Powrót
7.3.2023

Ile kosztują badania w ciąży?

Ile kosztują badania w ciąży?
Autor
Anna Dobrzanska

Większość badań zalecanych w czasie ciąży przyszła mama może zrobić w ramach NFZ. Jeśli jednak chodzi do ginekologa prywatnie, będzie musiała za nie zapłacić z własnej kieszeni. Jakie są ceny takich badań? Ile kosztuje ciąża?

Ile kosztuje ciąża – badania ginekologiczne

Chociaż przyszłe mamy (także te nieubezpieczone) mogą korzystać z państwowej służby zdrowia, często wolą chodzić do ginekologa prywatnie. Prowadzenie ciąży w prywatnym gabinecie wiąże się jednak z dużymi wydatkami. Będziemy musieli zapłacić za mniej więcej 7 wizyt po około 150-300 zł. To jednak nie wszystko. Zdarza się, że za dodatkowe badania ginekologiczne trzeba płacić osobno. Cena cytologii to około 50-100 zł, z kolei jedno badanie czystości pochwy (ocena flory bakteryjnej) kosztuje około 30-50 zł, a powinniśmy je wykonać trzykrotnie podczas ciąży. Droższe bywają również wizyty połączone z badaniem USG. Kobiety spodziewające się dziecka w wielu prywatnych przychodniach i gabinetach lekarskich mogą wykupić specjalne pakiety. Obejmują one koszt konsultacji u ginekologa, a także badania, jakie trzeba wykonać w trakcie ciąży. Za pakiet obejmujący jeden trymestr zapłacimy około 1300-1700 zł, dwa trymestry będą nas kosztować około 2000-2400 zł, a trzy trymestry – około 3000-3600 zł. Zawsze warto jednak przeliczyć, czy zakup takiego pakietu w danym momencie się opłaca, i przeanalizować, co wchodzi w jego skład.

Kalendarz badań w ciąży - ile kosztują badania do 10 tygodnia ciąży
Kalendarz badań w ciąży - jakie badania należy wykonać do 10 tygodnia

Ile kosztują badania w ciąży prywatnie? Podstawowe badania w ciąży

Wszystkie obowiązkowe badania kobiety w ciąży mogą wykonać bezpłatnie w ramach NFZ. Żeby z nich skorzystać, musimy mieć skierowanie od lekarza z państwowej przychodni. Jeśli jednak skierowania na badania otrzymaliśmy od ginekologa, do którego chodzimy prywatnie, zazwyczaj będziemy musieli zapłacić za nie z własnej kieszeni. Jest to spora kwota, dlatego niektóre laboratoria i przychodnie prywatne oferują atrakcyjne cenowo pakiety badań dla kobiet w ciąży. W zależności od tego, ile i jakie dokładnie badania obejmuje konkretny pakiet, zapłacimy za niego od około 200 do nawet około 500 zł. A ile kosztują badania kupowane osobno?

Kalendarz badań w ciąży - ile kosztują badania od 11 do 20 tygodnia ciąży
Kalendarz badań w ciąży - jakie badania wykonać między 11 a 20 tygodniem ciąży?

Koszt badań laboratoryjnych w ciąży

W czasie ciąży wiele badań laboratoryjnych jest obowiązkowych, więc czeka nas sporo wizyt w przychodni (w gabinecie zabiegowym lub punkcie pobrań). Część z tych badań jest dobrze znana, na przykład morfologia krwi lub badanie ogólne moczu. Na szczęście ich cena jest niska, waha się w granicach 20 zł. Konieczne będą również droższe badania, między innymi sprawdzenie grupy krwi i nosicielstwa chorób, które mogą zagrażać dziecku. Za każde z nich zapłacimy po około 30-60 zł.

Ile kosztuje badanie na HCV w ciąży?

W pierwszych tygodniach ciąży każda przyszła mama powinna sprawdzić, czy w jej krwi nie znajdują się przeciwciała anty-HCV, których obecność zwykle świadczy o zakażeniu wirusowym zapaleniem wątroby typu C (WZW C).Niestety nie ma możliwości leczenia zapalenia wątroby typu C podczas ciąży. Z tego powodu żeby zmniejszyć ryzyko zakażenia dziecka podczas porodu, kobiety z aktywnym zakażeniem wirusem powinny rodzić w szpitalach, których personel ma doświadczenie w tego typu sytuacjach. Za badanie to zapłacimy około 30-60 zł, ale w niektórych przypadkach trzeba je będzie wykonać dwukrotnie.

Ile kosztuje badanie na toksoplazmozę?

Wiele kobiet w ciąży nie zdaje sobie sprawy, że może chorować na toksoplazmozę, bo najczęściej nie daje ona żadnych objawów lub są one minimalne. I o ile dla przyszłej mamy toksoplazmoza nie jest groźna, to może być niebezpieczna dla nienarodzonego dziecka. Badanie na tę chorobę wykonamy za około 40-60 zł. Lekarz może skierować nas na nie dwa razy, jeśli uzna to za konieczne.

Ile kosztuje badanie na HIV w ciąży?

Badanie w kierunku HIV jest elementem standardowego postępowania w czasie ciąży. Jeśli nosicielstwo wirusa zostanie wykryte odpowiednio wcześnie, można podjąć skuteczne leczenie, a szybka interwencja daje ogromną szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Cena badania w kierunku HIV to mniej więcej 40-50 zł.

Kalendarz badań w ciąży - ile kosztują badania między 21 a 26 tygodniu ciąży
Kalendarz badań w ciąży - jakie badania należy wykonać między 21-32 tygodniem ciąży

Badania dla kobiet w ciąży – ile kosztują badania prenatalne?

Badania prenatalne w ciąży wykonuje się, żeby wykluczyć wady rozwojowe u nienarodzonego dziecka. Gdyby jednak lekarz dzięki badaniom prenatalnym wykrył jakieś nieprawidłowości czy choroby, w wielu przypadkach można szybko rozpocząć leczenie dziecka, czasem jeszcze wtedy, kiedy będzie w brzuchu mamy. Istnieją dwa rodzaje badań prenatalnych – przesiewowe i diagnostyczne (rozstrzygające). Pierwsze z nich opierają się na USG oraz analizie krwi kobiety w ciąży. Pozwalają oszacować ryzyko wystąpienia wad u nienarodzonego dziecka (na przykład zespołu Downa) i są podstawą do ewentualnego wykonania badań diagnostycznych. Podstawowym badaniem prenatalnym jest tzw. USG genetyczne, wykonywane między 11 a 14 tygodniem ciąży. Jest refundowane przez NFZ. Jeśli jego wynik okaże się niepokojący, lekarz może zalecić dodatkowe badania przesiewowe, np. test PAPP-A albo test potrójny. Prywatnie zapłacimy za nie od około 250-300 zł. W niektórych przypadkach można je wykonać bezpłatnie w ramach NFZ. Należą się one między innymi przyszłym mamom, które skończyły 35 lat, tym, które mają w rodzinach osoby z chorobami genetycznymi (na przykład z zespołem Downa) lub miały nieprawidłowe wyniki badań USG. Innym rodzajem badań przesiewowych są testy o bardzo dużej czułości typu NIPT (non invasive prenatal testing). Mają różne nazwy komercyjne, np. NIFTY, NeoBona, Panorama czy Harmony, ale ich cena, poziom czułości i zasada działania niewiele się różnią. Polegają na pobraniu krwi z żyły matki i analizie genetycznej krążącego w niej wolnego DNA płodu pod kątem wykrycia ewentualnych wad genetycznych, takich jak m.in. zespół Downa, Edwardsa i Patau. Ich czułość wynosi ponad 99%. Takie badania kosztują około 2400-2800 zł. Nie są refundowane. Nie obejmują ich również ubezpieczenia w sieciach prywatnych klinik, które często finansują nam pracodawcy. Gdy okaże się, że ryzyko jakiejś wady u nienarodzonego dziecka jest wysokie, możemy zdecydować się na badania diagnostyczne. W przeciwieństwie do badań przesiewowych są one inwazyjne. Żeby je przeprowadzić, lekarz musi pobrać odrobinę płynu owodniowego lub fragment kosmówki przez powłoki brzuszne lub od strony szyjki macicy. Diagnostyczne badania prenatalne (między innymi amniopunkcja lub biopsja kosmówki) w prywatnej klinice kosztują około 1600-2200 zł. W przypadku złych wyników testów przesiewowych mogą być refundowane. W drugim i trzecim trymestrze ciąży wykonuje się kolejne badania prenatalne. USG zwane potocznie połówkowym (między 18 a 23 tygodniem) oraz trzecie obowiązkowe USG (między 28 a 32 tygodniem). W obu tych badaniach ocenia się m.in. budowę anatomiczną płodu, jego rozwój i ułożenie. Badania są refundowane przez NFZ, a w prywatnych gabinetach kosztują około 150-200 zł.

Kalendarz badań w ciąży- ile kosztują badania między 33 a 37 tygodniem ciąży
Kalendarz badań w ciąży - jakie badania należy wykonać między 33 a 37 tygodniem ciąży

Badania dodatkowe w ciąży – ile kosztuje USG 3D i USG 4D?

Obraz, jaki można zobaczyć na ekranie monitora podczas badania USG 2D, jest mało czytelny dla większości osób. Jeśli przyszli rodzice chcą przyjrzeć się maluszkowi w trzech wymiarach, mogą zdecydować się na badanie USG 3D lub USG 4D. Często jest to dla nich dużym przeżyciem. Dzięki nowoczesnej technologii możemy podglądać dziecko w brzuchu mamy, a uzyskany obraz jest wyraźny. Jeśli będziemy mieli szczęście, zobaczymy, jak maluszek robi różne miny, ziewa, obraca się czy ssie kciuk. Jaka jest różnica między USG 3D a 4D? Pierwsze z nich to seria trójwymiarowych zdjęć, a drugie to trójwymiarowy film. Lekarz zapisze je na płycie DVD, a my będziemy mieli w przyszłości piękną pamiątkę. Za USG 3D lub 4D zapłacimy około 250-400 zł.

Kalendarz badań w ciąży  ile kosztują badania między 38-40 tygodniem ciąży
Kalendarz badań w ciąży - jakie badania należy wykonać po 38 tygodniu ciąży

Ceny badań są orientacyjne. Pamiętajmy o tym, że ostateczną decyzję o zakresie i liczbie rekomendowanych badań podejmuje lekarz. Jeśli w twoim budżecie domowym zabraknie środków na wykonanie niezbędnych badań, pożyczka online może być rozwiązaniem. Niektóre wydatki na zdrowie nie mogą czekać, a pożyczkę możesz spłacić z następnej pensji. Warto jednak pamiętać o tym, aby pożyczać odpowiedzialnie - tzn. na miarę swoich możliwości finansowych i zdolności do spłaty.

Najnowsze porady