Powrót
12.1.2022

Ile kosztuje prawo jazdy 2022 i jakie są jego dodatkowe koszty?

Ile kosztuje prawo jazdy 2022 i jakie są jego dodatkowe koszty?
Autor
Anna Dobrzanska

Planując zrobienie uprawnień do prowadzenia samochodu osobowego, trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Na ostateczną kwotę składa się nie tylko kurs, ale także inne opłaty. Ile kosztuje prawo jazdy po zsumowaniu wszystkich kosztów?

Ile kosztuje prawo jazdy kat. B, czyli ceny kursów

Paradoksalnie w mniejszych miejscowościach trudno znaleźć ofertę poniżej 1600 zł. Wynika to stąd, że na tych rynkach panuje mała konkurencja. Kurs w okazyjnej cenie można znaleźć natomiast w większych miastach, gdzie ceny zawierają się w przedziale od około 1600 do powyżej 2500 zł. To opłata za 30 godzin wykładów teoretycznych i 30 godzin jazdy.

Od czego zależy cena kursu? A może raczej powinno się zadać pytanie, czy na kursie w ogóle warto oszczędzać? W jego cenę nie zawsze wliczone są niezbędne materiały. Warto o to zapytać w naszej szkole przed zapisaniem, gdyż może się okazać, że książkę i testy będziemy musieli dokupić i to wyłącznie u instruktora, co zwiększy ponoszone koszty. Przy wyższej cenie kursu z reguły wszystko, co niezbędne, jest już w nią wliczone.

Wyższa cena za kurs to często także korzyść w postaci profesjonalnego szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, przeprowadzanego przez ratownika medycznego. Próbując oszczędzać, raczej nie mamy co spodziewać się nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie, a tylko powtórki teoretycznych wiadomości.

Pamiętaj, że zdany egzamin to nie wszystko - najważniejsze jest bezpieczeństwo na drodze. Warto pomyśleć o ubezpieczeniu, które obejmuje ochroną kierowcę pojazdu i jego pasażerów w razie wypadku komunikacyjnego. Zapewnia im pomoc w szybszym powrocie do zdrowia oraz zabezpiecza przed wiążącymi się z tym wydatkami.

Ile kosztuje badanie lekarskie na prawo jazdy?

Badanie lekarskie na prawo jazdy jest obowiązkowe, a opłata nie jest stała i wynosi maksymalnie 200 zł. Podczas wizyty lekarz sprawdza wzrok, słuch i ewentualne zaburzenia stanu zdrowia, które mogłyby stanowić przeciwwskazanie do prowadzenia pojazdów. W praktyce wizyta trwa dość krótko, zaczyna się od wywiadu dotyczącego przebytych lub obecnych chorób. Po sprawdzeniu wzroku, w tym wykluczeniu daltonizmu, a także zbadaniu słuchu i zmysłu równowagi, otrzymujemy zaświadczenie.

W lipcu 2014 roku weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia, które określało opłatę za takie badanie lekarskie na poziomie 200 zł. Ministerstwo zmieniło obowiązujące do tej pory zasady i wprowadziło sztywną opłatę. W listopadzie 2018 roku nastąpiła jednak nowelizacja przepisów, a sytuacja wróciła o stanu sprzed nowelizacji 2014. Ile w takim razie kosztuje badanie lekarskie na prawo jazdy? Cena za taką usługę nie może przekroczyć 200zł. W praktyce oznacza to tyle, że znajdziemy gabinety, które oferują niższy koszt badania, ale większość trzyma się jednak stawki maksymalnego.

W niektórych szkołach nauki jazdy można skorzystać również z promocji. Niektórzy instruktorzy oferują swoim klientom rabaty na kurs w wysokości około 50 zł, jeśli tylko skorzystamy z usługi współpracujących z nimi lekarzy.

W niektórych szkołach nauki jazdy można skorzystać z promocji. Co prawda opłata jest stała i wynosi zawsze tyle samo, ale niektórzy instruktorzy oferują swoim klientom rabaty na kurs w wysokości około 50 zł, jeśli tylko skorzystamy z usługi współpracujących z nimi lekarzy.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy kat. B ?

Do ceny kursu należy doliczyć koszty egzaminu na prawo jazdy. W przypadku teoretycznego jest to 30 zł, praktyczny dla kategorii B kosztuje 140 zł. Wyniki egzaminów są od siebie niezależne. Po zdaniu teorii możemy przystąpić do jazdy z egzaminatorem, ale jeśli powinie nam się noga, powtarzamy już tylko sam egzamin praktyczny.

Niestety, każde kolejne podejście wiąże się z taką samą opłatą, a regulujące je rozporządzenie milczy w temacie ewentualnych zniżek. Taki stan rzeczy wzbudza kontrowersje wśród przyszłych kierowców, którzy często mają poczucie krzywdy po niezaliczonym podejściu. Obwiniają system i tłumaczą swoje niepowodzenia chęcią zysków finansowych z kolejnych opłat.

Przed kolejną próbą zdania egzaminu często decydujemy się na dodatkowe lekcje. Cena jazd doszkalających wynosi około 50-70 zł za godzinę. Oczywiście, szkoły przewidują rabaty dla osób, które jednorazowo wykupią ich większą liczbę w pakiecie. Tylko trzy jazdy i drugie podejście do egzaminu będzie nas kosztowało dodatkowo blisko 300 zł. Ten wydatek również należy przewidzieć przed podjęciem decyzji o zapisaniu się na kurs.

Ile kosztuje wydanie prawa jazdy?

Po zakończonym kursie i pomyślnie zdanym egzaminie pozostaje oczekiwanie na wydanie prawa jazdy. Niestety, to także kosztuje. Dokument należy odebrać w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta, odpowiedniego do miejsca zameldowania.

Wiąże się to z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości:

  • 100 zł – opłata za wydanie dokumentu prawa jazdy;
  • 0,50 zł – opłata ewidencyjna.

Na wydanie dokumentu czeka się około 3 tygodni. Na szczęście nie musimy dzwonić ani fatygować się osobiście do urzędu, by sprawdzić, czy nasze prawo jazdy jest gotowe do odbioru. Jego status można śledzić na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych po podaniu podstawowych danych.

Informacje zawarte w artykule są aktualne na dzień 17.05.2020

Najnowsze porady