Powrót
27.1.2020

Ile kosztuje położenie tapety w pokoju o powierzchni 20 m²

Ile kosztuje położenie tapety w pokoju o powierzchni 20 m²
Autor
Anna Dobrzanska

Marzysz o tym, aby tanio i szybko zmienić styl wnętrza lub poprawić jego wygląd? W grę wchodzi kilka rozwiązań: malowanie pokoju, wymiana tekstyliów lub tapetowanie. Ozdabiając ściany modną tapetą lub fototapetą nadasz wnętrzu zupełnie inny klimat! Sprawdź, ile kosztuje tapetowanie pokoju o powierzchni 20 m², w którym powierzchnia ścian do tapetowania wynosi około 40 m². Dowiedz się też, ile oszczędzisz, jeśli podejmiesz się wykonania tej pracy samodzielnie.

Ile kosztuje tapeta: rodzaje tapet i ich cechy

Chcesz wybrać idealną tapetę do twojego pomieszczenia? Zanim zaczniesz wybierać najładniejszy wzór, najpierw poznaj różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami tapet. Różnią się one przede wszystkich trwałością oraz odpornością na wodę i czyszczenie. Najczęściej spotykane rodzaje tapet to papierowe, winylowe, flizelinowe oraz wykonane z włókna szklanego.

Tapety papierowe są najtańsze, ale też najmniej odporne na ścieranie, wilgoć oraz czyszczenie. Takie tapety powinny być układane na gładkich ścianach, w pomieszczeniach, gdzie powietrze jest suche i nie ma ryzyka zabrudzenia ścian. Kupując taki produkt, możesz liczyć na bardzo szeroki wybór wzorów i deseni. Zaletą tapet papierowych jest niska cena – za taką tapetę zapłacisz już od 3 zł za m2. Jest to jednak cena minimalna, najczęściej kupowane tapety papierowe kosztują około 6 zł za m2. Za rolkę takiej tapety zapłacimy około 30 zł.

Tapety winylowe są droższe, ale dużo trwalsze. Dzięki temu, że ich powierzchnia pokryta jest winylem, można je także myć i szorować. W przeciwieństwie do tapet papierowych, różnią się nie tylko kolorem, ale też strukturą. Mogą imitować na przykład murowaną ścianę, deski lub kafelki. Dzięki temu, że tapeta winylowa jest odporna na wilgoć, można ją kłaść nawet w łazience. Koszt takiej tapety jest jednak dużo wyższy od papierowej, wynosi bowiem minimum 6 zł za m2, przy czym jest to cena bardzo okazyjna. Za tapetę winylową zapłacimy najczęściej około 10 zł za m². Rolka kosztuje około 50 zł.

Tapety flizelinowe mają spodnią warstwę wykonaną z flizeliny, a wierzchnią z tworzywa sztucznego. Taka tapeta jest bardzo łatwa do nałożenia, nawet dla osób nie będących wprawnymi majsterkowiczami. Dopóki klej nie wyschnie, można delikatnie zmieniać jej położenie, bez ryzyka, że tapeta się podrze lub zmarszczy. Usuwanie takiej tapety jest również bardzo łatwe. Bez problemu ją zerwiesz, nie pozostawiając nieestetycznych śladów na ścianie. Taka tapeta ma też dodatkową zaletę – wycisza pomieszczenie. Ceny tapety flizelinowej zaczynają się od 7 zł za m², a najczęściej spotykana cena to około 11 zł. Ile kosztuje rolka takiej tapety? Zapłacimy za nią ok. 55 zł.

Oprócz tego, na rynku dostępne są tapety z włókna szklanego. Taka tapeta o strukturze przypominającej tkaninę cechuje się najwyższą trwałością. Jest odporna nie tylko na szorowanie i wilgoć, ale też na uszkodzenia mechaniczne. Dostępna jest przeważnie w jasnych, neutralnych kolorach. Koszt metra tapety tego typu to minimum 10 zł za m2, najczęściej zapłacisz za nią około 14 zł za m². Cena rolki tapety z włókna szklanego to około 70 zł.

Ile natomiast kosztuje fototapeta? Wszystko zależy od tego, z czego jest wykonana. Najczęściej produkuje się fototapety papierowe i winylowe. Ich ceny nie odbiegają od standardowych cen tapet tego typu.

Jaką tapetę wybrać - infografika
Jaką tapetę wybrać?

Jak obliczyć ilość tapety, czyli ile rolek kupić?

Standardowe wymiary rolki to 10 m długości i 53 cm szerokości. W sumie daje to około 5 m2. Aby dowiedzieć się, ile rolek tapety będzie potrzebne do wytapetowania pokoju, musimy więc powierzchnię ścian podzielić przez 5. Przykładowo tapetowanie pokoju o łącznej powierzchni ścian równej 40 m² będzie wymagać około 8 rolek.

Ile kosztuje tapetowanie: cena usługi

Ile wynosi koszt usługi położenia tapety w pokoju o powierzchni 20 m²? Przede wszystkim musisz zapłacić ekipie za przygotowanie ścian do tapetowania. Cennik będzie się różnić w zależności od tego, czy ściany były wcześniej malowane, czy tapetowane. Koszt usuwania starej farby wynosi od minimum 6 zł do 8 zł za m2. Za całość prac zapłacimy zatem do około 320 zł. Ile kosztuje zrywanie tapet? Jest ono tańsze niż usuwanie farb, jego koszt rzadko przekracza 6 zł za m². Taka usługa w pokoju o powierzchni 20 m² kosztuje zatem około 240 zł.

Co, jeśli ściany posiadają duże ubytki lub uszkodzenia? Ekipa może podjąć się ich naprawy. Kosztuje to od około 10 zł do 12 zł za m². Chcąc zamówić taką usługę w naszym przykładowym pokoju, powinniśmy zatem zmieścić się w kwocie 480 zł.

Musisz też stwierdzić, czy ściana wymaga gruntowania. Najłatwiej jest wykonać w tym celu prosty test: przyłóż do ściany mokrą gąbkę. Następnie obserwuj, jak wchłania się woda. Jeśli woda szybko się wchłonie, oznacza to, że konieczne jest gruntowanie. Cena gruntowania wynosi około 4 zł za m². Koszt takiej usługi dla pokoju o powierzchni ścian 40 m² wynosi zatem około 160 zł.

Gdy ściany są już odpowiednio przygotowane, pora na położenie tapet. Taka usługa kosztuje zazwyczaj około 15 zł za m². Jednak jeśli wybraliśmy tapetę ze wzorem wymagającym precyzyjnego łączenia fragmentów lub fototapetę, cena może wzrosnąć nawet do 25 zł za m². Oznacza to, że za samo wytapetowanie pokoju o powierzchni 20 m² zapłacimy średnio od 600 zł do 1000 zł.

Ile kosztuje klej do tapet i inne potrzebne produkty

Do kosztów usług tapetowania należy zawsze doliczyć ceny potrzebnych materiałów, których ekipa nie zapewnia. Oprócz tapety musisz kupić grunt oraz klej do tapet.

Koszt kleju do tapet wynosi około 20 zł. Cena dotyczy opakowania około 200 g proszku, który należy rozpuścić w wodzie. Taka ilość kleju wystarcza przeważnie do wytapetowania powierzchni ścian do 50 m2. Przy pomocy kleju możemy też zagruntować ściany przed tapetowaniem. Oczywiście w takim wypadku należy kupić go dwa razy więcej.

Jeśli chcesz kupić osobno emulsję gruntującą, na potrzeby pokoju o powierzchni ścian 40 m² wystarczą ci dwa kilogramowe opakowania uniwersalnej emulsji gruntującej, w cenie około 10 zł.

Ile kosztuje samodzielne tapetowanie

Jeśli nie chcesz zatrudniać ekipy, możesz podjąć się tapetowania samemu. W takim wypadku nie będziesz musiał płacić za usługę, ale czeka cię zakup odpowiednich pomocy i narzędzi.

Pierwszym krokiem będzie usunięcie farby lub starej tapety. Do usunięcia farby wystarczy ci szpachelka. Kosztuje ona około 10 zł. Jeśli natomiast chcesz usunąć tapety, niezbędny będzie specjalny preparat. Do powierzchni ścian około 40 m2 wystarczy opakowanie 500 ml za cenę ok. 20 zł.

Jeśli jest to konieczne, musisz też samodzielnie nałożyć emulsję gruntującą oraz wypełnić ubytki w ścianie. Koszt szpachlówki akrylowej, przy pomocy której pozbędziesz się nieestetycznych rys i ubytków, to około 10 zł.

Kolejnym krokiem powinno być przygotowanie kleju. Pamiętaj, że postępowanie w tym wypadku różni się w zależności od zaleceń producenta. Na pewno przyda ci się jednak wiaderko do wymieszania farby, które kupisz już za około 6 zł. Najprostsze, ręczne mieszadło do farb kupisz za 4 zł. Do nakładania kleju niezbędny będzie ci szeroki pędzel, tak zwany ławkowiec. Jego cena wynosi około 10 zł.

Dużą pomocą będzie stół do tapetowania, na którym potniesz tapetę oraz posmarujesz ją klejem. Jest to ogromne ułatwienie podczas tego typu prac. Koszt takiego stołu zaczyna się od 150 zł. Niezbędny do cięcia tapety będzie nóż uniwersalny. Kosztuje on około 10 złotych.

Posmarowaną klejem tapetę należy położyć na ścianę, dociskając ją, aby jej powierzchnia była gładka i pozbawiona pęcherzyków powietrza zgromadzonych pod powierzchnią. Do równomiernego dociśnięcia tapety przyda ci się szczotka do tapetowania. Koszt takiej szczotki to około 20 zł.

Ceny podane w artykule mają charakter orientacyjny.

Najnowsze porady