Powrót
1.7.2023

Ile kosztuje depilacja laserowa - porównanie z innymi metodami depilacji

Ile kosztuje depilacja laserowa - porównanie z innymi metodami depilacji
Autor
Anna Dobrzanska

Wybierając sposób depilacji, najczęściej zwracamy uwagę na jej skuteczność, możliwe działania niepożądane oraz cenę. Sprawdziliśmy, jak wyglądają całościowe koszty poszczególnych metod usuwania owłosienia w ciągu 5 lat.

Golarka – jedna z najbardziej popularnych metod depilacji

To najszybszy, najłatwiejszy i najczęściej stosowany sposób depilacji. Jest bezbolesny, dlatego nadaje się również do usuwania włosów z delikatnych części ciała. Jego wadą jest jednak krótkotrwały efekt. Włoski odrastają już następnego dnia po ich ogoleniu. Golenie wydaje się tanim sposobem usuwania owłosienia, a jak jest naprawdę? Zakładając, że golimy się maszynką jednorazową co drugi dzień i wymieniamy ją na nową mniej więcej po 10 użyciach, musimy kupić nową maszynkę co 20 dni, co daje 18 maszynek rocznie. Koszt jednorazowej golarki rozpoczyna się od około 3 zł, a więc przez 5 lat wydamy na nie minimum 270 zł. Żeby uniknąć podrażnień, warto jednak pamiętać, że nie wolno golić się na sucho – trzeba użyć specjalnej pianki lub żelu do golenia. Dlatego do wydatków należy doliczyć mniej więcej 10 zł na żel lub piankę do golenia, wystarczającą na około 2 miesiące, co daje nam 300 zł przez 5 lat. Łącznie na zapas akcesoriów do golenia na 5 lat wydamy więc co najmniej 570 zł.

koszt depilacji golarką
Depilacja golarką

Chemiczne metody depilacji: Kremy i pianki

Kremy i pianki do depilacji to również stosunkowo szybki sposób na usunięcie zbędnego owłosienia. Rozpuszczają włoski nawet poniżej warstwy naskórka, dlatego ich efekt utrzymuje się nieco dłużej niż po użyciu golarki. Nie jest to jednak duża różnica – włoski odrastają po 3-4 dniach. Depilacja kremem może też okazać się nie do końca skuteczna – nie wszystkie włoski udaje się usunąć podczas zabiegu. Czasem trzeba przedłużyć czas aplikacji specyfiku albo wspomóc jego działanie, mocniej trąc skórę podczas ściągania preparatu. Kosmetyki do depilacji mogą podrażniać i wywoływać reakcje alergiczne, dlatego przed użyciem należy sprawdzić ich działanie na małym kawałku skóry. Ile kosztuje taka depilacja? Zakładając, że jeden krem wystarcza na około 4 zastosowania, a używa się go co 3 dni, rocznie zużyjemy mniej więcej 30 opakowań. Ceny takich kosmetyków rozpoczynają się od około 10 złotych, zatem przez 5 lat wydamy na tego typu depilację minimum 1500 zł.

kremy i pianki do depilacji
Kremy i pianki do depilacji

Ile kosztuje depilacja woskiem?

Depilację woskiem można przeprowadzić zarówno w domu, jak i w salonie kosmetycznym. Istnieją dwie metody domowej depilacji woskiem. Wosk nakładany na ciepło należy podgrzać w kuchence mikrofalowej lub gazowej, a kiedy stwardnieje, zerwać ze skóry zdecydowanym ruchem. Wosk na zimno przyklejamy w kierunku rośnięcia włosków. Zaraz po nałożeniu należy zerwać plaster szybkim ruchem w kierunku pod włos. Znacznie lepsze efekty może jednak przynieść oddanie się w ręce profesjonalnej kosmetyczki, która przeprowadzi zabieg dokładniej i bardziej skutecznie. Efekty depilacji woskiem utrzymują się do 3-4 tygodni. W gabinecie kosmetycznym ceny zabiegu na najczęściej depilowane partie ciała, czyli nogi, pachy i bikini, rozpoczynają się od około 150 zł. Zakładając, że zabieg będziemy powtarzać co miesiąc, rocznie wydamy od około 1800 zł, a przez 5 lat – minimum 9000 zł. Pod wpływem ciepłego wosku naczynka krwionośne mogą się rozszerzyć i zacząć pękać, dlatego nie jest to najlepsza metoda dla skóry z problemami naczynkowymi. Nie polubią jej również kobiety mało odporne na ból, zwłaszcza przy depilacji delikatniejszych partii ciała. Przeciwskazaniem są również żylaki.

koszt depilacji woskiem
Depilacja woskiem

Depilator elektryczny – zalety, wady i koszty

Usuwanie włosków za pomocą depilatora elektrycznego jest bolesne, może doprowadzić do podrażnień i wrastania włosków pod naskórek. Zaletą tej metody jest jednak fakt, że efekt utrzymuje się stosunkowo długo – nawet do kilku tygodni. Aby tak się stało, przed depilacją należy pozwolić włoskom nieco odrosnąć. W przeciwnym razie depilator, zamiast wyrwać je wraz z cebulką, będzie urywał tuż przy skórze, a wtedy odrosną tak samo szybko jak po golarce. Ze względu na ból odczuwany podczas zabiegu depilator najlepiej nadaje się do mniej wrażliwych partii ciała, np. nóg. Jego regularne używanie sprawia, że włoski stają się trochę słabsze, a dzięki temu ból podczas kolejnych zabiegów jest mniejszy. Wiele depilatorów wyposażonych jest również w specjalne nakładki masujące albo chłodzące, które mają za zadanie łagodzić nieprzyjemne doznania.

koszt depilacji depilatorem
Depilator - zalety, koszt

Pasta cukrowa, czyli naturalna metoda usuwania owłosienia

Depilacja pastą cukrową to sposób, który stosowano na Bliskim Wschodzie już dwa tysiące lat temu. Polega na wyrywaniu włosków zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, w przeciwieństwie do np. woskowania. Dzięki temu ból przy zabiegu jest o wiele mniejszy. Pastę cukrową można kupić gotową w sklepie lub przyrządzić w domu z najprostszych, naturalnych składników – cukru, wody i soku z cytryny. Nakładanie jej wymaga wprawy – każde miejsce na skórze trzeba obkleić bardzo dokładnie, pod różnymi kątami. Nieumiejętne nakładanie i zrywanie pasty cukrowej może sprawić, że włoski pozostaną, a na skórze dodatkowo pojawią się podrażnienia, a nawet siniaki. Zabieg depilacji pastą cukrową można wykonać w domu lub w salonie kosmetycznym. Po użyciu pasty cukrowej włoski nie powinny odrosnąć przez 2-3 tygodnie. Zakładając, że samodzielne przygotowanie porcji pasty to koszt około 2 złotych, przy depilacji co drugi tydzień wydamy rocznie ok. 50 zł, a przez 5 lat – ok. 250 zł.

koszt depilacji pastą cukrową
Koszt depilacji pastą cukrową

Najbardziej skuteczna depilacja, czyli epilacja. Ile kosztuje depilacja laserowa?

W przeciwieństwie do depilacji, która jest usuwaniem włosków za pomocą metod mechanicznych lub chemicznych, epilacja polega na trwałym niszczeniu mieszków włosowych. W języku potocznym jednak metody epilacji również nazywane są depilacją. Można ją wykonywać m.in. za pomocą lasera, prądu elektrycznego, impulsów świetlnych lub drgań wywołanych ultradźwiękami. Zabiegi mogą być podrażniające i bolesne, ale są o wiele bardziej skuteczne niż usuwanie włosków sposobami mechanicznymi lub chemicznymi.

Depilacja laserowa

Jak działa depilacja laserowa? Wiązka światła emitowanego przez laser jest pochłaniana przez melaninę, czyli barwnik zawarty w cebulkach włosów. Światło zamienia się w energię cieplną, która uszkadza mieszek włosowy. Dzięki temu włosy przestają rosnąć. Żeby jednak pozbyć się raz na zawsze niechcianego owłosienia, zabieg trzeba wykonać kilkakrotnie – od trzech do nawet siedmiu razy. Depilacja może być nieskuteczna, jeśli włoski są zbyt jasne, a skóra zbyt ciemna. W dodatku im ciemniejsza karnacja, tym łatwiej pochłania światło lasera, a przez to zabieg może być bardziej bolesny. Warto pamiętać, że kilka tygodni przed zabiegiem nie należy stosować innych metod depilacji (dozwolone jest tylko golenie) ani opalać się. Opalanie nie jest wskazane również po zabiegu. Istnieje też kilka przeciwwskazań do stosowania depilacji laserowej, m.in. stosowanie leków i innych substancji uwrażliwiających skórę na światło, choroby skóry, skóra naczynkowa, ciąża. Istnieje możliwość podrażnień, a nawet poparzeń skóry po niewłaściwie przeprowadzonym zabiegu. Ceny jednego zabiegu depilacji laserowej nóg, pach i bikini zaczynają się od około 800 zł. Tańsze mogą być całe pakiety lub kupowanie zabiegów na kilka partii ciała jednocześnie. Przyjmując jednak minimalną cenę 800 zł za trzy najczęściej depilowane partie ciała oraz konieczność wykonania średnio pięciu zabiegów w serii plus dodatkowo jednego zabiegu przypominającego co roku, całościowy koszt gładkiego ciała przez 5 lat możemy oszacować na 7200 zł.

koszt depilacji laserowej
Koszt depilacji laserowej

Depilacja IPL

Depilacja IPL w odróżnieniu od depilacji laserowej polega na emitowaniu światła o wiązkach różnej długości. Dzięki temu działa na większej powierzchni skóry, skracając tym samym czas zabiegu. Zazwyczaj jednak wymaga większej liczby zabiegów w serii w porównaniu z depilacją laserową. Podobnie jak laser może powodować dyskomfort podczas zabiegu. Jest dużo tańsza niż depilacja laserowa (jeden zabieg w salonie na nogi, pachy i bikini kosztuje od około 400 zł). Opinie co do jej skuteczności są jednak podzielone. Depilator IPL do domowego użytku można kupić już od około 700 zł. Urządzenia domowe mają jednak dużo mniejszą moc – tylko dzięki temu mogą być używane przez osoby, które nie przeszły profesjonalnego przeszkolenia.

Depilacja ultradźwiękowa

Ten rodzaj depilacji polega na wprowadzaniu ultradźwiękami do mieszka włosa enzymów, które mają za zadanie uszkodzić cebulkę. Ciało przed zabiegiem jest depilowane, najczęściej woskiem, a dopiero później za pomocą ultradźwięków pod naskórek są wprowadzane substancje rozpuszczające komórki zarodkowe w mieszku włosowym. Ten rodzaj depilacji uważany jest jednak za mniej skuteczny niż depilacja laserowa. Najlepiej sprawdza się w przypadku jasnych i cienkich włosków.

Depilacja prądem

Epilacja, elektroliza, elektrokoagulacja i inne podobne metody polegają na wpuszczeniu niewielkiej dawki prądu elektrycznego w miejsce, w którym znajduje się cebulka włosa. Zostaje ona uszkodzona i dzięki temu włoski więcej nie odrastają. Żeby metoda była skuteczna, zabieg należy powtórzyć kilka, a nawet kilkanaście razy. Dzieje się tak dlatego, że zarówno światło lasera, jak i prąd działają tylko na włoski będące w aktywnej fazie wzrostu. Po wykonaniu serii zabiegów dla utrzymania efektu raz w roku warto przeprowadzić zabieg przypominający. Depilacja prądem może podrażniać i wywoływać ból – zależy to od indywidualnej wrażliwości. Istnieje też wiele przeciwskazań do tego zabiegu – m.in. choroby serca i tarczycy. Na koniec najważniejsza sprawa, o której trzeba pamiętać. Żadna z metod depilacji nie daje stuprocentowej pewności, że włoski nigdy nie odrosną. Nawet zniszczone laserem cebulki włosowe po kilku latach mogą się częściowo zregenerować. Każda z tych metod może też wywołać różne skutki uboczne. Aby w dbaniu o nogi postawić kropkę nad i – pamiętaj o stopach! Cena pedicure ma związek z rodzajem i zakresem wybranego zabiegu. Pedicure hybrydowy, japoński, kwasowy, leczniczy czy zabieg parafinowy – w zależności od potrzeb możesz wybierać spośród naprawdę wielu opcji. A warto, ponieważ gładkie nogi i zadbane stopy o pięknych paznokciach są najpiękniejszą ozdobą na lato.

Koszty zabiegów depilacyjnych

Depilacja laserowa, ultradźwiękowa czy IPL to bardzo skuteczne sposoby usuwania owłosienia, ale nie należą do tanich. Jeśli chcesz podarować sobie 5 lat gładkiego ciała a chwilowo nie masz na to środków w domowym budżecie, możesz zastanowić się nad pożyczką online

Wykonanie takiego zabiegu jest bardzo kuszące, zwłaszcza przed nadchodzącym sezonem letnim. Pamiętaj jednak, żeby dysponować pieniędzmi z głową. Jeśli chwilowo brakuje Ci gotówki, ale wiesz, że w przyszłym miesiącu będziesz ją miała, możesz przemyśleć kwestię wzięcia zabiegu na raty lub zaciągnięcia chwilówki. Pamiętaj jednak, aby nie brać pożyczki bez zdolności kredytowej oraz by nie dać się zmylić ofertom pożyczki bez sprawdzania baz BIK.

Ceny podane w tekście mają charakter orientacyjny.

Najnowsze porady