Powrót
20.3.2024

Ceny w Grecji – ile wydasz na wakacjach all inclusive

Ceny w Grecji – ile wydasz na wakacjach all inclusive
Autor
Anna Dobrzanska

Grecja jest najpopularniejszym kierunkiem letnich wyjazdów Polaków. Cena wycieczki z biurem podróży to jednak nie wszystkie koszty, jakie ponosimy podczas wakacji. Ile tak naprawdę będą nas kosztować wakacje w Grecji? Oto przegląd cen i najczęstszych dodatkowych kosztów.

Sekcje artykułu:

1. Ile kosztują wakacje w Grecji z biurem podróży? Koszty dodatkowych atrakcji i wycieczek fakultatywnych

1.1 Ceny zwiedzania Grecji na własną rękę

1.2 Ceny w Grecji: sporty wodne

1.3 Ceny w Grecji: ile kosztuje jedzenie?

1.4 Ceny pamiątek, które warto przywieźć z Grecji

1.5 Ile pieniędzy do Grecji? Minimalne kieszonkowe

1.  Ile kosztują wakacje w Grecji z biurem podróży? Koszty dodatkowych atrakcji i wycieczek fakultatywnych

Ceny 7-dniowych wycieczek all inclusive do Grecji z biurem podróży Fly.pl zaczynają się od około 1500 zł za osobę z zakwaterowaniem w hotelach dwugwiazdkowych. Wycieczki bez wyżywienia można kupić już za ok. 1000 zł. Opcją pośrednią cenowo są wycieczki ze śniadaniem lub śniadaniem i obiadokolacją.

Planując wysokość kieszonkowego, które dodatkowo weźmiemy ze sobą, warto pamiętać, że w Grecji nie wszędzie można płacić kartą – część transakcji odbywa się tylko gotówkowo. W kontynentalnej Grecji zazwyczaj jest nieco taniej niż na wyspach, zwłaszcza w sezonie letnim. Wyjątkiem są Ateny i inne miasta typowo turystyczne.

Co musimy doliczyć do ceny wykupionej wycieczki do Grecji? Zdarza się, że trzeba dopłacić za dodatkowe udogodnienia. W niektórych hotelach płatne mogą być parasole i leżaki, ręczniki basenowe (zazwyczaj w cenie kilku euro za osobę), korzystanie z klimatyzacji, dostęp do sejfu albo wstęp do pokoju gier. Nawet przy opcji all inclusive niektóre napoje czy przekąski bywają płatne.

Ceny wycieczek fakultatywnych organizowanych przez biura podróży rozpoczynają się od około 30 euro za osobę. Czasem trzeba do nich doliczyć jeszcze bilet wstępu do muzeum. Można w ten sposób zwiedzić wiele greckich miast, na przykład Delfy, Saloniki, Korfu, Kavalę, Filipię. Inne rodzaje wycieczek to na przykład rejsy wokół wysp greckich, wizyta w Aqualandzie (jednym z największych parków wodnych w obrębie Morza Śródziemnego), wycieczka na masyw górski Olimp albo całodniowa wyprawa do sąsiadującej z Grecją Albanii.

Ceny w Grecji - ceny wczasów all inclusive i wycieczek fakultatywnych infografika
Ceny w Grecji - wczasy i wycieczki

1.1 Ceny zwiedzania Grecji na własną rękę

Co jeśli wycieczki fakultatywne, organizowane na miejscu przez biuro podróży, nie do końca nam odpowiadają, bo na przykład wolimy zwiedzać to, co nas interesuje, w swoim tempie? Najlepiej wybrać się na własną rękę na wycieczkę po najciekawszych dla nas miejscach.

W zależności od tego, gdzie i skąd chcemy dojechać, można wybrać transport publiczny lub wypożyczenie samochodu. W Grecji uznawane jest polskie prawo jazdy. Kierowcy poniżej 25. roku życia mogą zostać obciążeni dodatkową opłatą z tytułu młodego wieku. Niektóre wypożyczalnie w zależności od kategorii samochodu ustalają różny minimalny wiek lub staż kierowcy.

Zwiedzanie Grecji jest najbardziej korzystne dla młodzieży. Studenci z krajów Unii Europejskiej z ważną legitymacją i osoby do 18. roku życia do większości greckich zabytków i muzeów wejdą bezpłatnie.

Jeśli chodzi o chyba najbardziej oblegane przez turystów miejsce w Grecji – Akropol – warto rozważyć wykupienie na jego zwiedzanie tzw. biletu łączonego. Kosztuje 30 euro (wejście na sam Akropol – 20 euro), a można w jego cenie zwiedzić również Agorę Grecką, Agorę Rzymską, Keramejkos, bibliotekę Hadriana, południowe zbocze Akropolu i Świątynię Zeusa Olimpijskiego.

Zobacz co może cię zaskoczyć w Grecji>>

1.2 Ceny w Grecji: sporty wodne

Grecja to idealne miejsce dla miłośników nurkowania – zarówno tych doświadczonych, jak i dopiero początkujących. W wodach Morza Jońskiego i Egejskiego nie ma co prawda imponujących raf koralowych, ale za to kryją się tam piękne kraby, ukwiały, rozgwiazdy, gąbki, koniki morskie, ośmiornice i żółwie. Można trafić nawet na zatopione wraki z czasów II wojny światowej.

Ceny podstawowych kursów nurkowania zaczynają się od około 60 euro. Specjalistyczne kursy to już wydatek kilkuset euro. Pakiety nurkowe, na przykład trzydniowe, to cena około 200 euro. W cenie kursu lub pakietu często zawiera się wypożyczenie sprzętu i transport do najbliższego większego miasta.

Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami obowiązującymi w Grecji na indywidualne nurkowanie trzeba mieć zezwolenie. Wydobywanie jakichkolwiek przedmiotów z dna morskiego jest zabronione.

Wyspy greckie to tereny wietrzne. Spienione fale, regularne i ciepłe wiatry o sile 5-7 stopni w skali Beauforta oraz szerokie, piaszczyste plaże to gratka dla windsurferów i kitesurferów.

Ceny w Grecji - ile kosztuje nurkowanie i inne sporty wodne
Ceny w Grecji - ile kosztuje nurkowanie i inne sporty wodne

1.3 Ceny w Grecji: ile kosztuje jedzenie?

Jeśli wykupiliśmy wycieczkę do Grecji bez wyżywienia, ceny jedzenia będą na pewno ważną pozycją w naszym budżecie. Nawet jednak przy opcji all inclusive warto choć raz wybrać się do lokalnej tawerny i spróbować świeżych owoców morza, musaki, kawy frappe czy sałatki greckiej, która bardzo różni się od jej polskiej wersji. Nie oprzemy się pewnie również greckim targowiskom, kuszącym dojrzałymi owocami, serami i wieloma rodzajami oliwek.

Jeżeli chcemy zjeść coś w najbardziej korzystnej cenie, warto spróbować popularnego wśród Greków przysmaku souvlaki. To mięso, frytki i warzywa zawinięte w chlebek pita. Ceny soulvaki zaczynają się już od 3 euro. Inny grecki przysmak, który również możemy kupić za kilka euro, to pasticio – rurki penne z mięsem i serami, zapiekane pod gęstym beszamelem. Niepowtarzalnego smaku nadaje temu daniu odrobina cynamonu.

Zaopatrując się w jedzenie na własną rękę, warto pamiętać o dość nietypowym dla nas greckim zwyczaju – wiele sklepów w poniedziałki, środy i soboty jest czynnych tylko do pory sjesty.

Ceny w Grecji - ceny jedzenia i w restauracjach greckich - infografika
Ceny w Grecji - ceny jedzenia i w restauracjach

1.4 Ceny pamiątek, które warto przywieźć z Grecji

Co przywieźć do Polski z Grecji? Turyści najczęściej kupują oliwę – produkowana na miejscu jest tak wyśmienitej jakości, że trudno dostać podobną w polskich sklepach. Popularnym prezentem przywiezionym z Grecji są tutejsze alkohole – znakomite wina i uozo, wódka o anyżowym smaku. Taniej niż w Polsce można znaleźć pistacje i orzeszki pinii. Tradycyjne greckie słodycze to loukoumi – rodzaj owocowej galaretki, obsypanej cukrem pudrem.

Kolejnym hitem wśród turystów są kosmetyki wyprodukowane na bazie oliwy lub oliwek, składające się nawet w 100% z tego naturalnego surowca. To grecka specjalność, warto więc zaopatrzyć się w nie u najlepszego źródła.

Pamiątką, która zostanie z nami na dłużej, będą kuchenne akcesoria i ozdobne figurki wykonane z drewna oliwnego, przyjemnego w dotyku, o subtelnym, niezwykłym zapachu.

Zobacz co powinieneś wiedzieć planując wypoczynek w Grecji>>

Pamiątki z Grecji - ceny
Pamiątki z Grecji - ceny

1.5 Ile pieniędzy do Grecji? Minimalne kieszonkowe

Podsumowując – ile powinniśmy wziąć ze sobą pieniędzy na tygodniowy wyjazd do Grecji? Jeśli wybieramy się na wakacje all inclusive i nie zamierzamy dodatkowo płacić za wycieczki fakultatywne, 100-200 euro na osobę powinno spokojnie wystarczyć. Gdy myślimy o samodzielnym wyżywieniu, zwiedzaniu Grecji na własną rękę wynajętym samochodem albo na przykład nurkowaniu, kwota ta rośnie do minimum 1000 euro. Gdyby w naszym wakacyjnym budżecie zabrakło pieniędzy na wydatki na miejscu - pożyczka przez Internet może być dobrym rozwiązaniem - jest szybka, nie wymaga formalności, i można ją spłacić za 30 lub 60 dni.

Ceny podane w artykule mają charakter orientacyjny.

Najnowsze porady