Powrót
17.11.2015

5 sposobów na tanie życie studenckie

5 sposobów na tanie życie studenckie
Autor
Anna Dobrzanska

Studia, nawet te dzienne i bezpłatne, na państwowej uczelni to duży wydatek, zwłaszcza dla osób pochodzących spoza ośrodków akademickich. Istnieją jednak sposoby na zdobycie funduszy, które pozwolą podreperować budżet niezbyt zamożnego studenta i obniżyć koszty utrzymania w wielkim mieście.

Dowiedz się, czy przysługuje ci stypendium socjalne

Ogólne warunki, na podstawie których można ubiegać się o stypendium socjalne, określa ustawa. W roku akademickim 2017/2018 student ma gwarancję otrzymania stypendium, jeżeli dochód na osobę w jego rodzinie wynosi mniej niż 668,2 zł netto. Rektorzy poszczególnych uczelni mogą jednak w porozumieniu z samorządem studenckim podnieść ten próg – maksymalnie do kwoty 1043,9 zł.

Student, który z nagłych przyczyn losowych znalazł się w trudnej sytuacji materialnej, może ubiegać się o zapomogę, czyli doraźną, jednorazową i bezzwrotną pomoc finansową z uczelni. Można ją otrzymać najwyżej dwa razy w roku. O stypendia mogą ubiegać się także osoby niepełnosprawne. Taka pomoc nie jest uzależniona od dochodów, ale od stopnia niepełnosprawności.

Postaraj się o stypendium rektorskie

Stypendium rektorskie jest przyznawane za wysoką średnią ocen z poprzedniego roku albo za inne osiągnięcia: sportowe, naukowe czy artystyczne. Mają na nie szanse również studenci pierwszego roku, pod warunkiem, że są laureatami olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim. Kwoty stypendium na każdy rok indywidualnie ustalają władze szkoły wyższej na podstawie otrzymanych dotacji.

Najbardziej zdolni i pracowici studenci mają szansę na otrzymanie stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia. To wyjątkowe wyróżnienie, ponieważ na rok akademicki 2017/2018 ministerstwo może przyznać maksymalnie 845 takich stypendiów na całą Polskę. Rocznie taka pomoc może osiągnąć kwotę nawet 15 000 zł. Jeszcze inny sposób na zdobycie pieniędzy to udział w różnych konkursach na granty organizowanych przez uniwersytety.

Znajdź dodatkową pracę

dodatkowa praca

Możliwość podjęcia pracy zależy m.in. od tego, jak ciężki jest dany kierunek studiów. Medycyna czy stomatologia oznacza tak dużo nauki, że bardzo trudno jest dorabiać. Najczęściej bywa jednak tak, że im starszy rok, tym mniej zajęć i więcej wolnego czasu. Wielu studentów studiów dziennych podejmuje pracę w weekendy, w kawiarni, restauracji czy sklepie. Sporo osób udziela korepetycji. Rozsądnym wyjściem jest podejmowanie pracy, nawet dorywczej lub w niepełnym wymiarze czasu, w branży związanej z wykształceniem i przyszłą karierą zawodową.

Popularne dorywcze i stałe zajęcia dla studentów:

  • kurier rowerowy lub osoba roznosząca ulotki,
  • barman, kelner, recepcjonista hotelowy, sprzedawca,
  • dostawca jedzenia na zamówienie lub kierowca,
  • „praca na słuchawce” w call center,
  • płatne staże lub praktyki w zawodach związanych z kierunkiem studiów.

Poszukaj oszczędności na co dzień

oszcędności na co dzień

Najbardziej podstawowe wydatki studenta, czyli zakwaterowanie i wyżywienie, pochłaniają zazwyczaj większość budżetu. Warto postarać się o akademik, który jest zdecydowanie najtańszą opcją mieszkania dla studenta. Nie wszystkim jednak miejsce w akademiku przysługuje. Ci, którzy nie dostali przydziału lub nie lubią panującej w domach studenckich specyficznej atmosfery, szukają mieszkania do wynajęcia. Najbardziej korzystny finansowo jest wynajem kilkupokojowego mieszkania, po dwie osoby w jednym pokoju.

Opowieści o studentach jedzących chleb z musztardą są może lekko przesadzone, ale z pewnością na jedzeniu można dużo zaoszczędzić. Najczęściej praktykowanym przez studentów sposobem jest przywożenie zapasów z domu rodzinnego. Tanio można zjeść w stołówkach akademickich i barach mlecznych. Bardzo ekonomiczne i zdrowo wychodzi samodzielne gotowanie. Są również sposoby na to, żeby raz na jakiś czas wyjść do dobrej restauracji i zapłacić stosunkowo niedużo. Warto w tym celu śledzić oferty zakupów grupowych i zniżki dla studentów.

Do niezbędnych wydatków należy zaliczyć także koszty transportu – poruszanie się po mieście i dojazdy do domu rodzinnego. Studentom przysługują o połowę tańsze bilety kolejowe i autobusowe oraz bilety komunikacji miejskiej. W przypadku dłuższych podróży jeszcze bardziej ekonomiczne mogą być wspólne przejazdy prywatnymi autami, organizowane za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych.

Sprawdź zniżki studenckie

Status studenta oznacza mnóstwo przywilejów finansowych w dziedzinie kultury i rozrywki. Tańsze bilety oferują kina, teatry, muzea, kluby i wiele innych miejsc kulturalno-rozrywkowych. W przypadku teatru popularne wśród młodych ludzi są wejściówki kupowane tuż przed rozpoczęciem spektaklu. Muzea zazwyczaj wyznaczają jeden dzień w tygodniu, w którym zwiedzanie jest bezpłatne. Podobnie działają kina, które organizują np. tanie poniedziałki lub środy.

Studenci mogą kupić również tańsze karnety na siłownię i basen albo korzystać z uniwersyteckich obiektów sportowych. Zniżki dla studentów oferują salony kosmetyczne i fryzjerskie, a nawet sklepy odzieżowe. Kupując ubrania, warto korzystać z sezonowych wyprzedaży, kart stałego klienta i odwiedzać outlety. Często bywa tak, że sprzedawcy dają zniżkę dopiero wtedy, kiedy o nią poprosimy. Dlatego nie zaszkodzi pytać, czy w danym miejscu studenci mogą liczyć na specjalne warunki.

Dla studentów tańsze lub całkiem darmowe mogą być:

Dla tych, którzy często wyjeżdżają za granicę, przydatne mogą okazać się międzynarodowe karty zniżkowe, np. Euro<26 czy ISIC. Warto korzystać również z organizowanych przez uczelnie wyjazdów zagranicznych czy innych sposobów na tanie podróżowanie, takich jak np. couchsurfing, czyli bezpłatne noclegi u gościnnych cudzoziemców.

Studenci mają więc sporo możliwości zarówno zdobycia dodatkowych funduszy, jak i obniżenia kosztów życia. Specyficzną formą podreperowania budżetu są także różnego typu pożyczki studenckie.

Najnowsze porady