Powrót
16.3.2023

Domowe biuro – jak urządzić kącik do pracy w domu?

Domowe biuro – jak urządzić kącik do pracy w domu?
Autor
Anna Dobrzanska

Jeszcze do niedawna Home office kojarzony był z domeną artystów i freelancerów, czasem tylko słyszeliśmy, że etatowi pracownicy korporacji pracują w wybrane dni zdalnie. Dziś home office to codzienność większości z nas. Co zrobić, żeby praca zdalna z domu była efektywna i jak ocalić domowość w domu, który stał się nagle także naszym biurem.

Domowe biuro to dziś nie tylko miejsce, w którym można usiąść z komputerem, odpisać na kilka maili, poszukać potrzebnych informacji w Internecie czy opłacić rachunki. Dla wielu z nas stało się przestrzenią, w której wykonujemy codzienne obowiązki zawodowe, którą często dzielimy z innymi domownikami, tymi pracującymi i niepracującymi. Być może dla tych wszystkich osób nasze wskazówki na temat organizowania miejsca do pracy okażą się pomocne.

Miejsce do pracy w domu – jak je wybrać? Biurko czy kanapa?

Jeśli możemy przeznaczyć na domowe biuro cały pokój, jesteśmy w komfortowej sytuacji. Większość mieszkań jednak jest na to zbyt mała. Kącik do pracy musi stać się więc częścią innego pomieszczenia. Dobra wiadomość jest jednak taka, że da się go zorganizować niemal wszędzie.

Biurko w salonie

W salonie może stać się integralną częścią dobrze przemyślanej całości. W małej sypialni może pełnić funkcję stolika nocnego lub zmieścić się na jednym długim blacie, obok toaletki. W pokoju dziecięcym lub gościnnym będzie służył wielu osobom. W kuchni może odgrywać jednocześnie rolę kącika kawowego. Wśród pomysłów na domowe biuro są także szafy, wnęki, garderoby i miejsca pod schodami.

Miejsce do pracy we wnęce

Naturalne wnęki to całkiem niezły pomysł. Problem w tym, że jeśli już takie mamy, zwykle przeznaczamy je na szafy, które pozwalają zabudować i efektywnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Biurko obok szafy albo pomiędzy jej dwoma częściami może się jednak sprawdzić, gdy chcemy zabudować wyjątkowo dużą ścianę. Nada jej lekkości i dynamizmu, a miejsca na przechowywanie ubrań i tak będzie sporo. Nie warto jednak zmieniać na siłę swoich przyzwyczajeń. Jeśli najlepiej pracuje ci się na kanapie w salonie, nie łudź się, że będziesz chętnie siedzieć przy biurku w specjalnie w tym celu zagospodarowanej wnęce w przedpokoju.

Mobilne biurko na kółkach

A co jeśli nie możesz podjąć decyzji? Zorganizuj sobie biuro na kółkach – mobilny stolik, z którym wyjedziesz w dowolne miejsce, nawet na taras. Czasy bardzo się zmieniły – dziś raczej nie potrzebujemy już dużych stacjonarnych komputerów, sterty papierowych dokumentów, lampki rzucającej ostre światło do ręcznego pisania. Czasem może wystarczyć tylko podstawka pod laptop.

miejsce do pracy w domu - infografika
miejsce do pracy w domu - infografika

Domowe biuro w mieszkaniu – pomysł na integrację zamiast izolacji

Wybierając miejsce na domowe biuro, warto pozbyć się stereotypowego myślenia, które może przeszkadzać nam w tworzeniu kreatywnych pomysłów. Może być nim na przykład przekonanie, że kącik do pracy przy komputerze powinien być maksymalnie odgrodzony od reszty domu. Tak naprawdę tylko nieliczni z nas potrzebują absolutnej ciszy i odosobnienia do pracy. W końcu w biurze też w większości przypadków pracujemy wśród innych ludzi. Zamiast przesuwnych akustycznych ścian czy mało estetycznych parawanów czasem wystarczą po prostu słuchawki lub praca w takich godzinach, w których domownicy są zajęci czymś innym. Jeśli masz małe dzieci, żadne parawany ani rozkładane ściany niestety nie pomogą. Poza tym sprawdzają się tylko w przypadku naprawdę dużych przestrzeni – w małych sprawią, że wydadzą się jeszcze mniejsze i zagracone. Przeszkolone ściany również nie zdadzą egzaminu – do pracy potrzebne jest także świeże powietrze.

Wspólne miejsce do pracy dla domowników

Poza tym – czy rzeczywiście chcemy odgradzać się od najbliższych? Być może czasem to konieczne, ale co stoi na przeszkodzie, żeby pracować razem, na przykład przy dużym kuchennym stole? Kończyć prace zlecone w czasie, gdy druga osoba szykuje kolację, a dziecko na kanapie czyta zadaną lekturę? Dzielić się jedną dużą lampą, wspólnie słuchać nierozpraszającej muzyki, zrobić sobie razem przerwę na herbatę? Taki styl pracy w domu ma wiele zalet. Dzięki temu można mieć nadzór nad tym, co robią dzieci, i pomóc im wypracować umiejętność organizowania własnej pracy. Uniknąć wymówek partnera, który złości się, że za dużo pracujemy. Sprawić, że praca w domu nie będzie kojarzyć się z zamknięciem i wygnaniem w miejsce odosobnienia.

domowe biuro - wspólna pracowania z dziećmi
Domowe biuro - wspólna pracowania z dziećmi

Co zrobić, żeby domowe biuro wyglądało ładnie i nowocześnie?

Kącik do pracy powinien przypominać prawdziwe biuro – to kolejny schemat myślowy, który warto zweryfikować. Można go bowiem urządzić tak, że nie będziemy chcieli go przed nikim zasłaniać.

Wyodrębnij przestrzeń biurową w domu za pomocą kolorów i faktur

Jeśli chcesz zaznaczyć wizualnie, że domowe biuro jest odrębną strefą w pokoju, zamiast ciężkich regałów czy parawanów lepiej zrobić to za pomocą kolorów, innego wykończenia ścian czy podłogi. O ścianę, nie tylko przed biurkiem, ale i za nim, warto zadbać, jeśli np. nagrywasz webinary czy prowadzisz rozmowy wideo. Twoi słuchacze na pewno zwrócą uwagę na to, co jest na drugim planie. Dlatego najlepiej robić to na odpowiednio przygotowanym tle.

Meble domowe w roli mebli biurowych

Zastanów się nad zrezygnowaniem z tradycyjnego, klasycznego biurka. Znacznie lepszy może okazać się prosty stół. Pod blatem lub obok niego zmieści się szafeczka z szufladami. Stół może być rozkładany – wykorzystasz go przy okazji dużego przyjęcia w domu. Zamiast typowej lampki biurowej wybierz ozdobną stołową albo dużą podłogową lampę, która oświetli nie tylko stół, ale też na przykład fotel czy kanapę stojącą obok. Czy na pewno musisz mieć biurowe krzesło obrotowe, które niekoniecznie pasuje do wystroju mieszkania, a w dodatku niszczy podłogę? Gumowe maty ochronne nie sprawdzają się zbyt dobrze. Jeśli zależy ci na tym, żeby nie zniszczyć podłogi, wybierz klasyczne krzesło zamiast takiego na kółkach i podklej jego nogi filcem. Nie tylko krzesła obrotowe mogą być wygodne. Wypróbuj inne możliwości. Może to być takie same krzesło jak w jadalni, co nada spójności stylistycznej całemu pomieszczeniu. Krzesło jest zbyt twarde? Zarzuć na nie modną futrzaną narzutę. Innym pomysłem może być piłka do siedzenia, która po zakończeniu pracy powędruje do pokoju dziecka.

Segregatory ustaw w domowej biblioteczce, zadbaj o designerskie biurowe gadżety

Jak sprawić, żeby segregatory nie wyglądały zbyt biurowo, ale nabrały cieplejszego, domowego charakteru? Poustawiaj je na regale razem z książkami. Zamiast sprawiać wrażenie pokoju działu księgowości, będą wyglądać po prostu jak część domowej biblioteczki. Nawet pojemniki na drobne przybory biurowe mogą wyglądać jak designerskie ozdoby. Poszukaj ciekawego podajnika na taśmę klejącą, stojaka na spinacze czy przycisku do papieru. Dekoracyjna może być też bezprzewodowa ładowarka, klawiatura i myszka.

Przytulne domowe biuro - rośliny, zdjęcia, świece

Dodaj coś, dzięki czemu domowe biuro stanie się przytulne – rośliny, cięte kwiaty, zdjęcia, świece o ulubionym zapachu, które możemy zapalić bez pytania o zdanie współpracowników. W końcu praca z domu musi przynosić jakieś dodatkowe korzyści.

nowoczesne i przytulne domowe biuro
Nowoczesne i przytulne domowe biuro

Pożyczka na wyprawkę szkolną, do pracy, urządzenie biura w domu

Akcesoria dla dzieci do szkoły czy urządzenie przestrzeni do pracy w domu. Jak to zrobić, aby zachować komfort pracy i nie zbankrutować? Na początku warto przejrzeć pomysły na domowe biuro w Pinterest czy w Google. Następnie warto poszukać mebli i akcesoriów - najlepiej nie robić tego w okolicy rozpoczęcia roku szkolnego - wtedy ceny są najwyższe. Warto poszukać promocji i okazji cenowych, przejrzeć outlety meblowe i ze sprzętem elektronicznym. Kupując w dużych sklepach można skorzystać z oferty zakupu na raty 0%.

Przy okazji zakupów na raty bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową i historię w BIK. Szukasz pożyczki bez sprawdzania BIK - od 18 maja obowiązują nowe przepisy ustawy antylichwiarskiej, zgodnie z którymi pożyczkodawca (niezależnie czy pożyczki udziela bank, czy instytucja pozabankowa), ma obowiązek sprawdzić pożyczkobiorcę w bazach BIK.

Najnowsze porady