Powrót
14.6.2023

Ile kosztuje catering dietetyczny?

Ile kosztuje catering dietetyczny?
Autor
Anna Dobrzanska

Chcesz się zdrowo odżywiać, ale brakuje ci czasu na gotowanie albo weny do szukania przepisów? Rozwiązaniem może być tzw. dieta pudełkowa, czyli dietetyczny catering dostarczany codziennie pod twoje drzwi. Na czym to polega i ile kosztuje? Czy dieta pudełkowa to rozwiązanie przede wszystkim dla celebrytów, czy również dla zwykłych śmiertelników?

Co to jest catering dietetyczny?

Catering kojarzy się nam raczej z jednorazowym zamówieniem gotowych potraw z okazji jakiegoś wydarzenia – np. imprezy firmowej czy ślubu. Tymczasem catering dietetyczny to usługa skierowana przede wszystkim do osób prywatnych i zorientowana na dłuższą współpracę. Klient może wybrać jedną z kilku lub nawet kilkunastu różnych diet, decyduje też, ile posiłków dziennie i przez ile dni w tygodniu chce otrzymywać (zazwyczaj do wyboru jest dieta od poniedziałku do piątku lub przez cały tydzień).Pudełka z gotowymi posiłkami (stąd potoczna nazwa – dieta pudełkowa) zazwyczaj lądują pod naszymi drzwiami nad ranem lub po południu. Może to być nawet pięć posiłków dziennie przez siedem dni w tygodniu, co całkowicie zwolni nas z konieczności przygotowywania sobie jedzenia.

Wady i zalety cateringu dietetycznego

Catering z pudełek ma wiele zalet. Dostajemy w nim gotowe, zbilansowane, smaczne i świeże posiłki. Dzięki temu przy minimalnym wysiłku możemy zmienić swój sposób odżywiania na zdrowszy albo schudnąć. Możemy zamówić dietę o określonej kaloryczności albo np. bezglutenową, paleo, dla diabetyków czy skomponowaną z myślą o sportowcach. Gotowe posiłki lądują pod naszymi drzwiami w profesjonalnych, dobrze zabezpieczonych pojemnikach. Zazwyczaj są opisane, tak aby było wiadomo, co jemy i które z dań należy podgrzać, a które można jeść na zimno. Podstawową zaletą cateringu dietetycznego jest też fakt, że firmy mające taką usługę w swojej ofercie najczęściej ściśle współpracują z profesjonalnym dietetykiem. Dzięki temu nie musimy liczyć kalorii ani układać jadłospisu, by mieć pewność, że dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Czy catering dietetyczny ma jakieś wady? Przede wszystkim może nią być cena. Jest to rozwiązanie dużo droższe niż gotowanie w domu. Najczęściej też firmy cateringowe ustalają minimalny okres, na jaki można złożyć zamówienie – na przykład tydzień albo piętnaście dni. Im krótszy okres abonamentu, tym wyższa cena, dlatego opłacalne jest składanie i opłacanie zamówienia np. raz w miesiącu. Przez ten czas jesteśmy jednak niejako uwiązani posiłkami z pudełek, więc nie pofolgujemy swoim – nawet zdrowym – zachciankom jedzeniowym. Wadą może być również brak kontroli nad tym, co jemy. Chociaż firmy cateringowe reklamują swoje produkty jako świeże i najwyższej jakości, tak naprawdę nigdy nie możemy mieć pewności co do tego, w jakich warunkach były przechowywane składniki naszych posiłków.

Czy dieta pudełkowa jest dla każdego?

Fit catering to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które nie mają czasu na codzienne przygotowywanie zdrowego jedzenia, a nie chcą odżywiać się w przypadkowych miejscach. Jeszcze kilka lat temu był domeną rozkapryszonych celebrytów, od pewnego czasu jednak jest również popularny wśród pracowników biur i korporacji, którzy, spędzając sporo czasu w pracy, nie mają kiedy zadbać o zbilansowane posiłki. Komu nie spodoba się dieta pudełkowa? Miłośnicy pichcenia czy osoby dużo czasu spędzające w domu mogą – zamiast diety pudełkowej – skorzystać z pomocy dietetyka. Wówczas dostaną dawkę wiedzy niezbędnej do przygotowywania zdrowych, prostych w przygotowaniu, zbilansowanych i indywidualnie dopasowanych posiłków. Jednak przyrządzać je będą samodzielnie.

Czy catering dietetyczny to sposób na odchudzanie?

Pozornie wydawać by się mogło, że dieta pudełkowa to szybki i sprytny sposób, by przy niewielkim wysiłku szybko schudnąć. Wystarczy bowiem wybrać dietę o niższej kaloryczności i nie podjadać między posiłkami, a utratę wagi mamy niemal jak w banku. O czym jednak warto pamiętać? Po pierwsze, dobór rodzaju cateringu zawsze powinien być poprzedzony konsultacjami z profesjonalnym dietetykiem. Jeśli firma cateringowa nie oferuje takiej usługi, warto odbyć taką konsultację na własną rękę. Tylko profesjonalista jest w stanie dobrać nam taki jadłospis, który pomoże, a nie zaszkodzi. Utrata wagi zaś powinna przebiegać powoli, a my nie powinniśmy chodzić ciągle głodni. Po drugie, dieta pudełkowa wiąże się z dużymi wydatkami, dlatego większość osób korzysta z niej tylko przez jakiś czas. Jeśli nie zmienimy swoich nawyków żywieniowych i nie posiądziemy wiedzy o tym, jak zdrowo się odżywiać, grozi nam efekt jo-jo, czyli szybki powrót dawnej wagi z czasów sprzed diety.

Zalety i wady diety pudełkowej - infografika
Zalety i wady diety pudełkowej

Rodzaje cateringu dietetycznego

Firmy cateringowe prześcigają się w komponowaniu najróżniejszych gotowych diet. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy dużych miast, gdzie jest spora konkurencja, więc można przebierać do woli wśród różnych ofert cateringowych. Najpopularniejsze z nich oferują nawet około dwudziestu różnych jadłospisów, z czego każdy może mieć różne warianty kaloryczne. Wśród nich znajdziemy więc diety dla osób chcących szybko schudnąć, diety wegetariańskie i wegańskie, diety bezmięsne (lub bezmięsne, ale z dodatkiem ryb), diety dla dzieci, dla sportowców, dla diabetyków, bez laktozy, bez glutenu, dla ciężarnych kobiet, dietę paleo, samuraja, dietę „na masę”, a nawet dietę wzmacniającą układ krwionośny.

Ile kosztuje dieta pudełkowa?

Koszt diety pudełkowej zależy od kilku czynników. Zazwyczaj 5 posiłków na cały dzień to koszt od ok. 50 zł do nawet 100 zł za osobę. Im dłuższy czas trwania umowy, tym mniej zapłacimy za cały okres trwania diety. Cena cateringu zależy również od rodzaju diety – niskokaloryczne są tańsze od wysokokalorycznych, a najdroższe są diety specjalistyczne. Nie musimy od razu zamawiać diety na cały tydzień. Zazwyczaj istnieje możliwość zamówienia jednodniowego zestawu próbnego (koszt ok. 50-70 zł). Tygodniowy catering pudełkowy to koszt od ok. 300 zł (dieta niskokaloryczna, bez weekendów) do ok. 600 zł (dieta wysokokaloryczna, z weekendami). Miesięczny koszt to od ok. 1000 zł (dieta niskokaloryczna albo dla dzieci, bez weekendów) do ok. 2000 zł (dieta wysokokaloryczna, obejmująca również weekendy).

Ile kosztuje dieta pudełkowa i catering dietetyczny
Ile kosztuje dieta pudełkowa

Niewielka pożyczka na realizację swoich celów

Jeśli zawsze chciałaś lub chciałeś skorzystać z cateringu dietetycznego, ale obawiasz się, czy w Twoim przypadku to ma sens, czy Ci się spodoba i pomoże Ci osiągnąć założone cele - możesz potraktować to jak program testowy. Jeśli brakuje Ci środków na realizacje swoich celów lub marzeń, z którymi nie chcesz czekać i których nie chcesz odkładać na później - możesz skorzystać z oferty pożyczki online. Wybierz uczciwą firmę, której zaufało wielu klientów na przestrzeni lat. Pamiętaj też, że pożyczając pieniądze, musisz mieć zdolność do spłaty.

Najnowsze porady