Powrót
24.2.2023

Wyjazd do Tajlandii. 7 rzeczy, które musisz wiedzieć

Wyjazd do Tajlandii. 7 rzeczy, które musisz wiedzieć
Autor
Anna Dobrzanska

Tajlandia jest najbardziej popularnym celem podróży wśród Polaków odwiedzających Azję. Przyciąga turystów ciepłym i słonecznym klimatem, pięknym krajobrazem i serdecznością mieszkających tu ludzi. Jeśli planujesz wyjazd do Tajlandii, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Wyjazd do Tajlandii: wybierz najlepszy termin

Tajlandzki klimat to trzy pory roku – chłodna, która trwa od listopada do lutego (temperatury około 26–30oC), gorąca – od marca do maja (temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza) i deszczowa – od czerwca do października (temperatury około 30oC, wilgotność powietrza 90%). Dla Polaków idealnym terminem wyjazdu jest pora chłodna, która jest chłodna tylko z nazwy, zwłaszcza w porównaniu z panującą u nas w tym czasie zimą. Dla miłośników tropikalnych upałów dobra będzie również pora gorąca. Pora deszczowa ma swoje zalety dla tych, którzy chcą poznać ten kraj nie tylko od strony komercyjnej turystyki. Podróżników z Europy jest tam wtedy znacznie mniej, a bilety lotnicze są tańsze. Warto szukać biletów na samolot w promocyjnej cenie. Jeśli trafia się świetna okazja, do której nie jesteś w tej chwili przygotowany finansowo, możesz rozważyć wzięcie szybkiej pożyczki.

Podróż do Tajlandii: zrób plan

Bilety lotnicze to największa część kosztów całej wyprawy do Tajlandii. Ze względu na to większość podróżników wybiera się do tego kraju na dłuższy czas – minimum dwa, a najlepiej trzy tygodnie. Ten stosunkowo długi okres warto dokładnie rozplanować. Pięknych miejsc w Tajlandii jest tak wiele, że szkoda byłoby nie wykorzystać urlopu na zobaczenie tego, co interesuje nas najbardziej. Warto zaplanować przynajmniej 3–4 dni na pobyt w jednym miejscu, żeby zdążyć na spokojnie je poznać i dojechać tam – odległości w Tajlandii są duże.

Waluta w Tajlandii, pogoda i inne ciekawostki

Mimo coraz większej popularności Tajlandia to wciąż egzotyczny kraj. Wiele rzeczy może cię zaskoczyć. Dlatego przed wyjazdem dowiedz się jak najwięcej o tych rejonach. Nie poprzestawaj na jednym poradniku. Porozmawiaj z ludźmi, którzy tam byli, poczytaj blogi i fora tematyczne, kup przewodniki. Jak mówi znane powiedzenie, podróże kształcą… wykształconych. Im więcej dowiesz się przed wyjazdem, tym bardziej z niego skorzystasz.

Tajlandia - waluta i inne informacje dla turystów
Tajlandia - waluta i inne informacje dla turystów

Poznaj tajskie zwyczaje i prawo

Jeśli nie chcesz narazić się na aresztowanie, nie możesz mieć przy sobie nawet najmniejszych ilości narkotyków ani akcesoriów do ich używania. Kłopotami grozi również krytykowanie i ośmieszanie rodziny królewskiej. Nie powinno się dotykać głowy Tajów – dotyczy to również dzieci. W Tajlandii źle widziane jest także okazywanie emocji i krzyk. Śmiecenie i palenie w niedozwolonych miejscach jest zagrożone wysokimi mandatami. Wchodząc do świątyni, powinniśmy zdjąć buty i zakryć nogi oraz ramiona. Każdy posąg Buddy jest uważany za święty. Będąc w jego pobliżu, nie należy demonstrować braku szacunku.

Szczepienia do Tajlandii

W wielu regionach Azji panuje zagrożenie malarią. Leki przeciwmalaryczne mają jednak skutki uboczne, dlatego ich profilaktyczne przyjmowanie powinniśmy skonsultować z lekarzem. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w tzw. żółtą książeczkę szczepień, czyli międzynarodowy dokument rozpoznawalny we wszystkich stacjach sanitarnych na świecie. Przy wjeździe do Tajlandii szczepienia nie są obowiązkowe. Jednak polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca szczepienia na błonicę, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, wściekliznę i japońskie zapalenie mózgu. Najlepiej zgłosić się do lekarza 4–6 tygodni przed planowanym wyjazdem i zasięgnąć porady, jakie szczepienia powinniśmy przyjąć. Wyjeżdzając w tak egzotyczne miejsce pamiętaj o bezpieczeństwie i o tym, że może wydarzyć się coś zupełnie niespodziewanego. Sprawdź  ubezpieczenie oferowane przez AXA DALEKO OD DOMU. W zależności od wybranego wariantu, zakres ochrony obejmuje koszty leczenia, następstwa nieszczęśliwych wypadków czy odpowiedzialność cywilną w podróży.

Co spakować do Tajlandii

Jeśli chodzi o ubrania, nie potrzeba ich zbyt wiele ze względu na panujące w Tajlandii wysokie temperatury, a także łatwo dostępne i tanie pralnie. Pamiętajmy jednak o takich drobiazgach jak krem do opalania z wysokim filtrem, moskitiera, środki owadobójcze, żel dezynfekujący ręce, papier toaletowy i środek przeciwko odwodnieniu. Jeśli chodzi o niezbędne dokumenty, w Tajlandii przepisy wizowe zmieniają się bardzo często, dlatego warto niedługo przed wyjazdem sprawdzić takie informacje w ambasadzie.

Tajlandia: bezpieczeństwo turystów

Tajlandia to generalnie bezpieczny kraj. Jest jednorodna wyznaniowo – około 95% mieszkańców to pokojowo nastawieni do świata buddyści. Tajowie są zwykle uśmiechnięci i serdeczni dla turystów. Gwałtowny rozwój turystyki pociągnął jednak za sobą wzrost przestępczości. Powinniśmy uważać na kieszonkowców, nieuczciwych taksówkarzy i osławione wypożyczalnie skuterów, które żądają w zastaw paszportu, a później domagają się wysokich opłat za rzekome uszkodzenia. Dbajmy o własne zdrowie i bezpieczeństwo – w Tajlandii nie ma karetek pogotowia ani ratowników na publicznych plażach.To przepiękne państwo ma również swoje ciemne strony. Dlatego nawet na najwspanialszych wakacjach w życiu nie powinniśmy tracić nad sobą kontroli. Podróżując po nieznanych terenach, bądźmy bardziej ostrożni niż zwykle, zwłaszcza gdy wybieramy się do kraju z zupełnie innego kręgu kulturowego.

Koszty wakacji - pożyczka czy wakacje na raty?

Inflacja sprawia, że wszystko drożeje, wakacje również. Coraz więcej osób decyduje się na skromniejsze wakacje lub w ogóle z nich rezygnuje. Część osób skorzysta z pożyczki na rezerwację biletów lotniczych z wyprzedzeniem, na promocjach, niektóre biura podróży umieszczają w swojej ofercie wczasy na raty oraz płatności odroczone.

Najnowsze porady