Powrót
1.1.2023

Ile kosztują soczewki i operacja oczu – porównanie cen

Ile kosztują soczewki i operacja oczu – porównanie cen
Autor
Anna Dobrzanska

Soczewki kontaktowe czy laserowa operacja oczu? Niemal każdy, kto ma dużą wadę wzroku, zadaje sobie to pytanie. Koszty soczewek kontaktowych nie są wielkie, ale ponosimy je regularnie. Z kolei laserowa korekcja wiąże się z bardzo dużym, ale jednorazowym wydatkiem. Jak dokonać wyboru? Porównaj koszty soczewek kontaktowych z kosztami laserowej korekcji wzroku. Dowiedz się także, na czym polega ortokorekcja, która może być alternatywą dla obu tych opcji.

Ile kosztują soczewki kontaktowe

Cena pary soczewek kontaktowych zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, jaki mają czas użytkowania – najpopularniejsze soczewki to miesięczne, dwutygodniowe oraz dzienne. Nie zależy natomiast od ich mocy. Zatem bez względu na to, czy twoja wada wzroku to -7 czy +5 dioptrii, zapłacisz tyle samo. Duże znaczenie ma natomiast to, gdzie kupujesz szkła kontaktowe. Soczewki w sklepach optycznych będą dużo droższe niż te same, zamówione w specjalistycznym sklepie internetowym.

Orientacyjna cena kompletu dziesięciu soczewek jednodniowych to przeważnie od 20 do 30 złotych. Zatem miesięczny koszt wyniesie od około 120 do 180 złotych. Takie soczewki wyrzucamy po jednokrotnym użyciu, dlatego jeśli decydujesz się na nie, nie musisz kupować płynu ani pojemnika do ich przechowywania na noc. Para soczewek dwutygodniowych kosztuje przeważnie 30 złotych lub więcej. A zatem za same szkła miesięcznie zapłacimy od 60 złotych. Do soczewek trzeba dokupić płyn oraz pojemniczek do przechowywania. Cena butelki płynu do soczewek o pojemności 120 ml, która wystarczy nam na miesiąc, to koszt około 20 złotych. Pojemnik jest przeważnie darmowym dodatkiem do płynu. Jeśli jednak chcemy kupić go oddzielnie, zapłacimy od 5 nawet do 20 złotych. Warto jednak wiedzieć, że takie opakowanie trzeba regularnie wymieniać, zgodnie z zaleceniami producenta. Miesięczne stosowanie takich soczewek będzie nas kosztować zatem od 85 złotych wzwyż. Za parę soczewek miesięcznych zapłacimy przeważnie od 30 złotych, czyli tyle samo, co za parę soczewek dwutygodniowych. W ostatecznym rozrachunku takie soczewki wyniosą nas więc dużo taniej. Doliczając do tego kosz płynu oraz pojemniczka, zapłacimy na miesiąc od 55 złotych.

miękkie soczewki koszt
Koszt miękkich soczewek

Sprawdź też, ile kosztują okulary korekcyjne>>

Laserowa operacja oczu – cena zabiegu, wizyt oraz leków

Cena laserowej korekcji wzroku zależy od metody, jaką dobierze nam okulista. Do wyboru mamy między innymi metody takie jak LASEK, LASIK, epi-LASIK, EBK oraz femto-LASIK. Wszystkie wykonywane są za pomocą lasera, różnią się jednak sposobem, w jaki modeluje się rogówkę. Stosunkowo tanią metodą jest LASEK. Całkowity koszt zabiegu wynosi od 3500 wzwyż. Korekcja metodą LASIK to wydatek rzędu 4500 złotych, EPI-LASIK 5000 złotych, a EBK około 6000 złotych. Cena korekcji wykonanej droższą metodą FEMTO-LASIK to przeważnie 7000 złotych. Ceny wahają się w zależności od klinik. Koszt operacji to nie wszystko. Zanim zdecydujemy się na laserową korekcję, musimy odwiedzić wybraną klinikę, gdzie zostaniemy przebadani pod kątem ewentualnych przeciwwskazań oraz dobrania metody. Taka wizyta kosztuje od 250 do 300 złotych. Po zabiegu czekają cię wizyty kontrolne. W zależności od kliniki mogą być to trzy lub cztery spotkania z lekarzem, który wykonywał twój zabieg. Pierwsza wizyta jest zazwyczaj darmowa, koszt kolejnych to przeważnie około 150 złotych. Przez około 6 tygodni po zabiegu należy kilka razy dziennie zapuszczać do oczu przepisane przez lekarza krople. Koszt takich leków waha się od 100 do 200 złotych. Należy pamiętać, że zabiegi laserowej korekcji wzroku nie są refundowane przez NFZ.

laserowa korekcja wzroku koszt - infografika
Koszt laserowej korekcji wzroku

Ile kosztuje operacja oczu w porównaniu z soczewkami

Przy założeniu, że zabieg był przeprowadzony metodą EBK i lekarz zalecił trzy płatne wizyty oraz leki za łączną cenę 150 złotych, całkowity koszt zabiegu wyniesie nas około 6850 złotych. Ta kwota stanowi przybliżony koszt noszenia dwutygodniowych soczewek przez około 6 do 7 lat. Jeśli jednak nosimy droższe soczewki dzienne, operacja zwróci się już po około 5 latach. W przypadku najtańszych soczewek miesięcznych koszty zwrócą się w ciągu około 10 lat.

Cena soczewek ortokeratologicznych

Oprócz soczewek kontaktowych i laserowej korekcji wzroku istnieje jeszcze inne rozwiązanie – soczewki ortokeratologiczne, zwane też ortosoczewkami. Taka metoda korekcji wzroku polega na zakładaniu specjalnych soczewek tylko na noc. Podczas gdy śpisz, soczewki nadają prawidłowy kształt twojej rogówce. Dzięki temu jesteś w stanie widzieć poprawnie w ciągu dnia. Taką metodą można korygować krótkowzroczność do około –4 dioptrii oraz astygmatyzm do około 2 dioptrii.

Ortosoczewki przygotowuje się na indywidualne zamówienie, ponieważ muszą być precyzyjnie dopasowane do parametrów oka. Para soczewek kosztuje od 2 000 do 3 000 złotych. Taki komplet wystarcza na dwa lata. Do tego należy doliczyć koszt wizyty wstępnej oraz wizyt kontrolnych, które kosztują około 150 złotych. Spotkania z lekarzem odbywają się przeważnie po tygodniu, po miesiącu, a następnie co 3 do 6 miesięcy. Wszystko zależy jednak od kliniki, która prowadzi twoje leczenie. Całkowity dwuletni koszt takiej korekcji wynosi zatem w przybliżeniu od 2900 złotych. Taka metoda leczenia krótkowzroczności jest całkowicie odwracalna. Oznacza to, że po zaprzestaniu noszenia soczewek ortokorekcyjnych rogówka odzyskuje pierwotny kształt i wada powraca. Koszt dwuletniego cyklu ortokorekcji jest ponad dwa razy mniejszy niż całkowity koszt laserowej korekcji metodą EBK. Jednak operację laserową przeprowadzamy tylko raz w życiu, natomiast ortosoczewki muszą towarzyszyć nam cały czas.

soczewki ortokeratologiczne co to, jak działa
Jak działają soczewki ortokeratologiczne?

Koszt soczewek ortokeratologicznych a cena szkieł kontaktowych i operacji laserowej

Jeśli porównamy ceny ortokorekcji z cenami soczewek okaże się, że są one zbliżone. W ciągu dwóch lat wydamy na dzienne szkła kontaktowe praktycznie tyle samo co na dwuletnią kurację ortosoczewkami. Z kolei dwuletni koszt soczewek dwutygodniowych to minimum 2 040 złotych, czyli o niespełna tysiąc złotych mniej niż zapłacilibyśmy za ortokorekcję. Największa różnica w cenie występuje pomiędzy ortokorekcją a soczewkami miesięcznymi, których dwuletni koszt wynosi 1320 złotych, czyli około półtora tysiąca mniej niż soczewek ortokeratologicznych wraz z wizytami. Jeśli koszty soczewek i operacji laserowej są przewyższają twój domowy budżet, możesz rozważyć zaciągnięcie chwilówki, którą spłacisz z następnej pensji.

Sprawdź ubezpieczenie PAKIET ZDROWIE od AXA, w ramach którego otrzymasz dostęp do lekarzy specjalistów oraz badań specjalistycznych w placówkach na terenie całego kraju>>

Najnowsze porady