Powrót
4.7.2023

Albania 2023 – bezpieczeństwo turystów. Na co warto uważać

Albania 2023 – bezpieczeństwo turystów. Na co warto uważać
Autor
Anna Dobrzanska

Albanii to przepiękny południowoeuropejski kraj z dostępem do Morza Adriatyckiego i Jońskiego. Krystalicznie czysta woda, rewelacyjna pogoda (w roku jest około 290 słonecznych dni!) oraz piękne plaże czynią z niej wymarzony kierunek wakacyjnych wyjazdów. Nie jest jeszcze aż tak oblegana przez turystów, jak np. Chorwacja, a ceny w Albanii są nadal bardzo konkurencyjne. Wielu turystów zadaje sobie jednak pytanie o bezpieczeństwo w Albanii: czy w kraju, w którym komunistyczny dyktator Enver Hodża zbudował 700 tysięcy bunkrów, jest bezpiecznie?

Turyści, którzy wrócili z Albanii, piszą na forach internetowych i blogach, że czuli się tam całkowicie bezpiecznie. Opowiadają o czystych ulicach i hotelach, dobrych restauracjach, elegancko ubranych ludziach, spokoju i porządku w mieście nawet po zmroku. Większość internetowych wypowiedzi na ten temat rozwiewa obawy co do niebezpieczeństw czyhających na turystów w Albanii. Wiele osób podróżuje po tym kraju na własną rękę, również z małymi dziećmi. Co warto wiedzieć o Albanii, żeby nasze wakacje były bezpieczne?

Albania – waluta, religia, język, wizy, bezpieczeństwo kobiet

Albania_waluta, religia, język, bezpieczeństwo
Albania - podstawowe informacje

Większość Albańczyków to muzułmanie, żyje tam również całkiem sporo wyznawców prawosławia i katolicyzmu. Jednak ze względu na swoją przeszłość kraj ten jest mocno zlaicyzowany. Trudno spotkać mieszkańców, którzy afiszują się ze swoją religią.

Niewielu Albańczyków mówi po angielsku. Czasem można spotkać osoby znające podstawy włoskiego lub greckiego. Dlatego, żeby poczuć się całkowicie bezpiecznie, warto poznać kilka podstawowych albańskich zwrotów i zawsze mieć pod ręką rozmówki albańskie oraz kartkę i długopis, do zapisywania np. cen czy kierunków podróży.

Polacy mogą wjeżdżać do Albanii bez wizy, na podstawie dowodów osobistych, i przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 180 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu. Nie pobiera się granicznych opłat wjazdowych, nie jest wymagane posiadanie określonej kwoty pieniędzy ani biletu powrotnego.

Jakie są najpopularniejsze zwyczaje w tym kraju? Albańczycy witają się przez podawanie ręki. Przed wejściem do domu gospodarza należy zdjąć buty. Ciekawostką jest fakt, że kręcenie głową (nasze „nie”) w Albanii oznacza „tak”. Gest oznaczający „nie” to uniesienie brwi lub całej głowy. Albańczycy bardzo dużą wagę przywiązują do okazywania szacunku starszym osobom. Dbają również o kobiety – nie pozwalają na przykład na przeklinanie przy nich. Kobiety w Albanii mogą czuć się bezpiecznie, nie powinny jednak same spacerować nocą, miejscowi odczytują to bowiem jako szukanie towarzystwa.

Na co uważać:

Kiedy chcemy zapytać o drogę, dobrze wiedzieć, że w języku albańskim „droga” oznacza narkotyki.

Albania – szczepienia i służba zdrowia

W Albanii nie występują zagrożenia chorobami innymi niż te powszechne w Europie. Podobnie jak u nas, infekcje wirusowe są najpowszechniejsze jesienią i wiosną. Warto zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, czyli kupować żywność w sprawdzonych miejscach i pić wodę wyłącznie przegotowaną lub butelkowaną. Wyjazd do Albanii nie wymaga żadnych szczepień.

Polska i Albania mają podpisaną umowę o bezpłatnym leczeniu. Jednak publiczna służba zdrowia jest w tym kraju na dość niskim poziomie. Koszt wizyty w prywatnej przychodni wynosi około 20–30 euro. Jeśli chodzi o ubezpieczenia, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wykupić ubezpieczenie, które pozwoli podjąć leczenie w prywatnych klinikach. Nie jest to jednak obowiązkowe.

Na co uważać:

Jeśli chcemy coś załatwić w Albanii za pośrednictwem firm ubezpieczeniowych, może być potrzebny paszport.

Samochodem do Albanii? Czy to bezpieczne?

Polskie MZS informuje, że podróżując autem po Albanii, należy zachować szczególną ostrożność. Często zdarzają się tu przypadki łamania przepisów drogowych, nierespektowania świateł sygnalizacyjnych, wymuszania pierwszeństwa przejazdu. Na drogę mogą nieoczekiwanie wtargnąć piesi i zwierzęta, powinniśmy również uważać na nieoznakowane przeszkody po zmroku. Jeżdżąc samochodem po Albanii, powinniśmy ze szczególną czujnością przestrzegać zasady ograniczonego zaufania. Od kierowców wymagane jest ubezpieczenie OC, tzw. zielona karta. Warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, zapewniające assistance drogowe.

Za wykroczenie drogowe w Albanii grozi nie tylko kara grzywny, lecz także pozbawienie prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego nawet na pół roku. Przy każdym wypadku trzeba zawiadomić policję. System serwisu samochodów, nawet znanych marek, jest dość słabo rozwinięty. Zdarzają się przypadki kradzieży aut lub innych wartościowych przedmiotów.

Za czasów dyktatury Hodży w Albanii praktycznie nie było prywatnych samochodów, ponieważ ich posiadanie było nielegalne. Dlatego sieć dróg w tym kraju jest rozbudowywana od stosunkowo niedługiego czasu. Niektóre z nich są w bardzo dobrym stanie, ryzykowna zaś dla naszego auta może być podróż drogą oznaczoną kolorem żółtym.

Na co uważać:

Zasady poruszania się na rondzie są inne niż w Polsce. Pierwszeństwo ma pojazd wjeżdżający na nie.

Albania – mapa zagrożeń. O czym warto wiedzieć?

Zdarzają się przypadki, że turyści są zapraszani na poczęstunek z dużą ilością alkoholu, a później okradani. Warto zachować ostrożność na plażach – często brakuje na nich ratowników, nie ma komunikatów o stanie morza ani badań wody na obecność pałeczek coli. Zdwojoną ostrożność należy zachować w górach, ponieważ w Albanii nie ma odpowiednika polskiego GOPR-u.

Góry na północy Albanii to teren, na który lepiej się nie zapuszczać. Znajdują się tam nielegalne hodowle maku i konopi, strzeżone przez uzbrojonych wartowników. Istnieją rejony, w których reguły społeczne wciąż jeszcze ustanawia XV-wieczne prawo wendetty. Niektóre rodziny, zagrożone przez honorową zemstę, żyją tam odcięte od świata. Praktycznie w każdej takiej wiosce miejscowi mają broń. Jeżeli zdecydujemy się jednak wybrać w tamte rejony, pamiętajmy bezwzględnie o tym, żeby poruszać się w kilkuosobowej grupie, najlepiej z wynajętym przewodnikiem, nie zbaczać z wyznaczonej trasy, nie zabierać autostopowiczów, a na nocleg zatrzymywać się w hotelach lub pensjonatach.

Na co uważać:

Lepiej nie wyróżniać się z tłumu wyzywającym ubiorem lub kosztownymi gadżetami. Dotyczy to zresztą każdej zagranicznej podróży.

Koszty wakacji w Albanii - taniej samodzielnie czy z biurem podróży

Wakacje w tym roku nie należą do tanich, rosną ceny biletów lotniczych, transportu (benzyny), hoteli. Coraz więcej osób rezygnuje z ofert biura podróży decydując się na samodzielną organizację wakacji w taki sposób by optymalizować koszty. Jak prezentują się ceny w Albanii? Czy to dobry kierunek na tegoroczne wakacje? Wybrać wakacje samochodem czy samolotem, w pakiecie all inclusive. Jakie są ceny jedzenia w Albanii? Czy koszty wyżywienia na miejscu nie przewyższą cenowo wakacji all inclusive. Jeśli brakuje nam niewielkiej kwoty np. do dokupienia pakietu all inclusive, można rozważyć skorzystanie z pożyczki online, którą będzie można zwrócić w ciągu 30 lub 60 dni z następnej pensji.

Najnowsze porady