za pierwszym razem.

Ważne jest, aby na ponowny przegląd zgłosić się do tej samej stacji kontroli. W innej będziemy musieli ponownie przejść całą procedurę i uiścić pełną opłatę za przegląd.

Ile kosztuje przegląd samochodu z gazem (z instalacją LPG/CNG)

Za przegląd auta z instalacją LPG/CNG zapłacimy 162 zł. Skąd bierze się ta suma? Zawiera się w niej regularna opłata za przegląd, czyli 98 zł, oraz 1 zł na rzecz CEPiK, a oprócz tego kwota 63 złotych za badania specjalistyczne instalacji gazowej.

Auta na gaz, niezależnie od wieku, muszą przechodzić badania co rok. Na badanie oprócz dowodu rejestracyjnego należy zabrać ze sobą świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej oraz świadectwo legalizacji zbiornika gazowego.

Przegląd samochodu po terminie – mandat, konsekwencje finansowe

Jeśli nie masz ważnych badań i skontroluje cię policja, funkcjonariusz zatrzyma twój dowód rejestracyjny. W zależności od stanu samochodu może wypisać ci zezwolenie na jazdę na określony czas lub jedynie na dojazd do stacji kontroli pojazdów.

Oprócz tego grozi ci mandat, w wysokości nawet 500 zł. Na szczęście w praktyce rzadko zdarzają się aż tak duże kary.

Jeśli nie posiadając aktualnych badań, spowodujesz wypadek, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe może podjąć próbę wykazania, że na zaistnienie kolizji miał wpływ stan techniczny pojazdu. Jest to podstawa do odmowy wypłaty roszczenia.

Ile kosztuje serwis samochodu

Oprócz obowiązkowych przeglądów samochodu warto zadbać także o podstawowy serwis auta.

Zasadniczo raz w roku powinniśmy wymienić olej silnikowy z filtrem, filtr kabinowy układu klimatyzacji, filtr paliwa oraz wycieraczki przedniej szyby. Wymiana oleju silnikowego z filtrem kosztuje od 200 zł wzwyż. Filtr kabinowy wymienimy za około 100 zł. Za wymianę filtru paliwa ON zapłacimy od 100 zł wzwyż. Wymiana filtrów paliwa LPG jest dużo tańsza i zapłacimy za nią od 40 zł. Wycieraczki wymienimy już za około 50 zł.

Co dwa lata warto wymienić filtry paliwa Pb. Kosztuje to praktycznie tyle samo, co paliwa ON, czyli od ok. 100 zł. Raz na dwa lata warto wymienić też filtr powietrza, płyn hamulcowy oraz dokonać kompleksowego serwisu klimatyzacji. Za wymianę filtra powietrza zapłacimy minimum 70 zł. Wymiana płynu hamulcowego kosztuje około 100 zł. Ceny serwisu klimatyzacji wahają się w zależności od zastosowanego czynnika chłodniczego. Dla czynnika R134a cena wynosi ok. 300 zł, a dla czynnika R1234yf nawet 1000 zł.

Jeśli termin przeglądu się zbliża a Tobie chwilowo brakuje środków na ten cel - chwilówka może być dobrym rozwiązaniem, aby pokryć koszt przeglądu oraz koniecznych napraw. Możesz ją spłacić z kolejnej pensji i nie narażać się na konsekwencje finansowe czy mandat za brak przeglądu.

Najnowsze porady